Розділи економіки

Стратегічні підходи щодо недопущення світових криз як гарантування фінансової безпеки держави

ВИСНОВКИ

Фінансова безпека держав відіграє важливу роль у стабільному функіонуванні всього світогосподарського механізму, оскільки забезпечує постійниц розвиток не лише фінансового сектору, а й усіх складових частин еконміки. Проблемою залишається вибір заходів та способів управління економікою, які б дали змогу гарантувати стійкість держави до негативних явищ.

Дослідивши сутність фінансової кризи, факторів, які спричинюють її появу, та проаналізувавши історичний аспект протікання світових криз, можна узагальнено зробити наведені нижче висновки.

Загрозу фінансовій безпеці, як складовій економічної безпеки держави в сучасному світовому просторі, становлять як внутрішні чинники (недосконалість бюджетної, податкової, валютної, грошової політики), так і зовнішні (іноземне кредитування та інвестування, коливання на міжнародних фінансових ринках тощо). Посилення їхнього впливу на економіку може призвести до нарощування економічних диспропорцій і, як наслідок, спричинити появу фінансової кризи - гибокого розладу фінансової системи держави.

Так основними факторами наростання кризових явищ в економіці є: велика ресурсозатратність виробництва, що скорочує фінансові можливості держави та знижує купівельну спроможність споживачів; нераціональна структура виробнитва, що робить державу залежної від імпорту енергоносіїв, сировини тощо; трансформаційні процеси в економіці та втрата конкурентних позицій державою; несприятлива політична ситуація; наявність високого внутрішнього та зовнішнього боргу; розміри активів держави на світових фінансових ринках. Тому фінансова криза зумовлює наростання дефіциту держбюджету, що тягне за собою загострення інфляційних процесів, яке в свою чергу призводить до знецінення наіональної валюти та скорочення держрезерів.

Все це підтверджується історичним досвідом, так як за період ХХ - початок ХХІ століття глобальний економічний простір опинився під ударами 11 фінансових криз світового масштабу. Кожній кризі були притаманні свої особливості виникнення та протікання, проте можна з впевненістю стверджувати, що наслідки цього були негативними в меншій чи більшій мірі. Одні поширювалися лише в межах певного регіону, як це було з Азійською кризою, інші ж зумовлювали падіння темпів економічного розвитку більшості країн світу, прикладом може слугувати «Велика депресія» в США.

Тому однозначно можна стверджувати, що на даному етапі економічного розвитку, якому характерний процес глобалізації та інтернаіоналізації зв’язків усіх сфер, безпека держави не може залишатися невразливою до світових дизбалансів. Яскравим доказом цього стала фінансово-економічна криза 2008-2009 років, котра похитнула позиції світових країн-лідерів і на такому фоні дала можливість державам, що розвиваються, зміцнити свої позиції у світовому економічному просторі.

Характерними наслідками всіх фінансових криз був спад виробництва, падіння цін на продукцію різних галузей (особливо сировинних), закриття підприємств та банкрутства банківських установ. Це спричинило зростаняя кількості безробітних та зниження рівня життя, що в свою чергу призвело до соціальної нестабільності, викликаної невдоволенням та громадськими акціями серед населення.

З метою подолання таких наслідків державами створювались різні програми, покликані поліпшити соціальну ситуацію та відновити економічне зростання. Але постійне держфінансування утворювало прогалину між доходами та видатками бюджету і спричинювало наростання дефіциту та заборгованості. Не зважаючи на це урядам постраждалих країн вдавалося подолати наслідки кризи і не просто відновити економічне зростання, а й навіть прискорити його темпи.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Побудова моделі дослідження витрат підприємства
Існує досить велика кількість способів, за допомогою яких підприємство може заробляти прибуток. І для кожного способу найбільш важливим фактором є фактор затрат, тобто тих реальних витрат, які повинне понести підприємство в процесі сво ...

Організація процесу бізнес-планування
Підвищення ефективності бізнесу підприємця впливає на економічне зростання економіки України. В даний час ми спостерігаємо як у виробництві продовжується нераціональне використання природно-ресурсного, трудового та виробничого потенціалу. Ефективніст ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.