Розділи економіки

Територіальна структура та регіональні відмінності забезпеченості житлово-комунального господарства Донецького економічного району України

"Укртелеком" запропонував Національній комісії з питань регулювання зв’язку і інформатизації збільшити граничні тарифи на фіксований місцевий зв’язок на 10 %. Нові тарифи набули чинності з 22 травня 2012 р. [29]. Таким чином, процес підвищення тарифів почався.

Центром соціальних технологій "Соціополіс" були проведені дослідження щодо сплати житлово-комунальних послуг на випадок підвищення тарифів, відповіді об’єднані у дві групи (табл. 2) [25].

Ставлення до сплати за послуги за новими тарифами відрізняється в різних групах респондентів в залежності від їх теперішнього статусу як платників.

Таблиця 2. Розподіл відповідей респондентів на питання "У випадку підвищення тарифів більш як на 30 %, чи будете ви оплачувати житлово-комунальні послуги?"

У випадку підвищення тарифів більш як на 30 %, чи будете ви оплачувати житлово-комунальні послуги?

%

Чисельність

1. Не буде сплачувати послуги ЖКГ у повному обсязі

48,8 %

1 175

2. Буде сплачувати послуги ЖКГ у повному обсязі

51,2 %

1 232

За новими тарифами готові своєчасно і в повному обсязі розраховуватись 51,2 % респондентів. Держава у випадку підвищення тарифів залишиться у програші, оскільки, незважаючи на вищі тарифи, коштів буде зібрано менше:

,3 × 51,2 % = 66,6 % < 71,5 %.

Звичайно, тягар оплати різниці буде покладений на господарські органи на місцях. Ті, у свою чергу будуть змушені вдатися до масових відключень, що може "підігріти" і без того непросту соціально-політичну ситуацію. Зрештою підвищення тарифів здатне спровокувати соціальний вибух у "проблемних" містах і навіть в цілих регіонах. Крім цього і дуже важливе: високі тарифи будуть спонукати громадян-платників вдаватися до пошуку технічних засобів (а такі засоби є) із блокування приладів обліку за спожиті комунальні послуги (лічильників води, електроенергії, газу).

Отже, подорожчання житлово-комунальних послуг не вирішує наявних проблем, а лише створює додаткові. Слід зазначити, що економіка має дуже велику інерцію, і результат підвищення тарифів у березні 2012 р. на житлово-господарські послуги можна очікувати через декілька місяців.

Отже, пріоритет реформування ЖКГ повинен полягати в забезпеченні підвищення якості житлово-комунальних послуг на підставі модернізації та реконструкції інженерних споруд. На виконання цих заходів знадобиться велика кількість металу будівельних матеріалів, транспортних засобів, робочої сили. Це позитивно вплине на економіку країни: пожвавиться діяльність підприємств, зменшиться безробіття. Це один із кроків виведення національної економіки із кризи.

Тільки після забезпечення населення якісними комунальними послугами можна розглядати питання економічно обґрунтованих тарифів, зіставних із витратами, що несуть підприємства ЖКГ, та з рівнем доходів населення.

Впровадження у практику запропонованих засад по першочерговим напрямам реформування галузі виведе сферу житлово-комунального господарства з глибокої кризи і створить передумови для її подальшого розвитку й удосконалення.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Розрахунки чеками
Чек — грошовий документ встановленої форми, що містить беззаперечне письмове розпорядження власника рахунка (клієнта) банкові, який обслуговує його, сплатити певну суму грошей пред'явникові чека або іншій вказаній у чеку особі. Чек є інстр ...

Обґрунтування виробництва і оцінка ефективності діяльності ТОВ Fantasy Drive за основними критеріями
Актуальність дослідження. ТОВ «FantasyDrive» виробляє солодкі безалкогольні газовані напої. На всьому ринку безалкогольних напоїв сегмент солодкої газованої води є найбільш ємним. За наявними оцінками за 2010 рік, середньодушове спожива ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.