Розділи економіки

Досягнутий рівень ефективності виробництва та динаміка показників рентабельності підприємства

Розрахувавши основні показники рентабельності

ТОВ «Сухоліське»

у таблиці 2.13 можна сказати, що більшість показників має тенденцію до збільшення. В цілому це пояснюється тим, що активи, виробничі фонди, операційні витрати та фінансові витрати мають стрімкіший характер до зниження, а валовий прибуток та чистий прибуток мають тенденцію до зростання, що і призвело до збільшення показників рентабельності.

Так, рентабельність реалізації за валовим прибутком у 2011 році порівняно з 2009 роком зросла на 20,4 %. Таке зростання показника пояснюється тим, що відбувається зростання частки валового прибутку в складі чистого доходу, тобто про збільшення розміру прибутку, який припадає на 1 гривню виручки, а також про позитивні зміни у ціноутворенні.

Рентабельність реалізації за чистим прибутком має дещо нестабільну тенденцію, бо цей показник у 2011 році порівняно з 2009 роком збільшився на 255,9%, а порівняно з 2010 роком зменшився на 377,3 %.

Різке зниження рентабельності реалізації за чистим прибутком свідчить про стрімке зростання витрат операційної діяльності (собівартість реалізованої продукції, адміністративні витрати, витрати на збут, інші операційні витрати), а й фінансової діяльності. Рентабельність активів за чистим прибутком характеризує ефективність використання авансованого капіталу підприємства, тобто показує рівень прибутку створеного всіма активами підприємства, що є в його розпорядженні. Так, у 2011 році порівняно з 2009 роком рентабельність активів за чистим прибутком зросла на 33,7 %, а порівняно з 2010 роком теж зросла на 18,2%.

Таке зниження пояснюється тим, що знизилася вартість активів підприємства.

Рентабельність виробничих фондів є також не менш важливим показником, який характеризує ефективність використання основних та оборотних виробничих засобів господарства. Цей показник також демонструє позитивну тенденцію до зростання. Порівняно з 2009 роком рентабельність виробничих фондів збільшилася на 85 %. Таке підвищення рентабельності виробничих фондів є результатом зростання фондовіддачі та оборотності обігових коштів, в результаті причин характерних і для рентабельності активів.

Термін окупності активів є оберненим показником рентабельності активів і показує тенденцію до зниження, що є позитивним і свідчить про зниження часу необхідного для відтворення активів підприємства за рахунок чистого прибутку.

Рентабельність власного капіталу є одним з головних показників ефективності господарської діяльності і характеризує рівень прибутку отриманого на одиницю власного капіталу. Його величина та тенденції зміни важливі для прийняття власниками рішення про доцільність або недоцільність продовження і розширення діяльності підприємства. У підприємства цей показник також зріс на 44,3 % порівняно з 2009 роком, та на 23,4 % порівняно з 2010 роком.

Термін окупності власного капіталу є оберненим показником рентабельності власного капіталу. У нашому випадку він показує тенденцію до зниження, що є позитивним явищем, яке характеризує зниження часу за який компенсується власний капітал отриманим чистим прибутком.

Інвестований капітал являє собою суму власного капіталу та довгострокових зобов’язань, рентабельність даного капіталу відповідно характеризує ефективність його функціонування. У ТОВ «Сухоліське»

цей показник порівняно з 2009 роком зріс на 37,1 %, а порівняно з 2010 роком зріс на 20,2.

Важливою групою показників є рентабельність видів діяльності, тобто виробничої, операційної та звичайної. Рентабельність діяльності є одним з головних показників рентабельності. Ці показники характеризують ефективність відповідного виду діяльності, а саме окупність понесених витрат. Загалом рентабельність цієї групи показників збільшилась, у 2011 році порівняно з 2009 роком цей показник зріс на 34,5 %, а відносно 2010 року зріс на 16,4%.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Особливості інвестування високотехнологічних виробництв в Україні
Високотехнологічні галузі промисловості є ключовим елементом економічної системи України, який визначає місце національної економіки в міжнародному поділі праці, динаміку її конкурентоспроможності. Тому одним із основних завдань сучасної д ...

Проблема інвестування єкономіки України за рахунок внутрішніх резервів
Інвестиції є основою розвитку підприємств, окремих галузей та економіки країни в цілому. Від уміння інвестувати залежить розквіт чи занепад власного виробництва, можливості вирішення соціальних й екологічних проблем, сучасний рівень і поте ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.