Розділи економіки

Аналіз практичних підходів до дослідження витрат

При оперативному аналізі витрат матеріалів використовують дані оперативного обліку руху матеріалів і дані табельного обліку. Оперативний аналіз витрат матеріалів включає постійний контроль за наявністю необхідних запасів матеріалів на складах і контроль за дотриманням стандартів витрат, що дає змогу своєчасно вживати відповідні заходи.

Важливою умовою дотримання стандартів на оплату праці на підприємстві і в його структурних підрозділах є забезпечення щоденного контролю та оперативного аналізу його витрачання для всіх категорій персоналу і видів оплати. Залежно від обсягу виробництва фонд заробітної плати поділяється на постійну і змінну частини, яким переважно відповідає годинна та відрядна форми оплати праці.

Годинний фонд перебуває в пропорційній залежності від чисельності персоналу, відпрацьованого кожним робітником часу і оплати праці за одиницю часу. При щоденній зміні чисельності персоналу за інших умов відповідно змінюється годинний фонд заробітної плати. Тому щоденний контроль за зміною чисельності кожної категорії персоналу, який перебуває на погодинній оплаті, дає змогу визначити відхилення від стандартного фонду зарплати для кожного структурного підрозділу та підприємства загалом.

Частіше виділяють такі порушення:

доплати, пов'язані з відхиленням від нормальних умов виробництва, невідповідність матеріалів, заготовок технічним умовам; невідповідність припусків, які викликають необхідність додаткової обробки; збільшена твердість металу; невідповідність інструментів, устаткування; незадовільна наладка устаткування; невідповідність розряду робіт розряду робітників;

доплати за понад урочні роботи, за роботу в нічний час;

оплата простоїв;

оплата браку та його виправлення не з вини робітника та інше.

Організація оперативного контролю й аналізу за витрачанням відрядного фонду заробітної плати має деякі особливості. Складність полягає в тому, що продуктивність на початок періоду, що аналізується, відрізняється від стандартної для даного періоду, що суттєво впливає на відхилення фактично нарахованої зарплати від її стандартного денного фонду. Щоб визначити вплив цієї відмінності, фактичну трудомісткість кожного виду продукції зіставляють зі стандартною для періоду, що аналізується, у структурних підрозділах і отриманий результат множать на щоденний випуск продукції.

Інформація про ці відхилення дає можливість вжити заходи щодо підвищення ефективності виробництва, спрямовані на зниження трудомісткості продукції.

Оперативний аналіз собівартості продукції передбачає також численні оптимізаційні розрахунки, які становлять інформаційну базу оперативного управління. Це насамперед задачі мінімізації витрат дефіцитних видів сировини і матеріалів тощо. Такі оптимізаційні розрахунки проводять за допомогою таблиць абсолютної чутливості до застосування замінників, матричних моделей.

Однак розглянуті методи, попри їх різноманітні переваги, такі як відносна простота обчислювання, досить легке інтерпретування обчислених даних, мають і досить значні недоліки. Вони визначають тільки досягнутий результат економічного розвитку, показують відхилення фактичних даних від планових, дають можливість розрахувати велику кількість показників та ін.

Але вони не в змозі якісно вивчити залежність між досліджуваними явищами і процесами господарської діяльності, завдяки їм важко вибрати найбільш оптимальний варіант рішення задачі. Вони не дають відповіді, наприклад, на питання, як зміняться витрати одного ресурсу, якщо зміниться другий, за умовою, щоб рівень виробництва не змінювався. На все це може дати відповідь застосування економетричних моделей, розгляданню котрих приділено багато уваги у третьому розділі.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 

Подібні статті по економіці

Сутність конкуренції, олігополії, монополії
конкуренція олігополія монополія Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм, що складається з різноманітних виробничих, комерційних, фінансових та інформаційних структур, які взаємодіють на тлі розгалуженої системи правових ...

Поняття, види та показники рівня концентрації та спеціалізації виробництва
Рівень розвитку продуктивних сил і виробничих відносин на підприємствах під впливом науково-технічного прогресу зумовлює процеси подальшого економічного розвитку держави та суспільного поділу праці. Вони проявляються в еволюційному роз ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.