Розділи економіки

Планування основної діяльності підприємства

Планова робота на підприємстві охоплює великий комплекс питань: дослідження ринку, визначення обсягу попиту, вивчення та аналіз дій конкурентів, визначення обсягів закупівлі матеріальних ресурсів та постачальників, розроблення планів основного, допоміжного та обслуговуючих цехів, планування технічного розвитку, удосконалення виробництва та праці, планування матеріальних та фінансових витрат, собівартості продукції, прибутку, а також доведення планів до виробничих підрозділів та організацію контролю їх виконання.

Діяльність функціональних відділів здійснюється згідно з організаційним планом. Він визначає зміст діяльності адміністративного апарата підприємства, чисельність працівників у різних ланках, їх посади та обов'язки.

Загальний розділ організаційного плану дає уявлення щодо організаційної структури управління фірмою, облікової чисельності працівників управління вищої, середньої та низової ланок, кількості, назви та завдань окремих відділів та комітетів, розподілу повноважень та сфер контролю між окремими адміністраторами та комітетами.

Наступний розділ має інструктивний характер. Він визначає права і обов'язки працівників фірми, рівень їх відповідальності, межу підпорядкованості та влади. У плані наводиться графічна схема організаційної структури управління підприємством.

Головне завдання організаційного плану полягає в максимальному пристосуванні діяльності адміністративного персоналу, його організаційної структури до виконання загального плану підприємства.

Узгодження планів та складання проекту зведеного плану здійснюють відділи економічних та маркетингових служб. Роботи зі складання зведеного плану потребують значного часу та витрат. Але це компенсується двома позитивними факторами. Зведений план складається з обмеженого кола показників (обсяг збуту товарів, прибуток, валові витрати за основними елементами, обсяг інвестування).

Побічним результатом роботи над зведеним планом є системний аналіз діяльності підприємства в усіх його ланках, який потребує їх спільної узгодженої роботи. Більша частина заходів, необхідність яких визначається в процесі роботи над зведеним планом, виконується паралельно зі складанням поточних планів. Узгоджений та скоригований план підприємства затверджує Рада директорів.

При плануванні діяльності змішаних та експортних підприємств особливу увагу звертають на розроблення таких розділів:

планування збуту.

Першим кроком при плануванні збуту є збір первинної інформації для визначення стану й тенденцій ринку. Здійснюють аналіз товарообігу підприємства, обороту продажу, кількості, вартості, цін на власний товар та товар конкурентів. Складають власні прогнози збуту, враховуючи прогнози збуту в минулому, визначають відхилення фактичних показників від планових, що мали місце в минулому. Аналіз дозволяє з більшою ймовірністю прогнозувати обсяги збуту в майбутньому;

- аналіз ринку продажу.

При аналізі звертають увагу на чисельність населення району збуту, середнє споживання продукції на душу населення, динаміку доходів населення та його купівельну спроможність, динаміку загального попиту на порівняльні товари та їх замінники. Такий аналіз дозволяє коригувати виробничу програму підприємства, виявляти групи товарів, попит на які зростає, падає або залишається незмінним.

Важливим засобом стимулювання збуту є реклама. План рекламних заходів складається з таких розділів:

• поточні рекламні заходи;

• термін проведення окремих рекламних заходів;

• план проведення виставок та експозицій;

• загальний план рекламних заходів поточного року;

• плани проведення спеціальних рекламних заходів.

План збуту продукції складається з таких розділів:

• розрахунок обсягів збуту в натуральних показниках та асортименті;

• розрахунок обсягів збуту в грошовому вимірі;

• інструкції щодо термінів та умов платежів і знижок.

Важливим інструментом управління експортних та змішаних підприємств є планування прибутку. Розрахунок прибутковості підприємства здійснюють за такими показниками:

плановий коефіцієнт обороту капіталу:

де Кобо - коефіцієнт оборотності капіталу;

ОБк - планова сума оборотних коштів, тис. грн;

Квкл - вкладений у виробництво капітал, тис. грн;

коефіцієнт прибутковості:

де К - коефіцієнт прибутковості; Обкап - оборот капіталу, тис. грн;

Рпр - реалізована продукція за планом, тис. грн;

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Стратегія розвитку України в умовах глобалізації
Сьогодні економічний розвиток жодної країни не можна розглядати поза контекстом процесу глобалізації. Глобалізація впливає на розвиток світових ідеологій, інтенсивну боротьбу за встановлення світового порядку, стрибкоподібне зростання кіль ...

Нормування праці на підприємсті
Праця являє собою доцільну діяльність людей, ціллю якої є створення матеріальних і духовних благ. Затрати праці на створення цих цінностей повинні мати кількісну оцінку, тому, що в масштабі суспільства дістають визнання тільки ті з них, що відповідаю ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.