Розділи економіки

Чиста конкуренція

Дамо кілька властивостей чистої конкуренції:

Дуже велике число. Основною рисою чисто конкурентного ринку є наявність великого числа незалежно діючих продавців, що звичайно пропонують свою продукцію на високоорганізованому ринку. Прикладом служать ринки сільськогосподарських товарів, фондова біржа і ринок іноземних валют.

n Стандартизована продукція. Конкуруючі фірми роблять стандартизовану, чи однорідну, продукцію. При даній ціні споживачу байдуже, у якого продавця купувати продукт. На конкурентному ринку продукти фірм Б, У, Г, Д так далі розглядаються покупцями як точні аналоги продукту фірми А. Унаслідок стандартизації продукції отсутствует підстава для неценоой конкуренції, тобто конкуренції на базі розходжень як продукцію, чи рекламі стимулювання збуту.

n « ЩоПогоджується з ціною». На чисто конкурентному ринку окремі фірми здійснюють незначний контроль над ціною продукції. Ця властивість випливає з попередніх двох. В умовах чистої конкуренції кожна фірма робить настільки невелику частину від загального обсягу виробництва, що чи збільшення зменшення її випуску не буде робити відчутного впливу на загальне пропозиції, чи, отже, ціну продукту. Коротше кажучи, окремий конкуруючий виробник погоджується з ціною; конкурентна фірма не може встановлювати ринкову ціну, алі може тільки пристосовуватися до неї. Інакше кажучи, окремий конкуруючий виробник перебуває під владою ринку; ціна продукції є дана величина, на яку виробник не робить впливи. Фірма може одержати ту ж саму ціну за одиницю продукції як при більшому, так і при меншому обсязі виробництва. Запитувати більш високу ціну, чим існуюча ринкова ціна, було б даремно. Також у фірми немає заподій призначати яку- або більш низьку ціну, тому що це викликало зменшення її прибутків.

n Вільний вступ і вихід з галузі. Нові фірми можуть вільно входити, а існуючі- вільно залишати чисто конкурентні галузі. Зокрема, не існує ніяких серйозних перешкод- законодавчих, технологічних, фінансових і ін.,- які могли б перешкодити виникненню нових фірм і збуту їхньої продукції на конкурентних ринках.

Крива попиту, з яким зіштовхується окрема конкурентна фірма, зовсім еластична. Фірма не може домогтися більш високої ціни, обмежуючи обсяг випуску; не бідує вона й у більш низькій ціні, для того щоб збільшити свій обсяг продажів. Якщо один- єдиний виробник чи збільшує зменшує випуск при незмінних обсягах прозводства у всіх інших конкуруючих фірм, це не робить істотного впливу на загальний обсяг пропозиції і ринкову ціну. Отже, графіки попиту і продажів окремої фірми зовсім еластичні, як це показаний на приведеному нижче графіку.

Оскільки фірма може продати додаткові одиниці продукції за постійною ціною, крива її граничного доходу (MR) в умовах чистої конкуренції збігається з її кривої зовсім еластичного попиту (D). Крива валового доходу фірми (TR) має вид прямої висхідної лінії.

У чисто конкурентній економіці дії прагнучих до прибутку виробників приведуть до такого розподілу ресурсів, що максимізує задоволення споживачів. Дійсно, ефективне використання обмежених ресурсів вимагає виконання двох розумів. Перше: для досягнення ефективності розподілу ресурсів ресурси повинні бути розподілені між фірмами і галузями так, щоб одержати визначений асортимент продуктів, що найбільш необхідні суспільству (споживачам). Ефективність розподілу ресурсів досягається, коли неможливо змінити структуру сукупного обсягу виробництва так, щоб одержати чисту вигоду для суспільства. Другу: виробнича ефективність вимагає, щоб кожен товар, включень у цей оптимальний склад продукції, вироблявся найменш дорогим образом.

Алі й у цієї, здавалося б, ідеальної моделі існують вади. Економісти визнають чотири можливих фактори, що перешкоджають ефективності розподілу ресурсів у конкурентній економіці: а) немає заподій, по якій конкурентна ринкова система приведе до оптимального розподілу доходів; б) розподіляючи ресурси, конкурентний модель не допускає побічних витрат і чи вигод виробництва суспільних благ; в) галузь з чистою конкуренцією може заважати застосуванню кращої з відомих виробничої техніки і благоприятствовать повільному темпу технічного прогресу; г) конкурентна система не забезпечує ні широкого діапазону вибору продуктів, ні розумів для розробки нових продуктів.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Особливості та стан розвитку санаторно-курортного комплексу АР Крим
АРК - з її минулим і сьогоденням - має широкі можливості і далеко не реалізований повністю потенціал розвитку санаторно-курортної індустрії як високорентабельної галузі міського господарства, що сприяє росту загального добробуту. Саме ...

Стратегія розвитку України в умовах глобалізації
Сьогодні економічний розвиток жодної країни не можна розглядати поза контекстом процесу глобалізації. Глобалізація впливає на розвиток світових ідеологій, інтенсивну боротьбу за встановлення світового порядку, стрибкоподібне зростання кіль ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.