Розділи економіки

Досконала конкуренція

При класифікації за станом ринку розрізняють такі форми конкуренції: досконала і недосконала.

Для досконалої, або чистої конкуренції існують такі вимоги до ринку:

. Дуже велика кількість продавців, що діють незалежно. Зазвичай вони пропонують свою продукцію на високоорганізованому ринку. Як приклад можна привести ринки сільськогосподарських товарів, фондову біржу, ринок іноземних валют.

. Стандартизована (однорідна) продукція. Товари певного виду однакові у всіх виробників, тож за однакової ціни для покупця нема різниці, у кого їх купляти. Очевидно, що за такої умови нема підстав для нецінової конкуренції (на основі якості продукції чи реклами).

. Погодження з ціною. При великій кількості конкуруючих фірм жодна окрема з них не може мати значного впливу на ціну продукції. Її частка у виробництві настільки мала, що зменшення чи збільшення випуску товарів не може помітно вплинути на загальну пропозицію. Тож ціна також залишиться незмінною. Таким чином конкуруюча фірма не може маніпулювати ціною і змушена погодитися з нею.

Якщо ж окрема фірма збільшує чи зменшує ціну на свою продукцію, це принесе їй лише збитки. При збільшенні ціни значно товар не будуть купляти, адже на ринку є ідентичний товар з нижчою ціною. А при її зменшенні фірма понесе збитки в розмірі загальної суми, на яку знизилася ціна (за умови, що за звичайної ціни фірма реалізує достатню кількість своєї продукції).

. Вільне входження в галузь і вихід з неї. За чистої конкуренції фактично нема ніяких перешкод для цього: ні законодавчих, ні технологічних, ні фінансових.

Досконала конкуренція ґрунтується на приватній власності та господарській відокремленості суб’єкта економіки. Їй притаманні такі внутрішні риси: атомізація ринку, однорідність пропозиції,вільний доступ до виробництва товарів галузі, повна прозорість ринку, динамізм факторів виробництва.

Насправді чиста конкуренція на практиці зустрічається досить рідко. Проте «Економікс» стверджує, що аналіз функціонування конкурентного ринку не можна назвати недоцільним і наводить такі аргументи:

) Існують такі галузі, що з усіх моделей ринку найбільш наближені саме до чистої конкуренції. Тому вони стають значно зрозумілішими, якщо знати, як функціонують конкурентні ринки.

) Чиста конкуренція є своєрідною ідеальною моделлю, на основі якої можна досліджувати принципи встановлення ціни і обсягів виробництва. Вона дає нам певний зразок або стандарт, з яким можна порівняти та за яким можна оцінити ефективність реальної економіки.

Тож чиста конкуренція - це така модель ринку, яка має велике теоретичне значення і деяке практичне.

В Україні дійсно навряд чи існує галузь, що повністю відповідає досконалій конкуренції. Але спрощену форму цієї моделі ми можемо бачити доволі часто. Візьмемо для прикладу передмістя Києва, де вздовж доріг, що проходять крізь села, продаються яблука. В одному селі може бути до двох десятків людей, що продають, скажімо, яблука сорту «Антонівка», які вони виростили самі. Цей продукт практично ідентичний, бо вирощується за однакових умов, і має приблизно однакову ціну. Таких сіл в області досить багато, тому продавців тисячі, якщо не більше. Отже ми маємо майже всі ознаки досконалої конкуренції: однорідність продукту, велика кількість виробників, погодження з ціною і вільне входження та вихід з ринку.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Розрахунки чеками
Чек — грошовий документ встановленої форми, що містить беззаперечне письмове розпорядження власника рахунка (клієнта) банкові, який обслуговує його, сплатити певну суму грошей пред'явникові чека або іншій вказаній у чеку особі. Чек є інстр ...

Ринок праці в соціально-економічній системі
Актуальність роботи полягає в тому, що в сьогоднішній економічній ситуації, яка склалась в Україні, необхідна розробка ефективних заходів щодо соціального захисту населення і насамперед його найбідніших верств; формування потреби народ ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.