Розділи економіки

Конкуренція

Після того, як Україна здобула незалежність, у ній відбулася маса змін і перетворень у різноманітних галузях, зокрема і в економіці. Перехід до ринкової економіки також до них належить. Найважливішою властивістю ринкової системи, органічною складовою та механізмом її саморегулювання є конкуренція. Вона вирішує головні проблеми ринку: що, як і для кого виробляти. Виробники товарів та послуг отримали певну свободу та самостійність, а отже і змогу доводити свої переваги на ринку, забезпечувати якнайбільший прибуток, обирати для себе вигідне становище. Та все це вони мають робити в умовах суперництва на ринку, яке й називається конкуренцією.

Конкуренція - економічний процес взаємодії і боротьби товаровиробників за найвигідніші умови виробництва і збуту товарів, за отримання найбільших прибутків [2, ст.458]. Також це відносини суперництва, боротьби між власниками економічних ресурсів за ефективне їх використання, враховуючи економічні закони, з метою отримання найбільших прибутків та інших форм доходів [1, ст.176]. Тлумачний словник дає таке визначення конкуренції: це суперництво в певній галузі, боротьба за досягнення кращих результатів; змагання.

Ми бачимо, що визначення з абсолютно різних джерел фактично збігаються, тож це поняття є цілком чітким, а не абстрактним, як могло б здатися з першого погляду. Проте є ще одне значення: конкуренція - це механізм стихійного регулювання виробництва в умовах вільних ринкових відносин.

З економічної точки зору конкуренція розглядається у трьох основних аспектах:

· як ступінь суперництва на ринку;

· як саморегулюючий елемент ринкового механізму;

· як критерій, за яким визначається тип галузевого ринку.

Варто зауважити, що це доволі жорстка та конфліктна форма боротьби за існування, і процвітання одного з її учасників можливе лише за рахунок інтересів інших, адже мова йде про суперництво за ринки ресурсів та збуту, які є обмеженими.

Конкурентна система виникла сама собою в процесі історичного розвитку економіки, адже кожен виробник намагався максимізувати прибуток, що є цілком природно. А якщо продавців на ринку багато і кожен має одну й ту саму мету, не дивно, що виникає суперництво між ними.

В епоху утвердження загальної форми товарного виробництва - капіталізму - піку розвитку досягла вільна конкуренція - стан ринку, на якому є велика кількість конкурентів-виробників і конкурентів-споживачів, існує вільний доступ товаровиробників до будь-якого виду діяльності і споживачів до будь-якого товару чи послуги [1, ст.177]. Така конкуренція охоплює засоби виробництва, предмети споживання і робочу силу.

Вільна конкуренція протидіє монополіям та контролю з боку влади. Обов’язковою її властивістю є підвищення ефективності виробництва, адже виробники перебувають у постійному пошуку нових ресурсів та технологій. Неефективні товаровиробники змушені покинути ринок. Тож за рахунок вільної конкуренції ринок увесь час удосконалюється.

Подібні статті по економіці

Оцінка роботи промислового підприємства ВАТ Червоний металіст
Підприємство в широкому розумінні це важлива, складна, відкрита, унікальна і необхідна феноменологічна система, яка базується на його виробничо-технічній, організаційній та економічній побудові і яка спрямована, з одного боку, на задоволення потреб г ...

Підприємство та підприємництво
  Будь-яка нація пишається плодами діяльності своїх підприємців. Але будь-яка нація і кожен її окремий представник пишаються і своєю причетністю до втілення якої-небудь конкретної підприємницької ідеї. Підприємництво як одна з конкретних фор ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.