Розділи економіки

Шляхи зменшення рівня безробіття в економіці країни

Зміни в економіці України за останні роки вимагають критичного аналізу стану господарського механізму, особливо найбільш гострих моментів як соціальний захист незайнятого населення, критичний стан рівня зайнятості, особливо серед молоді. Безробіттям називається соціально-економічна ситуація в суспільстві, за якої частина активних працездатних громадян не може знайти роботу, яку вони здатні виконувати, що обумовлена переважанням пропозиції праці над попитом на неї.

Основними причинами молодіжного безробіття є невідповідність обсягів та напрямів професійного навчання потребам економіки та ринку праці, недостатній рівень якості професійної підготовки, незадовільні умови праці, які пропонуються молоді роботодавцями на конкретних робочих місцях.

Сучасний стан ринку праці в Україні характеризується наявністю комплексу проблем. Серед них найважливіші такі:

) співвідношення між попитом і пропозицією робочої сили;

) значна середня тривалість безробіття;

) наявність вимушеної неповної зайнятості;

) складна ситуація щодо працевлаштування окремих соціально-демографічних груп населення (жінки, молодь, сільське населення, інваліди);

) поширення неформальної та тіньової зайнятості;

) необхідність підвищити рівень професійної освіти, професійного навчання працівників, що забезпечує їхню конкурентоспроможність відповідно до сучасних умов розвитку економіки і структурних зрушень, що відбуваються на ринках товарів (послуг);

) забезпечення належного рівня оплати праці, що є важливим фактором підвищення життєвого рівня населення, розширеного відтворення робочої сили [5].

Причинами негативної ситуації, що склалася на ринку праці в Україні є нестача робочих місць; якість пропозиції робочої сили часто не відповідає сучасним вимогам щодо її професійно-освітньої підготовки; водночас нераціональною є галузева структура зайнятості. Ідеться передусім про надмірну питому вагу зайнятих у сільському господарстві та самозайнятих [6]. На сучасному етапі необхідно докорінно змінити характер впливу політики зайнятості на національний ринок праці

Безробітних можна поділити на три категорії:

. Громадяни, які не бажають працювати, але зареєстровані у центрі зайнятості для одержання допомоги по безробіттю або ж мають засоби для існування (зарплати, пенсії батьків, соціальна допомога малозабезпеченим тощо).

. Громадяни, звільнені з попереднього місця роботи, що мають проблеми з пошуком роботи.

. Молоді спеціалісти, які не мають досвіду роботи за спеціальністю. Працевлаштувати можливо лише дві останні категорії громадян. Для цього треба:

) знати можливості працевлаштування вивільнених з роботи працівників, які вже мають досвід роботи за спеціальністю;

) розробити програму заходів для працевлаштування молодих спеціалістів[1, c. 13-15].

В третьому розділі розглянула основні напрями і механізми державного регулювання на ринку праці та шляхи зменшення рівня безробіття в економіці країни.

Одним з найсуттєвіших і найдинамічніших ринків є ринок праці система економічних механізмів, норм та інститутів, що забезпечують відтворення робочої сили і використання праці. Завдання держави полягає в тому, щоб врахувати в механізмі зайнятості співіснування двох систем відносин - адміністративних і економічних, з використанням всіх можливостей державного сектора економіки у розв'язанні проблем та всіляко сприяти створенню ринкового сектора економіки.

Хоч ринок праці виступає досить саморегульованою ринковою системою, але, як показує історичний досвід, він також потребує певного втручання держави.

Таким чином, економічне зростання створює передумови для створення нових та реконструкції вже існуючих робочих місць. Метою такої реконструкції має бути зменшення питомої ваги робочих місць з важкими та шкідливими умовами праці, забезпечення сучасного технологічного рівня виробництва, захист навколишнього середовища. Специфічність ринку праці економіки перехідного періоду випливає з глибоких суперечностей, що склалися у сфері трудових відносин на цьому етапі суспільного розвитку.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Оцінка економічної і соціальної ефективності господарчої діяльності підприємства
Проблема ефективності виробництва завжди посідала важливе місце серед актуальних проблем економічної науки. Зацікавленість нею виникає на різних рівнях управління економікою - від власників приватного підприємства до керівників держави ...

Стратегія розвитку України в умовах глобалізації
Сьогодні економічний розвиток жодної країни не можна розглядати поза контекстом процесу глобалізації. Глобалізація впливає на розвиток світових ідеологій, інтенсивну боротьбу за встановлення світового порядку, стрибкоподібне зростання кіль ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.