Розділи економіки

Система формування тарифів на житлово- комунальні послуги у регіоні

Водночас система встановлення тарифів впливає на особливості калькулювання витрат і на відображення в обліку різних складових тарифів і фінансування, що надається понад тариф. Так, поява нових видів цільового фінансування призводить до розширення складу об'єктів бухгалтерського обліку, щодо кожного з яких існують певні особливості визнання, оподаткування й відображення в обліку. Так, субсидії і пільги визнаються прибутком у бухгалтерському обліку у момент нарахування, а в податковому - у момент отримання і оподатковуються ПДВ, дотації s визнаються у момент отримання, і не оподатковуються ПДВ, цільове фінансування понад тариф (на підготовку до зими, на ремонт тощо) у податковому обліку не повинно відображатися. Облік для підприємств ЖКГ ускладнюється ще й тим, що і в податковому обліку, і в бухгалтерському в період його реформування існує багато невизначених питань щодо відображення згаданих платежів.

Можна визначити такі основні напрями впливу системи ціноутворення на побудову обліку в ЖКГ:

недостатній розмір тарифу й отримання при цьому цільового фінансування понад тариф;

отримання у складі тарифу не лише платежів від населення, а й субсидій і пільг із бюджету;

різний порядок внесення у доходи й обкладання ПДВ згаданих видів фінансування;

особливості відображення в обліку витрат на обслуговування внутрішньо-будинкових систем, специфічних об'єктів основних засобів.

Стратегічною метою діяльності житлово-комунальної галузі має бути задоволення потреб споживачів якісними послугами за доступними цінами На жаль, сьогодні місцеві органи влади замість пошуку шляхів удосконалення методів управління виробництвом, що ведуть до зниження затрат і економії тих ресурсів, які мають ключове значення, пошуку способів підвищення якості та рівня обслуговування споживачів, використання такої організації виробництва, яка б забезпечила постійну боротьбу з усіма видами втрат, приймають рішення, спрямовані на підвищення рівня оплати споживачами комунальних послуг. Останнє підвищення тарифів торкнулося усіх видів житлово-комунальних послуг і є значним. Тарифи підвищилися у різних регіонах України від двох до п'яти разів. Але підвищення тарифів не вирішує проблеми, бо у зв'язку з низькою платоспроможністю населення зростає заборгованість за спожиті послуги, що погіршує фінансовий стан їх виробників. Аналіз досліджень та практики встановлення тарифів свідчить про наявність двох точок зору на ціноутворення за ринкових умов у галузі житлово-комунального господарства - радикальної та компромісної.

На ціноутворення житлово-комунальних послуг впливають їх відмітні властивості, що полягають у незамінності та доступності послуг. Прояв названих властивостей виражається у тому, що споживачі не можуть замінити, відмовитися або значно скоротити споживання послуг у зв'язку з. підвищенням тарифів на них. Споживачам не можна обмежити доступ до споживання послуги в часі, тому що обмеження доступності при збільшенні ціни є соціальною дискримінацією, що входить у протиріччя з декларованою Конституцією соціальною спрямованістю економічної політики держави. Виходячи з цього, ціни на житлово-комунальні послуги не можуть бути інструментом регулювання попиту та пропозиції. Територіальні органи влади, яким належать комунальні підприємства та які затверджують тарифи на послуги, мають знаходити компроміс між бажанням виробників підвищити ціну та змогою споживачів сплатити за спожиті послуги. Тому при визначенні вартості більшості житлово-комунальних послуг, необхідно перейти від безконтрольного затратного ціноутворення, яке використано при останньому підвищенні тарифів, до регульованого затратного.

Затрати організацій, які працюють на ринку житлово-комунальних послуг, визначаються на базі розрахунку собівартості. У зв'язку з поділом форм власності собівартість житлово-комунальних послуг містить у собі:

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Статистичне дослідження
Статистика - це наука, яка вивчає кількісну сторону масових суспільних, соціально-економічних та інших явищ в нерозривному зв'язку з їх якісною стороною в певних умовах місця і часу. Отже, предмет статистики - кількісна сторона масов ...

Регіональний розвиток внутрішньої торгівлі України
З переходом України до ринкової економіки в усіх сферах діяльності, в тому числі й торговельній, відбуваються суттєві перетворення. Роздержавлення й приватизація торговельних підприємств сприяли створенню конкурентного середовища в то ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.