Розділи економіки

Споживчий ринок в системі забезпечення сталого соціально-економічного розвитку України

На наш погляд, представлені визначення не є коректними, і вступають в протиріччя з загальновизнаним розуміння категорії "ринок". Більш логічним, на нашу думку, є об’єктний підхід. Оскільки сукупність товарів та послуг надзвичайно різноманітна, ринки прийнято класифікувати за спеціалізацією або об’єктом угоди купівлі-продажу на: сировинний ринок; ринок засобів виробництва, робочої сили, фінансовий ринок, споживчий ринок, тощо [16-17].

Таким чином, споживчий ринок - це один з сегментів (підсистем) ринку, який характеризує сукупність соціально-економічних відносин виробника і споживача, що формуються в процесі купівлі-продажу (оренди) споживчих товарів та послуг для кінцевого (особистого) споживання.

В контексті завдань розбудови соціально-орієнтованої економіки важливо підкреслити особливий соціально-економічний характер споживчого ринку, бо саме він віддзеркалює соціально-психологічні відносини продавця та покупця, продавця та виробника, а в кінцевому випадку стає індикатором благополуччя суспільства та надійності політики держави.

Співвідношення між потрібною споживачеві кількістю товарів і послуг та цінами, що складаються на ринку, визначає потребу у витратах робочого часу, у праці. При цьому, через взаємозв’язок рівня оплати праці та пропозиції товарів, зі зміною рівня оплати праці змінюється і пропозиція. Саме через цей регулювальний механізм ринку здійснюється задоволення потреб і споживачів, і виробників.

Таким чином, у соціально-економічному плані споживчий ринок - це сукупність економічних відносин між покупцями та продавцями споживчих товарів та послуг , в результаті взаємодії яких формується кінцевий попит, пропозиція і ціна на них.

Передумовою формування ринкових відносин на споживчому ринку є:

1) наявність індивідуальних покупців (окремі особи, групи, сім’ї) зі своїми потребами;

2) бажання купити (орендувати) товар, послугу;

) купівельна спроможність (як правило, наявність грошей,);

) наявність продавців (виробників, посередників), які бажають і мають що продати.

Споживчий ринок має відмітні особливості, які вирізняють його з-поміж інших ринків - засобів та предметів виробництва, інвестиційного ринку, ринку праці та ін. Ці особливості пов’язані, насамперед, із значною кількістю покупців, що географічно неконцентровані, суттєвим варіюванням їхніх знань щодо спожиткової продукції, великою роллю емоційних психологічних факторів та стереотипів поведінки особи при виборі покупки тощо. Це обумовлює важливість вивчення та розуміння потреб покупців, як необхідної передумови здійснення купівлі спожиткових товарів або надання послуг для кінцевого споживання, врахування можливості створення нових ринків або розширення (звуження) існуючих залежно від купівельної спроможності споживачів, каналів просування товарів та реклами, які стимулюючи бажання придбати товар, сприяють зростанню ринків.

Найважливішими ознаками споживчого ринку є:

· системність, тобто він являє собою сукупність організованих елементів, які визначаються кінцевим результатом, структурованістю та базовими умовами ринку;

· відображення соціальних, політичних, технологічних і інших відносин споживачів та виробників, продавців і покупців;

· спрямованість на задоволення комплексу особистих потреб людини для забезпечення її функціонування, як біологічно-соціальної особистості;

· просторово-територіальні і часові межі (кількість та склад учасників ринку, його матеріально-речова структура ).

Іншими особливостями споживчого ринку, на наш погляд, є:

· відкритість ринку, тобто вільний, необмежений доступ на ринок різних учасників як з боку покупців, так і з боку продавців товарів та послуг;

· прозорість ринку, надання учасникам ринку повного обсягу ринкової інформації;

· активність ринку, висока інтенсивність трансакцій (операцій з купівлі-продажу), яка обумовлюється особливостями процесу споживання, відсутністю тиску на рішення, що приймаються контрагентами.

В сучасних умовах споживчий ринок займає центральне місце в системі ринків, визначаючи їх стан, тенденції та темпи розвитку, що обумовлюється соціальною орієнтацію розвитку економік більшості країн світу. Визначальна роль споживчого ринку обумовлюється його основними функціями - посередницька, стимулююча, інформаційно-координуюча, ціноутворююча, регулююча. Об’єкти та наслідки дії окремих функцій віддзеркалює.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Обґрунтування доцільності створення салону краси Beauty-N
Становлення і розвиток ринкової системи господарювання в Україні потребують принципово нових підходів до організації управління підприємницькою діяльністю на всіх рівнях. Практична реалізація будь-якого комерційного проекту значно ...

Модель монополістичної конкуренції
...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.