Розділи економіки

Сутність капіталістичної економічної системи господарського розвитку держав в поглядах економістів еволюційного розвитку «нової німецької історичної школи»

) «Традиційне суспільство» характеризується примітивною ручною технікою, ручною працею, переважанням сільського господарства. Перша стадія хронологічно охоплює всю історію людства до XVII ст.

) «Друга стадія зростання - це суспільство в перехідному стані». На цій стадії створюються передумови для піднесення. Визначальною рисою стадії є утворення централізованих національних держав. В економіці з'являються «нові типи підприємливих людей . які бажають мобілізувати заощадження й узяти на себе ризик, прагнучи прибутку або модернізації». На другій стадії виникають банки, зростають інвестиції, пожвавлюється зовнішня та внутрішня торгівля.

) Третя стадія, стадія піднесення, визначається тим, що сили економіч-ного прогресу починають домінувати в суспільстві. Відбувається розвиток в інтересах усього суспільства. Частка інвестицій росте і досягає 10 % річного національного доходу.Існує хоча б одна галузь промисловості з високим типом росту і політична підтримка цієї галузі. У. Ростоу визначив тривалість стадії в 20-30 років. Цю стадію різні країни пройшли в історично різні відрізки часу. В Англії - це (приблизно) два останні десятиріччя XVIII ст., у Франції і США - кілька десятиріч перед 1860 p.

) Четверта стадія характеризується постійним прогресом, удосконален-ням техніки, поширенням нової технології на всю сферу господарської діяль-ності, більш швидким зростанням випуску продукції порівняно зі зростанням кількості населення. Саме цю стадію Ростоу називає «індустріальним суспіль-ством». Становлення індустріального суспільства характеризується збільшенням норми нагромадження до 20 %. Це стадія триває 60 років. У. Ростоу вважав початком цього періоду для - Великобританії - 1850 р. , Швеції - 1930 р., США - 1900 р. , Японії - 1940 р., Німеччини - 1910 р., Росії - 1950 р., Франції - 1910 р., Канади - 1950 р.,

) Найхарактернішою рисою п'ятої стадії економічного зростання є ви-пуск товарів масового користування. На цій стадії змінюються пріоритети сус-пільства. На перший план виходить не виробництво, а «споживання і благоден-ство в самому широкому розумінні». Тривалість - близько 100 років.

) П'ятою стадією Ростоу не завершує періодизацію суспільного розвит-ку. Майбутнє суспільство він зв'язує зі стадією «за споживанням», якої ніби вже досягнуто у США. Для неї характерним є переважання сімейних та інтелектуальних цінностей над споживанням. Ростоу вважає, що високе масове споживання стане загальним і закликає людство прискорити цей процес.

У викладеній їм концепції в основі економічного росту і історичного переходу суспільства від однієї стадії до іншої лежать принципові розходження трьох основних характеристик [28]:

Рівня розвитку техніки;

Норми нагромадження;

Рівня споживання.

Теорія стадій росту У. Ростоу для середини ХХ сторіччя при масовому післявоєнному становленні „світової системи соціалістичних держав” з марк-систсько-ленінською ідеологією під керівництвом СРСР, стала помітною по-дією в суспільної науці свого часу. Вона являла собою новий погляд на істо-ричну еволюцію суспільства, багато в чому відмінної від марксистської концеп-ції соціально-економічних формацій, а також технократических теорій росту першої половини XX століття. Однак теорія У. Ростоу носить занадто загальний характер і більше орієнтована на питання про історію росту в епохальному плані, ніж дає представлення про механізм і про джерела самого економічного росту.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Неокейнсіанство та його особливості
Теорія ефективного попиту Дж. М. Кейнса, викладена в його книзі "Загальна теорія зайнятості, відсотка й грошей" (1936), стала найбільш важливою, революційною подією в історії економічної думки Заходу міжвоєнних років. Концеп ...

Регулювання і розподіл доходів
Будь-яке суспільство є складним утворенням, що складається з людей, об'єднаних певними ознаками. Однією з основних характеристик людини в сучасному суспільстві є розмір і засоби одержання нею свого сукупного доходу. Доход у самому зага ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.