Розділи економіки

Форми та інструменти державного регулювання розвитку споживчого ринку

· науково-технічною інформацією для вдосконалення технічного рівня і технології товарообігу;

· інформацією про середньогалузеві показники, а також показники діяльності сучасних вітчизняних і закордонних систем товарного обігу, за допомогою яких здійснюється оцінка платоспроможності і конкурентоспроможності торгових підприємств;

· прогнозною інформацією для розробки концепцій і програм розвитку галузей споживчого ринку, стратегій розвитку торговельних підприємств.

У зв’язку з необхідністю отримання прогнозної інформації вважаємо за доцільне серед економічних регуляторів споживчого ринку особливий наголос зробити на прогнозуванні показників розвитку споживчого ринку, які мають забезпечувати соціальну захищеність споживача, механізми інвестування і кредитування, ціноутворення і оподаткування і бути спрямованими на досягнення економічних інтересів суб’єктів господарювання споживчого ринку.

Основними цілями прогнозування споживчого ринку країни на сучасному етапі мають стати:

· втримання та збільшення насиченості споживчого ринку товарами та послугами для задоволення попиту різних контингентів споживачів при одночасному збільшенні маси товарообігу;

· подолання різких розбіжностей між регіональними ринками в структурі та рівнях попиту і пропозиції;

· формування сучасної оптової ланки і інфраструктури споживчого ринку в цілому.

Вихідним етапом розробки прогнозу споживчого ринку є визначення номенклатури товарів та послуг, які доцільно виробляти в Україні, імпортувати та експортувати, сукупності показників, що відтворюють виробництво, реалізацію, споживання (в тому числі діючі нормативи), характеризують відповідність пропозиції попиту.

Слід підкреслити, що особливої уваги заслуговує світовий досвід розвитку економічної інформаційної діяльності в органах державного регулювання ринку, який використовується для розвитку інвестиційної діяльності, підвищення ефективності торгових компаній, розвитку дрібного та середнього підприємництва. Повна інформація про товари, їхню якість та ціни в розвинених країнах вважається істотним критерієм рівня організації регульованого ринку. Така інформація необхідна також покупцям для вільного вибору товарів і послуг та безпечного їх споживання.

Крім економічних методів, важливою складовою непрямого державного регулювання ринку є соціальний захист населення, який здійснюється через:

v встановлення мінімального споживчого кошику;

v адресної допомоги окремим групам населення;

v пільгового обслуговування на споживчому ринку певних верств та груп споживачів.

Розглянуті вище методи та інструменти прямого і непрямого регулювання споживчого ринку являють собою взаємопов’язану і взаємообумовлену систему, практика використання якої залежить від реального стану економіки та рівня організаційної структури та форм управління.

Для побудови ефективного механізму державного регулювання розвитку споживчого ринку на основі оптимізації співвідношення між методами прямого і непрямого регулювання необхідно враховувати:

· потребу в підтриманні відповідних макроекономічних пропозицій;

· виконання державною функцій соціального спрямування в той чи інший період;

· сутність взаємодії суб’єктів господарювання споживчого ринку на тому чи іншому етапі їх розвитку;

· інституціональний характер обох методів регулювання, їх обов’язкове підпорядкування відповідним правовим нормам.

Тільки комплексне використання прямих і опосередкованих методів і інструментів державного регулювання дозволить підвищити зацікавленість суб’єктів господарювання у збільшенні обсягів виробництва спожиткових товарів і послуг, підвищенні продуктивності праці працівників, збільшенні доходів споживачів для забезпечення ефективного розвитку споживчого ринку.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 

Подібні статті по економіці

Статистичний аналіз виробництва зерна в господарствах Барвінківського району Харківської області
Сільське господарство є життєво необхідним видом економічної діяльності народного господарства, оскільки зачіпає інтереси буквально кожної людини. Адже нині понад 80 % фонду споживання формується за рахунок продукції сільського господ ...

Ритмічність та сезонність виробництва
Найважливіше завдання будь-якого підприємства - рентабельна і стабільна робота. Одним з головних завдань є створення системи якісного постачання підприємств для забезпечення ритмічної та ефективної роботи. Тільки сучасна система постач ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.