Розділи економіки

Нестабільність інвестицій

Графік інвестицій не є незмінним. Це природно, тому що інвестиції є самим мінливим компонентом загальних витрат. Ця мінливість значно більше, ніж мінливість ВНП. Показані вище дані також свідчать, що наш спрощений підхід до інвестицій як до незалежного від обсягу виробництва не є таким вже й нереалістичним; витрати на інвестиції не знаходяться в строгій відповідності з ВНП.

Розглянемо деякі найбільш важливі фактори, що пояснюють мінливість інвестицій.

Тривалі терміни служби. Інвестиційні товари в силу своєї природи мають досить невизначений термін служби. У якихось межах закупівлі інвестиційних товарів носять дискретний характер і тому можуть бути відкладені. Старе устаткування та будинки можна або цілком ліквідувати і замінити, або відремонтувати і використовувати ще кілька років. Оптимістичні прогнози можуть спонукати плановиків підприємства прийняти рішення про заміну застарілого устаткування, тобто модернізувати виробництво, що збільшить рівень інвестицій. Ледве менш оптимістичний погляд, однак, може привести до дуже невеликого інвестування.

Нерегулярність інновацій. Технічний прогрес є основним чинником інвестицій. Нова продукція і нові технології – головний стимул до інвестування. Однак історія свідчить, що великі нововведення – залізниці, електрика, автомобілі, комп'ютери і т.д. – з'являються не настільки регулярно. Але коли це траплється, відбувається величезний ріст, чи хвиля, інвестиційних витрат, що згодом знижується. Класичний приклад: широке поширення автомобілів у 20-і роки нашого століття не тільки призвело до значного росту інвестицій у саму автомобільну промисловість, але і спричинило за собою величезні інвестиції в такі суміжні галузі, як сталеливарна, нафтопереробна, виробництво скла і гумовотехнічних виробів, не говорячи вже про державні інвестиції на будівництво доріг і магістралей. Але коли інвестиції в суміжні галузі були остаточно "довершені", тобто коли вони забезпечили достатній основний капітал для задоволення потреб автомобільної промисловості, загальний рівень інвестицій стабілізувався.

Мінливість прибутків. Відомо, що на очікування майбутньої прибутковості в значній мірі впливає величина поточного прибутку. Крім того, власники і керуючі підприємств інвестують тільки тоді, коли відчувають, що це буде прибутково. Отже, мінливість прибутку додає мінливий характер інвестиційним стимулам. Більш того, нестабільність прибутку може викликати інвестиційні коливання, тому що прибуток виступає як основне джерело засобів для підприємницьких інвестицій. Зростання прибутку дає плановикам фірми як більше стимулів, так і більше засобів для інвестування; зменшення прибутку має зворотний ефект. Мінливість прибутку збільшує нестабільність інвестицій.

Мінливість очікувань. Оскільки основний капітал має тривалий термін служби, прийняття інвестиційних рішень здійснюється на основі очікуваного чистого прибутку. Однак фірми схильні прогнозувати умови підприємництва з урахуванням реалій сьогоднішнього дня. Тому правомірно припустити, що які-небудь події або сполучення подій можуть призвести до значних змін в умовах підприємництва в майбутньому, очікування піддаються радикальному перегляду. Якого ж роду події можуть похитнути підприємців? Істотно вплинути на оптимізм чи песимізм підприємців здатні зміни внутрішньополітичної обстановки, посилення "холодної війни", розробки нових джерел енергії, зміна росту населення і зв'язаного з ним попиту на ринку, рішення суду по основних трудових і антитрестовських питаннях, нові законодавчі ініціативи, страйки, зміни державної економічної політики і багато інших подібних факторів.

У зв'язку з цим особливої уваги заслуговує фондова біржа. Плановики фірми найчастіше розглядають фондову біржу як показник чи барометр загальної впевненості суспільства в майбутній стабільності підприємництва; підвищення курсу акцій на біржі додає впевненість у майбутньому, і, навпаки, зниження курсу акцій знижує впевненість. Фондова біржа, однак, надзвичайно піддана спекуляції, і спочатку незначні зміни курсів акцій можуть бути серйозно посилені біржовиками, що гріють руки на скупці і продажу акцій. Більш того, різкі зміни курсів акцій, впливаючи на величину виторгу, отриманої від їхнього продажу, впливають на рівень інвестицій, тобто на величину закупівель основного капіталу.

По цим і подібним до причин цілком справедливо констатувати залежність більшості коливань в обсязі виробництва і зайнятості зі змінами в інвестиціях.

Висновок

Кейнсіанскою теорією зайнятості відкидається положення про те, що ставка відсотка зрівнює заощадження й інвестиції, оскільки вважається, що суб'єкти заощаджень і інвестори представляють зовсім різні групи, що приймають рішення про заощадження й інвестиції по різних причинах, що, в основному для суб'єктів заощаджень, не зв'язані зі ставкою відсотка. Крім того, через зміни у величині грошей на руках у населення і позичках наданих банками й іншими фінансовими установами, пропозиція засобів може перевищити або бути менше поточних заощаджень, у зв'язку з тим, що заощадження й інвестиції не рівні.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Монополістичні тенденції і монополії в ринковій економіці
Проблеми монополізації господарського життя , конкуренція на товарних ринках привертають сьогодні пильну увагу не тільки спеціалістів, але і широких прошарків населення. З початку 90-х років ці проблеми гостро стали перед Україною ...

Статистика груп населення за заняттями та джерелами засобів існування в Україні
Демографія - наука, що вивчає склад і рух людності (населення) та закономірності його розвитку. Відтворення населення є одним з головних процесів відтворення суспільства й являє собою неперервне відновлення генерацій людей у результат ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.