Розділи економіки

Монополія та антимонопольне законодавство в США Наприкінці XIX ст.

) Міжнародна монополія - це значна компанія чи група компаній, які встановлюють панування в одній чи кількох, сферах світового господарства з метою отримання максимальних прибутків.

Міжнародні монополії набувають форми транснаціональних і багатонаціональних підприємств. Транснаціональні підприємства перебувають у власності та управлінні осіб з однієї країни, багатонаціональні - у власності та управлінні осіб з кількох країн. Їх характерна ознака - міжнародна розпорошеність акціонерного капіталу та багатонаціональний склад компанії.

Сполучені Штати Америки. Наприкінці XIX - на початку XX ст. США стають лідером з обсягів виробленої продукції, темпів економічного зростання, рівня продуктивності праці та концентрації виробництва. У 1913 р. частка країни становила 36% світового промислового виробництва, а щорічні темпи зростання дорівнювали 4,2%.

У даний період у США спостерігався комплексний, інтенсивний розвиток усіх підрозділів господарства на основі глибоких змін у техніко-технологічному базисі. Відбулись зміни в структурі економіки в цілому та окремих галузей. На перше місце в структурі валового продукту країни виходить промисловість. При цьому в структурі промислового виробництва найбільшу питому вагу стали займати такі галузі важкої промисловості: металургія, металообробка, галузі машинобудування, видобувні галузі. З'явились та швидко розвивались такі нові галузі, як автомобільна, нафтодобувна та нафтопереробна, електроенергетика. Значно збільшилась питома вага залізничного будівництва.

Розвиток економіки супроводжувався інтенсивними процесами концентрації та монополізації виробництва. Дані тенденції розвитку стимулювались кризами перевиробництва 1873, 1883, 1893 рр. Найбільш поширеною формою монополії в США були трести. До найбільш впливових трестів належали "Стальний трест", який монополізував 66% виробництва сталі та 43% виробництва чавуну, а також "Дженерал Електрик", "Стандарт Ойл", "АТТ". Процес монополізації спричинив зрощування промислових і банківських капіталів - створення фінансових капіталів. Найбільш впливовими в американській економіці були групи Моргана і Рокфеллера.

Антимонопольне законодавство являє собою пакет законів, який виступає як засіб підтримки державою балансу між конкуренцією і монополією.

Початок був покладений в США наприкінці ХІХ століття. Це була реакція на посилення влади спілок монополістів в економіці.

Перший антитрестовські закон, прийнятий в кінці минулого століття, закон Шермана, забороняв монополізацію ринку, визнавав незаконними будь-які об'єднання і змови, спрямовані на обмеження виробництва і торгівлі.

Перші антимонопольні закони США представляли собою спробу боротьби проти великого виробництва за виживання дрібного. Надалі практика антимонопольного законодавства неодноразово змінювалася, періоди його посилення та лібералізації чергувалися. У Західній Європі антимонопольне законодавство було прийнято в післявоєнний період і має ряд особливостей. З одного боку, воно формально направлено на захист інтересів споживачів, а з іншого - покликане заохочувати процес концентрації виробництва та освіти великих корпорацій, якщо це пов'язано з науково-технічним прогресом.

Характер і зміст антимонопольного законодавства визначається головними чинниками:

охорона та заохочення конкуренції,

контроль над фірмами, що займають пануюче положення на ринку, контроль за цінами,

захист інтересів споживачів,

захист інтересів і сприяння розвитку середнього та дрібного бізнесу.

Антимонопольне законодавство має два принципових напрямки:

. Контроль за цінами: антимонопольне законодавство в першу чергу забороняє угоди за цінами. Незаконним є будь-який змову між фірмами з метою встановлення цін. Законом також переслідується демпінгова практика продажів, коли фірма навмисне встановлює більш низькі ціни, з тим щоб витіснити з галузі конкурентів.

. Контроль за злиттями компаній: злиття компаній відбувається, коли одна компанія купує акції інший. В результаті друга фірма стає складовою частиною першою.

Уряд зазвичай вживає заходів, коли в результаті горизонтального злиття (об'єднання східних компаній) ринкова частка фірм значно збільшується. Виняток може бути зроблено, коли одна з фірм знаходиться на межі банкрутства. У разі вертикального злиття (об'єднання послідовно пов'язаних виробництв типу вугільних, сталеливарних, автомобільних компаній) закон також встановлює верхню межу частки фірм на відповідних ринках. Адже злиття колишніх постачальників і споживачів позбавляє можливості інші фірми продавати свої товари фірмі - покупцеві.

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Модель монополістичної конкуренції
...

Перспективи розвитку СВК Залузький Теплицького району Вінницької області на 2012-2015 роки
Процес становлення основ ринкової економіки в Україні відбувається в умовах значної кризи та падіння рівнів виробництва всіх товарів, що викликає необхідність структурних перетворень у економіці. Дані процеси є наслідком дії як об'єкти ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.