Розділи економіки

Методи конкурентної боротьби

За методами боротьби конкуренція поділяється на цінову, нецінову та нечесну. Цінова та цінова об’єднуються у чесну.

До методів цінової конкуренції належать зменшення витрат виробництва, зниження цін на продукцію. Вони спрямовані як на максимізацію прибутків, так і на витіснення з ринку інших виробників. Іноді фірма може дозволити собі терпіти збитки, щоб завоювати якнайбільшу частину ринку, а після цього знову підвищити ціни, отримуючи прибутки, набагато більші зі попередні. Такий прийом називається демпінгом. Але при ціновій конкуренції якість має залишатися незмінною, інакше зниження ціни може не мати результатів.

Методи нецінової конкуренції - це покращення якості продукції, умов продажу, технічного рівня, задоволення специфічних потреб споживачів. До них також належить реклама, створення нових товарів для задоволення тих самих потреб, відповідність моді та урізноманітнення асортименту.

Як на мене, дуже цікавим є такий парадокс: продавці знижують ціни на товар, щоб привабити покупців, але за рахунок ціни може страждати якість, тобто у боротьбі за споживача виробники ніби змагаються в тому, чий товар буде не якіснішим. Яскравим прикладом такого явища в Україні є ринок молочних продуктів. Ціну, а отже і якість сирів, масла та сметани знижують шляхом додавання дешевої пальмової олії та інших домішок, які аж ніяк не покращують здоров’я споживачів. Щодо ринку послуг, від цього явища страждає туристичний комплекс. Ціни на готелі, обслуговування та харчування в курортних містах знижують, особливо зараз, при економічній кризі, і це дуже позначається на якості. Проте це проблема не тільки України, а й більшості країн світу.

Ще одним «хитрим прийомом чесної конкуренції» є значне збільшення ціни на товар. Виробник називає його елітним, розкішним, тобто таким, що заслуговує на високу ціну. Більшість споживачів усе ж не купують найдешевші товари з огляду на низьку якість і введені в оману споживають цей «елітний» товар, не здогадуючись про його низьку якість.

Нечесна конкуренція - це така форма боротьби, при якій порушуються правила, норми та етика конкуренції. Взагалі такі норми мають регулюватися законодавством, але в країнах, де цього не відбувається, нечесна конкуренція процвітає. До них належать країни Африки та СНД, в тому числі, на жаль, Україна. Така конкуренція здійснюється неекономічними методами: це корупція, промисловий шпіонаж, змови, наклепи, використання товарного знаку без дозволу його власника, оманлива реклама продукції, антиреклама, переманювання фахівців і багато іншого.

Подібні статті по економіці

Стратегічний аналіз підприємства на прикладі ДП Донецька залізниця ВСП Локомотивне депо ст. Красноармійськ
Функціонуючи в ринковій економіці як суб'єкт економічної діяльності, кожне підприємство має забезпечувати такий стан своїх фінансових ресурсів, за яким воно стабільно б зберігало здатність безперебійно виконувати свої фінансові зобов'я ...

Теоретичні підходи щодо регіонального розвитку сфери туризму як складової економіки регіону
Актуальність теми. Розвиток рекреаційно-туристичної сфери для багатьох країн є на сьогодні однією з головних задач. Україна, яка розташована в центрі Європи на перехресті транспортних шляхів, і яка має для поступального розвитку своєї ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.