Розділи економіки

Економічна сутність та класифікація дискримінації на ринку праці

Вікова або ейджизм - ґрунтується на переконанні, що певні вікові категорії є кращі (гірші) за інші. Головною аудиторією, що підпадає під цей вид дискримінації є старше покоління або молодь (випускники навчальних закладів).

Економічна:

Майнова або соціальна, коли роботодавець відмовляє в прийнятті на роботу через певний соціальний стан кандидата.

Поведінково-психологічна:

Расова - за умов настання перешкод при прийнятті на роботу через расову відмінність від корінного населення або колективу на підприємстві.

Релігійна існує в умовах нестійкої багатоконфесійної релігійної культури країни.

Політична - при нестабільній політичній ситуації в країні, або за відсутності демократії.

Етнічна, що може скластися за історичних умов і полягає у нехтуванні чи ігноруванні традицій, звичаїв певного етносу в країні.

Мовна, також є результатом історичних, політичних подій, культурного та освітнього рівня населення.

Сексуальна - через нетрадиційну сексуальну орієнтацію працівників.

За сферою поширення:

При прийнятті на роботу. Цей вид проявляється у відмові при прийнятті на роботу тій чи іншій групі осіб, або встановлюються необґрунтовані додаткові вимоги.

При звільненні з роботи. Наприклад, при скороченні штату за інших рівних умов, припадає на звільнення першою особа чи група осіб, або причини звільнення не є обґрунтованими чи об’єктивними.

У доступі до певних професій та посад, коли певній групі людей забороняють, не дають доступ до певного виду діяльності, але вони можуть виконувати цю роботу. Цей вид дискримінації вчені також називають «горизонтальною сегрегацією», де мається на увазі розподіл чоловіків та жінок за професіями та галузями. Саме слово «сегрегація» (від лат. segregatio) означає поділ, розподіл.

При оплаті праці полягає у невідповідності оплати праці за однакову виконувану роботу чи за певною посадою. Наприклад, диференціація у оплати праці за регіонами України чи у порівнянні між малими підприємствами та великими компаніями.

Під час отримання освіти чи професійної підготовки полягає у обмеженні можливості отримати відповідні знання, або надання освітніх послуг низької якості чи на платній основі.

При кар’єрному чи професійному розвиткові, коли ігноруються можливості вертикальної мобільності працівника, який має відповідний професійний, кваліфікаційний рівень та досвід роботи. У деяких джерелах такий вид дискримінації має назву «вертикальна сегрегація» або «скляна стеля» (рис. 1.1).

Рис. 1.1 Схема дискримінації при кар’єрному розвиткові, «скляна стеля»

На прикладі гендерної нерівності, «скляна стеля» означає певний рівень кар’єрної ієрархії, вище якої жінка практично не має можливості піднятись. Хоча формально обмежень для позицій вище “скляної стелі” немає, та фактично жінки не можуть просунутись далі цього бар’єра. Причиною існування “скляної стелі” є особливості не тільки попиту, пропозиції праці, а і результату вільного та добровільного вибору жінок.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Рівень розвитку і розміщення електронно-машинного будування України
Курсова робота описує сучасний рівень розвитку і розміщення електронно-машинного будування України. Вважаємо, що саме ця тема є одна з найбільш актуальною в наш час. Тому що, по-перше, рівень розвитку цієї галузі є одним з показників ...

Розвиток і вдосконалення льотної промисловості України
Подальший розвиток і вдосконалення льотної промисловості України тісно пов'язаний з розвитком систем електропостачання, за допомогою яких забезпечуються нормальна життєдіяльність людей, які користуються послугами льотного транспорту і ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.