Розділи економіки

Оцінка системи продуктивністі праці у ПСП ім. Шевченка

Наведені дані в таблиці 2.18 свідчать про те, що продуктивність праці змінилася за всіма показниками. Середня продуктивність одного працюючого в цілому по господарству зросла на - 81,7 %, в т.ч. у галузі рослинництва знизилась на - 40,3%, у тваринництві зросла майже у 3,1 рази.

Зростання виробництва валової продукції на одного працюючого у ПСП ім. Шевченка на - 16704,3 грн пояснюється зростанням валового виробництва продукції та зменшенням питомої ваги робітників у загальній чисельності працівників основної діяльності на 17 осіб. Це говорить про те, що підприємство спромоглося здійснити всі заходи для зростання продуктивності праці.

Для пошуку резервів зростання продуктивності праці у ПСП ім. Шевченка потрібно визначити найважливіші фактори, які впливають на зміну останнього, тобто із визначення річної продуктивності праці випливає, що вона може збільшуватися (зменшуватися) за рахунок зменшення (збільшення) кількості працівників, або за рахунок зміни обсягу виробництва продукції, або під одночасним впливом обох цих факторів.

Для обчислення приросту (зниження) річної продуктивності праці завдяки вивільненню (надмірного утримання) працівників можна скористатися формулою:

(2.2)

де - приріст (зниження) річної продуктивності праці завдяки вивільненню працівників; і - кількість працівників відповідно в звітному і базовому періодах.

Приріст продуктивності праці завдяки вивільненню 1 працівника у ПСП ім. Шевченка становить 5,3%.

Вплив збільшення обсягу виробництва продукції на приріст продуктивності праці визначається за формулою:

(2.3)

де - приріст річної продуктивності праці завдяки збільшенню обсягу виробництва; і - обсяг виробництва валової продукції відповідно в звітному і базовому періодах.

У ПСП ім. Шевченка вплив збільшення обсягу виробництва продукції на приріст продуктивності праці становить 28 %.

Тобто, виявлено, що підвищення продуктивності праці у ПСП ім. Шевченка можливе за рахунок вивільнення 1 працівника на - 5,3% і збільшення обсягу виробництва продукції на - 28 %.

Значного підвищення продуктивності праці можна досягти завдяки впровадженню наукової організації праці, коли досягається найбільш раціональне виконання трудового процесу.

Основною формою стимулювання працівників підприємства є заробітна плата, яка характеризує оцінку вкладу працівника у результати діяльності трудового колективу. Вона повинна задовольняти працівника за абсолютною величиною і правильно співвідноситись з рівнем оплати інших працівників підприємства. Раціональна організація оплати праці на підприємстві дає змогу стимулювати діяльність його працівників, забезпечує конкурентоспроможність на ринку праці і готової продукції та необхідну рентабельність виробництву.

Основні принципи організації оплати праці на підприємстві: заробітна плата здійснюється залежно від кількості і якості праці; диферен­ціація заробітної плати в залежності від кваліфікації, умов праці і галузевих особливостей; систематичне підвищення реальної заробітної плати, тобто перевищення темпів росту номінальної заробітної плати над інфляцією; перевищення темпів росту продуктивності праці над темпами підвищення середньої заробітної плати.

Важливе значення в аналізі оплати праці відіграє співвідношення темпів росту продуктивності праці в порівнянні з ростом заробітної плати, тому що ріст продуктивності праці сприяє підвищенню ефективності виробництва, а отже і підвищенню прибутковості підприємства.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Розрахунок техніко-економічних показників стержневого відділення ливарного цеху сталевого лиття масою від 700 до 14000 кг
Значення ливарного виробництва в промисловості надзвичайно велике: майже всі машини та прилади мають литі деталі. Немає такої галузі машинобудування, приладобудування, будівництва, де не застосовували б виливки. Лиття є одним з най ...

Полиграфия
Для написання курсової роботи на тему “Аналіз господарської діяльності підрозділу поліграфічного підприємства” за базу для досліджень мною було обрано дільницю глибокого друку відкритого акціонерного товариства “Зоря”. Дана те ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.