Розділи економіки

Роль податків і державних видатків в економічній політиці держави

Порівняння ставок ПДВ України з іншими державами говорить про те, що в нас вони зависокі. Так, 1992 року ПДВ в Україні становив 28% оподаткованого обороту. При реалізації товарів (робіт, послуг) за регульованими цінами і тарифами, що включають податок, застосовувалась ставка у розмірі 22%. 1993 року ПДВ для підприємств усіх форм власності встановлений в розмірі 20%. Тоді як в США ця ставка складає 11 %, в Англії — 15%, у Франції— 18,6%'.

Практика використання податку на добавлену вартість показує, що доцільніше було б використовувати його диференційовано:

— низькі (8—10%) ставки ввести на товари першої необхідності і, зокрема, на сільськогосподарську продукцію, що дозволить зменшити регресивний характер ПДВ стосовно доходу і внесе елементи прогресії оподаткування залежно від споживання;

— внутрішню ставку податку на імпорт;

— нульову ставку для оподаткування експорту, за винятком експорту сировини і енергоносіїв;

— вищі ставки податку на предмети розкоші, що дозволить зменшити податковий тягар для тих, хто має низькі доходи;

— ставки на рівні не вище 15—18% на всі інші групи товарів.

Середній податок на товар, або податок на споживання, виступає не тільки у формі ПДВ, а й у формі акцизного збору. Різниця між цими двома видами податків полягає, по суті, у сфері їхньої дії. ПДВ поширюється на широке коло продукції, тоді як акцизні податки встановлюються вибірково і охоплюють невелику кількість товарів.

Ставка акцизного збору визначається у вигляді відсотка або твердої суми з одиниці реалізованої продукції. Так, в Україні ставка акцизного збору на питний спирт складає 90% вартості у відпускних цінах, на горілку — 87,5%, лікеро-горілчані вироби — 75%, вина виноградні — 46,5%, коньяк — 55%, шампанське — 47,5%, пиво — 25%, шоколад — 40%,, тютюнові вироби — 14—40%,, легкові автомобілі — 25—35%, хутряні вироби — 10—35%, килими і килимові вироби — 20—45%, одяг з натуральної шкіри — 35% .

Важливе місце в системі оподаткування України займає податок на доход підприємств і організацій. Об'єктом оподаткування до 1992 р. був валовий доход підприємства, що являв собою суму доходів від реалізації продукції (робіт, послуг), інших матеріальних цінностей і майна (включаючи основні фонди), нематеріальних активів, брокерських місць (крім реалізації біржами) і доходів від позареалізаційних операцій, зменшених на суму витрат по цих операціях.

3 1993 р. в Україні замість податку на доход підприємств введений податок на прибуток. Його введення — об'єктивно обгрунтований захід, який дозволяє реалізувати принцип єдності вимог держави щодо всіх господарських суб'єктів, що ставить усі підприємства в рівні умови і забезпечує однакові вимоги до їхньої діяльності. За таких умов ряд малоефективних виробництв, не здатних платити податки, змушені будуть згортати свою діяльність або вишукувати резерви підвищення її ефективності. (При цьому треба мати на увазі. що принцип рівного підходу до всіх господарських суб'єктів може бути дійсно дотриманий за умови повного вилучення диференційної природної ренти.)

Певним відступом від політики єдиних податкових ставок могло б у перспективі стати підвищення рівня податків для видобувних галузей промисловості, щоб стимулювати розвиток обробних галузей і сприяти ресурсозбереженню.

Розглянуті види податків є основним джерелом надходжень до Державного бюджету України. Так, якщо всю суму його доходів у 1992 р. взяти за 100%, то податок на добавлену вартість складає 52%, податок на доходи підприємств і організацій — 18,4%, акцизний збір — 2,5%, плата за землю — 0,9%,, митні платежі — 2,1%>, надходження від господарської діяльності Міноборони — 2,3%і, надходження від застосування спеціального курсу карбованця (обмін валюти) — 3,6%,, збори та інші неподаткові доходи — 0,5%, відрахування на геологорозвідувальні роботи — 1,1 %, внески підприємств та господарських організацій до фонду для здійснення заходів по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціальному захисту населення — 16,4%,, інших доходів — 0,2%,.

До бюджету Республіки Крим та місцевих бюджетів областей, міст Києва та Севастополя затверджені нормативи відрахувань: від податку на добавлену вартість; від податку на доходи (за винятком тих підприємств, які входять до складу місцевого господарства і комунальної власності та їхніх структурних одиниць, новостворених малих підприємств, а також спільних підприємств відповідно до частки в них місцевих Рад); від акцизного збору.

Разом з тим установлено, що плата за землю зараховується до бюджетів органів місцевого самоврядування, з них певна частка підлягає централізації у Державному бюджеті. Регулюючим доходом між усіма рівнями місцевих бюджетів є прибутковий податок з громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства. Податок на доходи від казино, відеосалонів, відеопоказу, гральних автоматів, проведення масових концертно-видовищних заходів зараховується повністю до бюджетів відповідних місцевих Рад народних депутатів.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Резерви підвищення продуктивності праці на підприємстві
економічна продуктивність праця Вихід України з економічної кризи і вирішення стратегічних завдань щодо розвитку національної економіки, можливі за умови значного підвищення ефективності всієї сукупної праці суспільства. Від цього залеж ...

Нормування праці в сільському господарстві
Нормування - найважливіший елемент наукової організації праці, що дозволяє правильно вирішувати питання розподілу і кооперації праці, розстановки робочої сили, організації та обслуговування робочих місць. Науково обгрунтовані норми спр ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.