Розділи економіки

Аналіз валового збору зернових та факторів, які зумовлюють його зміну

Для оцінки видів на врожай і врожайність до початку збирання врожаю використовуються дані систематичного спостереження за станом посівів, що здійснюють метеорологічні станції.

Слід відзначити, що показники видового врожаю і врожайності з’явилися водночас з виникненням сільськогосподарської статистики в останні десятиріччя ХІХ ст. і до масової колективізації сільського господарства вони включалися до програми спеціального статистичного звіту. При цьому органи, що займалися статистикою валових зборів і врожайності сільськогосподарських культур, збирали і розробляли вибіркові суб’єктивні оцінки видів на врожай до початку збирання врожаю і вибіркові дані про фактичний збір врожаю і фактичну врожайність, тобто кількість зібраної продукції сільськогосподарських культур з 1 га посіву до моменту завершення жнив більшістю господарств.

Оцінку видів на врожай не варто плутати ні з прогнозом врожаю, ні з розрахунками очікуваного врожаю.

При визначенні прогнозних показників врожаю і врожайності до уваги беруться можливі зміни в стані посівів під впливом основних чинників, що формують урожай, наприклад запаси продуктивної вологи в метровому шарі ґрунту в першу декаду після сходів, число стебел на 1 м2 на ту ж дату тощо, причому для визначення їх розмірів широко використовуються багатофакторні моделі кореляційно-регресійного аналізу.

Очікуваний валовий збір не прогнозується, а розраховується на основі фактичних даних звітності про намолоти з 1 га по неповному або вибірковому колу господарств і загальних розмірів фактично зібраної площі.

Врожай і врожайність на корені перед початком збирання - це фактично вирощений, але ще не зібраний врожай.

Біологічний процес формування врожаю при цьому вже завершено, однак економічно виробництво ще не закінчено, оскільки врожай треба зібрати. Звичайно, в процесі збирання врожаю можливі його втрати.

Показник врожаю і врожайності на корені може бути визначений за трьома методами:

) експертно, тобто шляхом ретельного огляду посівів перед збиранням урожаю; цей метод іноді називають суб’єктивним;

)об’єктивний метод,або інструментальний, тобто шляхом вибіркового накладання метрівок, збору й обліку з них урожаю або шляхом вибіркових обмолотів з перерахуванням збору на всю площу, а також шляхом вибіркового визначення числа рослин на 1 га і маси продукції з 1 рослини, добуток яких і є врожайність;

) методом балансових розрахунків, або просто розрахунковим методом, тобто додаванням до фактичного збору розміру втрат, що визначаються вибірковим методом шляхом накладання метрівок. При цьому метрівки (1 м2) відбирають механічно на всій площі посіву в шаховому порядку через заздалегідь встановлений інтервал, який визначають за формулою:

,

де I - інтервал між метрівками, м; - площа посіву, га; n - кількість метрівок.

Щоб оцінити рівень виконання плану валового збору і урожайності, застосовують метод різниць та індексний метод. Метод різниць використовують при аналізі виконання плану по окремих сільськогосподарських культурах, індексний метод - при аналізі виконання плану по групі однорідних культур.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Місце України в світовому сільському господарстві. Шляхи переходу до ринкової економіки
Сучасний стан світового сільського господарства з огляду на стрімкий розвиток суспільства, підвищення рівня технологій, продуктивності праці, а також різкого демографічного росту в світі вимагає детального дослідження. Світовий перероз ...

Затрати виробництва, ціна і прибуток
Будь яке підприємство або фірма намагається отримати якомога більший дохід від своєї діяльності, а отже прагне не тільки продати свій товар за максимально високою ціною, а скоротити свої витрати на виробництво й реалізацію продукції. Тому однією з ва ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.