Розділи економіки

Сучасний рівень розвитку житлово-комунального господарства Донецького економічного району України

Рис. 1. Динаміка кількості ОСББ в Україні

Станом на кінець 2012 р. в державі функціонує 11 222 ОСББ, які самостійно утримують відповідні будинки, що становить 14,5 % від кількості багатоповерхових будинків в Україні етажністю 5 поверхів і вище.

Найбільш активно процес створення ОСББ відбувається в Донецькій області, де на даний час функціонує 2 026 таких об’єднань (ними обслуговується 2 287 житлових будинків загальною площею 6,6 млн. м²), у т. ч. створено у 2012 році - 94, Дніпропетровській (відповідно 638/90) та Львівській (761/57) областях. В той же час найбільш низькі показники створення ОСББ відмічаються в Кіровоградській, Київській, Сумській, Житомирській та Харківській областях.

Що стосується централізованого теплопостачання, водопостачання та водовідведення, ці підприємства належать до сфери природних монополій, що закріплено Законом України "Про природні монополії". Природна монополія розглядається як стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є найбільш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва, а споживання товарів, або послуг, вироблених суб’єктами природних монополій, не може бути замінено іншими товарами або послугами.

В Україні ринки природних монополій складають найбільш чисельну групу в системі монополізованих товарних ринків (34,6 % від загальної кількості), з них основну групу формують ринки централізованих систем тепло, водопостачання та водовідведення. На ці ринки припадає 84 % усіх ринків природних монополій або 25 % усіх монополізованих товарних ринків.

На сучасному етапі централізованими системами водопостачання забезпечені усі міста України, 769 селищ міського типу, що складає 86,9 % їх загальної кількості, 6 298 сільських населених пунктів, що складає 22,1 % загальної кількості, централізованими системами водовідведення 97,2 % міст, 61,2 % селищ міського типу та 2,6 % сільських населених пунктів. На підприємствах теплопостачання експлуатуються більше 26 тис. котельних, загальний технічний стан обладнання яких є критичним. У незадовільному стані знаходяться водопровідні, каналізаційні та теплові мережі. Так, повністю зношені або перебувають в аварійному стані майже 30 % водопровідних і більше 25 % каналізаційних мереж, 25 % водопровідних очисних споруд, 20 % насосних станцій. На підприємствах комунальної теплоенергетики 24 % котлів експлуатується понад 20 років, близько 30 % теплових мереж і теплових пунктів перебувають в аварійному стані. Населення 102 населених пунктів України отримує воду за графіками. Вода з відхиленням від нормативних вимог надається у 261 населеному пункті. Кредиторська заборгованість і на кінець року (комунальної форми власності) складає 3 782 144 тис. грн., дебіторська - 3 983 823 тис. грн., з неї населення -1 700,0 тис. грн.

У Донецькій області 31 % водопровідних та 40,1 % каналізаційних мереж знаходяться в аварійному стані, 60 % водопровідних і каналізаційних насосних станцій зі строком експлуатації понад 30 років і потребують реконструкції, понад 50 % очисних споруд також потребують реконструкції.

Одним із напрямків покращення надання послуг з водопостачання є впровадження приладів обліку споживання води на інженерних вводах багатоквартирних житлових будинків та індивідуальних (квартири, приватне житло). Станом на 01.01.2013 водолічильниками оздоблені 10 613 житлових будинків (30,7 % від загальної кількості будинків з централізованим водопостачанням) та 794 448 квартир (75,3 %). З 3 745ти котлів, встановлених на діючих котельнях, біля 2 тисяч мають ККД менш 90 відсотків, з них 1 000 котлів - з терміном експлуатації понад 20 років і вимагають заміни, більш 1,0 тис. км теплових мереж - у ветхому та аварійному стані. Технічний стан повністю відбивається і в економічних показниках діяльності комунальних підприємств, динаміка яких представлена у таблиці додатку В.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Концепція людського капіталу. Модель індивідуальної віддачі від інвестицій в людський капітал
Людина, її творчі якості і здібності, за допомогою яких вона перетворює навколишній світ і себе, традиційно займали центральне місце в соціальних та економічних науках. Одночасно з тим, інтенсивний розвиток матеріально-технічної бази в ...

Теоретичні засади методики аналізу фінансових інвестицій
Відомо, що основна мета діяльності кожного підприємства полягає у отриманні найбільшого прибутку. В процесі інвестиційної діяльності підприємство повинно так спланувати свою діяльність, щоб при найменшій сумі вкладень отримати найбільш ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.