Розділи економіки

Антимонопольне законодавство

В цивільному кодексі України і більшості держав світу передбачено, що не допускається використання цивільних прав з метою неправомірного обмеження конкуренції, зловживання монопольним становищем на ринку, а також недобросовісною конкуренцією [7, ст.1112]. Таким чином створено антимонопольне законодавство. Перший антитрестовський закон - закон Шермана - був прийнятий у США в 1890 році. Незабаром такі закони були прийняті в дуже багатьох країнах.

Антимонопольний комітет України є державним органом, покликаним забезпечувати відповідно до його компетенції державний контроль за дотриманням антимонопольного законодавства, захист інтересів підприємців та споживачів від його порушень. За законом України він підпорядковується Верховній Раді та Кабінету Міністрів України [8, ст.114].

Основними завданнями антимонопольного комітету є:

· здійснення державного контролю за дотриманням антимонопольного законодавства;

· захист законних інтересів підприємців та споживачів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень антимонопольного законодавства, накладання стягнень за порушення антимонопольного законодавства в межах своїх повноважень;

· сприяння розвитку добросовісної конкуренції в усіх сферах економіки.

Принцип їхньої дії такий: потрібно визначити наявність монополії чи ситуації, близької до неї. Для цього використовують різноманітні показники. Основний - це доля продажів у фірми на загальному ринку. Якщо вона перевищує 60%, ситуацію вважають близькою до монополії.

Реалізація цього принципу на практиці доволі складна. Якщо монополія виникла шляхом штучного об’єднання кількох фірм, її просто роз’єднують. Але якщо вона природна, розділити її неможливо, тоді держава встановлює максимальні ціни, які фірма може назначати на свій продукт. Проблеми з антимонопольним комітетом мали багато відомих фірм: IBM, Proctor&Gamble, Eastman Kodak та інші.

Зараз на всіх ринках переважають природні монополії (електро-, водопостачання), регулюванням яких займається держава. Але так само існують і штучні. Наприклад, південноафриканська компанія «De Beers» Контролює близько 80% усього світового добутку алмазів.

На думку прибічників антимонопольного законодавства, воно захищає економічні інтереси споживачів і сприяє економічному зростанню. На думку його противників, антимонопольне законодавство - це система порушення прав власності, що зазвичай призводить до негативних наслідків для споживачів і економіки в цілому.

Варто зауважити, що в Україні більшість монополій є державними, і антимонопольний комітет може лише встановлювати обмеження цін для них.

Країни, де відсутнє антимонопольне законодавство:

· Азія: Афганістан, Бангладеш, Бахрейн, Бірма, Бруней, Гонконг, Катар, Кувейт, Макао, ОАЕ, Палестина.

· Африка: Ангола, Ботсвана, Габон, Гана, Гвінея, Конго, Лесото, Ліберія, Лівія, Мавританія,Мадагаскар, Мозамбік, Нігерія, Свазіленд, Того, Уганда, Центральноафриканська республіка.

· Європа: Андорра, Грузія.

· Північна та Центральна Америка: Беліз, Бермудські острови, Домініка, Домініканська республіка, Кайманові острови, Кюрасао, Куба.

· Південна Америка: Болівія, Еквадор, Парагвай, Суринам.

Подібні статті по економіці

Структура та управління ЖКГ у Запорізькому регіоні
Житлово-комунальне господарство - це одна з важливих та пріоритетних галузей національного господарського комплексу, яка забезпечує життєдіяльність населених пунктів та суттєво впливає на розвиток економічних взаємовідносин у державі. ...

Комплексний аналіз діяльності вагонного депо
Залізничний транспорт - є складним багатогалузевим господарством з широкою розгалуженою інфраструктурою. В організації та забезпеченні єдиного технологічного процесу залізничних перевезень безпосередньо приймають участь залізниці, дире ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.