Розділи економіки

Олігополія

Іноді буває так, що на ринку є 2 чи декілька фірм-виробників, кожен з яких займає значну частину ринку. Таке явище називається олігополією, точніше, концентрованою олігополією. Тож розглянемо основні її ознаки:

1. Нечисленність.

Олігополія охоплює велику область, що займає увесь діапазон між монополією та монополістичною конкуренцією. Тож фірм може бути як 2, так і 15.

2. Однорідні чи диференційовані продукти.

При монополії товари можуть бути як стандартизованими, так і диференційованими. Першими можуть бути промислові матеріали: метали, цемент, нафта; другими - споживчі товари: автомобілі, побутова техніка, сигарети.

3. Важкість входження та виходу з галузі.

Так як виробників мало, кожен з них займає велику частину ринку. Тому новим підприємцям дуже важко завоювати собі місце під сонцем. Зробити це можна тільки за рахунок інших фірм, і якщо при монополістичній конкуренції вплив на фірми непомітний, то тут виробники будуть відстоювати свою частину ринку.

4. Залежність фірм одна від одної.

Так як фірм на ринку досить мало, кожна з них значною мірою залежить від рішень інших. Тобто якщо одна компанія знижує ціни, інші також мають це зробити, щоб не залишитися в програші.

В олігополії існують показники концентрації, які висвітлюють, наскільки сильно представлена не чисельність виробників у галузі. Для кращого розуміння розглянемо таблицю 3.2.1., що показує деякі олігополістичні галузі в США.

Табл. 3.2.1.

Галузь

Доля обсягу продукції, що виробляється 4 найбільшими фірмами, %

Первинний свинець

100

Домашні холодильники

94

Транспортні засоби з мотором

92

Домашні пральні машини

91

Сигарети

90

Первинна мідь

87

Кукурудзяні та вівсяні пластівці

86

Пласке скло

85

Пиво та ель

80

Домашні миючі засоби

79

Покришки і камери

66

Первинний алюміній

64

Літакобудування

64

Таємна олігополія

Важливим фактором, що впливає на структуру ринку, є ступінь співробітництва між фірмами. Якщо фірми мають коопераційні зв’язки, вони таємно змовляються, тобто спільно визначають ціни, обсяги виробництва, ділять між собою ринок та спільно приймають інші ділові рішення.

Зараз у більшості країн з ринковою економікою такі змови заборонені законодавством. Однак якщо фірм небагато, вони можуть заключити мовчазну угоду і встановити ціни, вищі за конкурентні. Чим більше фірм, тим важче тримати змову в таємниці, тому таке явище властиве в основному олігополіям.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Розробка антикризової фінансової стратегії підприємства ТОВ Альфа–Стар
Перехід до ринкових форм господарювання, та більш жорсткі умови конкуренції, призводять до неплатоспроможності окремих суб'єктів господарювання. Для них характерні: неефективне управління, криза неплатежів, високий ступінь зносу основн ...

Оцінка інвестиційної привабливості регіону
В умовах глобалізації економічний розвиток будь-якої країни тісно пов’язаний з підвищенням її інвестиційної привабливості для іноземних інвесторів. Інвестиційна привабливість - це якісна та кількісна характеристика внутрішнього та ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.