Розділи економіки

Споживчий ринок в системі забезпечення сталого соціально-економічного розвитку України

· соціально-культурне і демографічне середовище, яке обумовлює зростання (зменшення) освітнього рівня споживачів, збільшення (скорочення) чисельності населення, зміни в складі сім`ї та ін.;

· природне середовище, яке визначає наявність сировини, енергії, водних та земельних ресурсів, кліматичні умови життєдіяльності тощо.

Розвиток споживчого ринку багато в чому залежить від трьох основних факторів: чисельності населення, потреби якого в товарах необхідно задовольнити; промислового капіталу, можливості якого визначають виробництво цих товарів; торговельного капіталу, який забезпечує взаємозв’язок між виробництвом і споживанням.

Фактор "населення" залежить від народжуваності і смертності. На процес народжуваності великий вплив має рівень освіти населення і методи планування сім’ї, на рівень смертності - фізичний стан людей, підтримання здорового способу життя, якість послуг, які надаються закладами охорони здоров’я. В умовах глобалізації вагомий вплив на цей фактор мають міграційні процеси, пов’язані з рухом робочої сили та домогосподарств в межах національної та міжнародної економіки.

Фактор "промисловий капітал" залежить від обсягів інвестицій, які вкладаються у виробництво товарів та надання послуг, продуктивності одиниці промислового капіталу і середнього терміну його служби. Результатом сукупного впливу названих чинників є обсяг виробництва товарів і послуг, де усередненим показником виступає випуск продукції та надання послуг на душу населення .

Фактор "торговельний капітал" залежить, з одного боку, від випуску товарів та послуг, а з іншого - від чисельності населення, яке купує і споживає їх, що дозволяє оцінювати його вплив за допомогою такого показника, як споживання товарів та послуг на душу населення.

В теперішній час розвиток внутрішнього споживчого ринку в Україні знаходиться під впливом позитивних факторів та передумов економічного розвитку - підвищення рівня оплати праці, соціальних виплат та доходів населення в цілому, створення можливостей зростання обсягів та удосконалення структури пропозиції спожиткових товарів та послуг як за рахунок національного виробництва, так і шляхом активізації зовнішньоторговельної діяльності .

В той же час, на споживчий ринок продовжує впливати ряд негативних, деформуючих факторів зовнішнього середовища, які пов’язані із недостатністю робочих місць (рівнем безробіття серед молоді віком до 30-ти років, що є найвищим у Європі), високим рівнем безробіття, нерівномірністю розподілу доходів, невиправданим зростанням цін і інфляцією, необґрунтованим перерозподілом доходів між окремими регіонами і виробниками за рахунок їх монопольного стану і виробництві товарів, доступності до природних і сировинних ресурсів, недосконалістю правових засад вільної конкуренції, високою вартістю кредитних ресурсів та ін.

Основні чинники внутрішнього та зовнішнього середовища обумовлюють існуючий стан (рівень) розвитку та ефективність реалізації основних функцій споживчого ринку.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 

Подібні статті по економіці

Місце малих підприємств в системі ринкових відносин
Одним з найважливіших завдань України на шляху подальшого розвитку ринкових відносин є посилення ролі малого підприємництва. Адже малі підприємницькі структури створюють не тільки економічну, а й соціально-політичну основу для становлення та розвитку ...

Конкурентні переваги в інформаційній економіці за умов глобалізації
Інформаційна економіка, яка прийшла на зміну індустріальній, налічує в історії свого теоретичного підґрунтя більше півстоліття, а в практиці розвитку - лише два-три десятиліття. Швидкість та масштабність її розвитку, взаємообумовлені проце ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.