Розділи економіки

Реакція споживача на зміну ціни товару. Побудова кривої попиту. Нецінові детермінанти попиту

Дослідження поведінки споживача в залежності від зміни цін на товари здійснюється за допомогою лінії «ціна-споживання».

Лінія «ціна-споживання» з’єднує різні точки рівноваги споживача, що утворюються при зміні цін.

Для різних видів супутніх товарів лінія «ціна-споживання» буде мати різний нахил.

. Лінія «ціна-споживання» для товарів, які є взаємодоповнюючими, буде мати додатний нахил (ціна товару Х зменшується) (рисунок 1.1).

Рис. 1.1. Лінія «ціна-споживання» для взаємодоповнюючих товарів [2, с. 88]

Лінія «ціна-споживання» для нейтральних товарів буде горизонтальною лінією (ціна товару Х зменшується) (рисунок 1.2).

Рис. 1.2. Лінія «ціна-споживання» для нейтральних товарів [2, с. 88]

Лінія «ціна-споживання» для товарів, які є взаємозамінними, і ціна товару Х зменшується (рисунок 1.3).

На основі лінії «ціна-споживання» можна побудувати лінію індивідуального попиту D.

Рис. 1.3. Лінія «ціна-споживання» для взаємозамінних товарів [2, с. 89]

Нехай ціна товару Х зменшується з РХ1 до РХ2, доход споживача при цьому залишається незмінним, структура уподобань не міняється (рисунок 1.4).

Рис. 1.4. Побудова кривої індивідуального попиту на основі лінії «ціна-споживання» [2, с. 89]

попит ціна факторний ринок

В результаті зменшення ціни товару Х бюджетна лінія КL змінює кут нахилу і перетворюється на КL′, споживання товару Х збільшується з Х1 (т. Е1) до Х2 (т. Е2). Поєднуючи точки рівноваги Е1 і Е2, одержуємо лінію «ціна-споживання», на базі якої будується крива індивідуального попиту D.

При падінні ціни товару Х обсяг попиту на цей товар збільшується.

Ціна є основною детермінантою попиту, зміна якої спричиняє зміни в обсязі попиту, що графічно відповідає руху між точками на даній кривій попиту.

Нецінові детермінанти попиту спричиняють зміни у попиті, що графічно відповідає зміщенню всієї кривої попиту: праворуч-вгору, якщо попит зростає, і ліворуч-вниз, якщо попит скорочується. Нецінові детермінанти являють собою основні мотиви споживчого попиту. До нецінових детермінант попиту відносяться: смаки і уподобання споживачів; доходи споживачів; ціни сполучених товарів; кількість споживачів на ринку; очікування споживачів відносно майбутніх цін [7].

Смаки і уподобання споживачів визначаються звичаями, рекламою, модою, освітою і здатні змінювати попит в обох напрямках за незмінної ціни та інших рівних умов.

Доходи споживачів чинять неоднозначний вплив па попит. Відповідно до динаміки попиту в залежності від динаміки доходів розрізняють:

нормальні товари - це товари, попит на які зростає зі зростанням доходів споживачів, крива попиту зміщується праворуч. Абсолютна більшість товарів є нормальними;

нижчі товари - це товари, попит на які скорочується зі зростанням доходу, а крива попиту зміщується ліворуч. До таких товарів можна віднести немодне вбрання, висококалорійні, з низьким вмістом вітамінів продукти, а також товари низької якості.

Отже, в аспекті впливу на попит слід окремо розглядати ціну товару та нецінові фактори (смаки і уподобання споживачів; доходи споживачів; ціни сполучених товарів; кількість споживачів на ринку; очікування споживачів відносно майбутніх цін). Останні набувають все більшого значення у сучасній економіці.

Подібні статті по економіці

Статистичні ряди розподілу
Статистичні ряди розподілу є одним з найбільш важливих елементів статистики. Вони є складовою частиною методу статистичних зведень і угрупувань, але, по суті, жодне із статистичних досліджень неможливо провести, не представивши спочатк ...

Спеціальні економічні зони та їх роль в залученні іноземних інвестицій
Спеціальні економічні зони у країнах з перехідною економікою мають сприяти швидшому становленню ринкових механізмів в окремих регіонах. І в даній роботі ставиться за мету не лише довести наскільки вільні економічні зони (ВЕЗ) є ефек ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.