Розділи економіки

Поняття витрат та їх складові

Спочатку розглянемо фактори впливу на витрати, що мають безпосередній зв'язок з виробництвом. До них відносяться наступні фактори

розмір підприємства;

виробничі потужності;

виробнича програма;

глибина виробництва;

організація виробництва;

якість факторів виробництва;

зайнятість.

Істотно впливає на рівень витрат такий виробничий чинник, як розмір підприємства. Мова йде про сукупну виробничу потужність, диференційовану за видами, кількістю і максимальною віддачею наявних факторів. Підприємства, які різняться типами, кількістю та терміном служби своїх засобів виробництва або кваліфікаційним і віковим складом працівників, а також їх чисельністю, вважаються підприємствами різної величини з різними витратами. Ця обставина спонукує підприємців до формування економічно обґрунтованої величини підприємства, що є визначеним компромісом між мінімальною його величиною, зумовленою вимогами виробництва, та інерційністю і негнучкістю надто великих виробничих одиниць.

Об'єктивно неможливо точно взаємоузгодити виробничі потужності, які є вирішальними при визначенні величини підприємства. У короткостроковому періоді величину підприємства змінити неможливо. У довгостроковому періоді величину підприємства можна змінити, змінивши кількість і склад потенційних факторів. Змінений виробничий потенціал впливає на величину витрат підприємства.

Другим чинником, що впливає на величину витрат, є виробнича програма підприємства. Виробнича програма - це перелік типів продукції, яку будуть виготовляти у визначеному виробничому періоді із зазначенням її кількості. Вона включає специфічний для визначеного періоду випуск продукції в межах номенклатури, властивої для виробничого профілю підприємства. Номенклатура продукції змінюється тільки через тривалі періоди. Отже, виробнича програма регулюється підприємством, її вплив на витрати безпосередньо обумовлений кількістю ресурсів, потрібних для виготовлення продукції.

Подібно до асортиментних змін у складі продукції на величину виробничих витрат впливає глибина виробництва на підприємстві. Вона характеризується кількістю стадій виготовлення продукції в багатостадійному виробництві й тим, наскільки потреба в первинних, проміжних продуктах і деталях забезпечується власним виробництвом і якою мірою - за рахунок поставок зі сторони. Тому залежність витрат від глибини виробництва можна вважати одним із аспектів впливу на них виробничої програми. Більша кількість стадій виробництва вимагає більше устаткування, персоналу, матеріалів і, отже, впливає на виробничі витрати.

Також необхідно звернути увагу на такий чинник впливу на витрати, як організація виробництва, тобто форма його здійснення. Вона має три аспекти: рівень автоматизації, вид і тип виробництва на підприємстві. Оскільки рівень автоматизації здебільшого обумовлений видом і типом виробництва, то можна обмежитися розглядом цих двох організаційних форм. Існує два види виробництва, що різняться порядком здійснення виробничого процесу, а саме: виробництво з груповим розміщенням устаткування (непотокове) і потокове виробництво. До типів виробництва належать масове, серійне, сортиментне і одиничне.

Масове виробництво дає можливість автоматизувати робочі операції, що є проблематичними для одиничного виробництва, орієнтованого на окремі замовлення. Переконливий доказ цього - порівняння потокових ліній виготовлення цигарок і автомобілів з робочими місцями підприємств із виробництва окремих машин або меблів. Масове виробництво позбавлене витрат на переналагодження устаткування і збереження виробничих запасів, що є необхідними для сортиментного й одиничного виготовлення продукції. Таким чином, тип виробництва є важливим чинником впливу на величину витрат. Подібне спостерігається і за різних видів виробництва.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Організація оплати праці на підприємстві (на матеріалах ТОВ Олімп)
Організація праці - це спосіб поєднання безпосередніх виробників із засобами виробництва з метою створення сприятливих умов для одержання високих кінцевих соціально-економічних результатів. Організація праці є об’єктивною необхідністю ...

Техніко-економічні показники формувального відділення ливарного цеху
Литво є одним з найстаріших способів, яким ще в старовині користувалися для виробництва металевих виробів - спочатку з міді і бронзи, потім з чавуну, а пізніше із сталі та інших сплавів. В нашій країні високими темпами ростуть об'єм ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.