Розділи економіки

Монополія.

На сучасному ринку існує кілька ситуацій, що залежати від кількості продавців і покупців. У випадку, коли на ринку мається тільки один продавець, цей продавець має монополію. На такому ринку продавець може істотно впливати на ціну, контролюючи наявність товару.

Монополія виникла наприкінці 19 – початку 20 в. Термін “монополія” у буквальному значенні слова означає єдиного продавця товару. У сучасних умовах уживання цього терміна вийшло за рамки буквального розуміння і цей термін використовується для позначення різних різновидів ринкових ситуацій, характерних для недосконалої конкуренції.

Чиста монополія – це ситуація, коли існує єдиний продавець товару, що не має близьких замінників. Ринок, на якому домінує монополія є протилежністю цілком конкурентному ринку, на якому безліч продавців пропонують однорідний товар. У споживачів, що бажають придбати товар даної монополії, є тільки одне джерело пропозиції: ця сама фірма. У чистої монополії немає конкурентів.

Однак, варто врахувати, що поняття чистої монополії є свого роду абстракцією. Існує не так вуж і багато продуктів, у яких немає замінників.

Ситуація, коли на національному чи світовому ринку є тільки один продавець, украй рідкий. На "De Beers" приходитися близько 85% річних продажів алмазів. Хоча компанія не може вважатися чистою монополією, вона дуже близька до неї. Коли "De Beers" за місяць запропонує на продажів більше алмазів, те ціна на алмази упаді. Хоча "De Beers" не може вважатися чистою монополією, вона продає дуже велику частку всіх неопрацьованих алмазів, що купуються щорічно, і може вплинути на ціни на алмази, контролюючи їхню кількість, що вона пропонує на продажів.

У тієї ж година, чиста монополія характерна скоріше для місцевих чи локальних ринків, ніж для міжнародних. Як приклад можна привести село з єдиним магазином. Отут магазин буде монополістом.

Фірма має монопольну владові тоді, коли вона може впливати на ціну свого товару, змінюючи його кількість, що готова продати. Величина використання продавцем своєї монопольної влади залежить від наявності близьких замінників його продукту і його частки в обсязі продажів на ринку. При цьому, фірмі не потрібно бути чистою монополією, щоб мати монопольну владові. Передумовою до появи монопольної влади є ті, щоб крива попиту на продукцію фірми була нахилена вниз, а не була горизонтальної, як при зробленій конкуренції. Якщо у фірми мається нахилена вниз крива попиту на її продукт, вона має здатність підвищувати і знижувати ціну шляхом зміни кількості товарів, що вона пропонує. Істотне розходження між монополістичним ринком і конкурентним ринком полягає в здатності визначеної фірми на монополістичному ринку впливати на, що виручається за її товар. Фірма, у якої є монопольна влада, є фірмою, що за своїм розсудом установлює ціну на свій товар, а не приймає її як дане.

Подібні статті по економіці

Ринкова інфраструктура
Проголошення України незалежною державою відкрило реальні можливості переходу її до ринку. Подолання деструктивного тоталітарно-адміністративного режиму,корінна перебудова економічних процесів шляхом здійснення радикальних реформ, спрямов ...

Оцінювання політичних ризиків у системі управління суспільним розвитком глобалізації
Характерною ознакою суспільних процесів сучасності є збільшення масштабів впливу ризиків на фінансово-економічні процеси, зокрема, на сферу відповідальності держави - державний сектор економіки. За таких умов державне управління, під вплив ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.