Розділи економіки

Поняття витрат та їх складові

Сутність витрат, з економічної точки зору, полягає в тім, що вони характеризують у грошовому вираженні обсяг ресурсів, використаних у визначених цілях, і трансформуються в собівартість продукції, робіт, послуг.

Представлення про витрати підприємства ґрунтується на трьох важливих положеннях:

) витрати визначаються використанням ресурсів, відбиваючи, скільки і які ресурси витрачені при виробництві і реалізації продукції;

) обсяг використаних ресурсів може бути представлено у натуральних і грошових одиницях, однак в економічних розрахунках прибігають до грошового вираження витрат;

) визначення витрат завжди співвідноситься з конкретними цілями і задачами, тобто обсяг використаних ресурсів у грошовому вираженні розраховують для визначеної функції (виробництва продукції, її реалізації) або виробничого підрозділу підприємства.

Предметом керування є витрати підприємства у всіх їх різноманітті.

Першою особливістю витрат як предмета керування виступає їхній динамізм. Вони знаходяться в постійному русі, зміні. Так, у ринкових умовах господарювання постійно змінюються ціни на матеріали, що здобуваються сировину і, що комплектують деталі і вироби, тарифи на енергоносії й ін. Відбувається відновлення продукції, переглядаються норми витрати матеріальних і трудових витрат, що відбиває на собівартості продукції і рівні витрат. Тому розгляд витрат у статиці носить умовний характер і не відбиває їх рівня в реальному житті.

Друга особливість витрат як предмета керування полягає в їх різноманітті, що вимагає застосування великого спектра прийомів і методів у керуванні ними. Різноманіття витрат виявляється в їх класифікації (див. параграф 1.2), що дозволяє, по-перше, виявити ступінь впливу одних витрат на економічні результати діяльності підприємства, по-друге, оцінити можливість впливу на рівень тих або інших видів витрат і, нарешті відносити на виріб тільки ті витрати, що необхідні для його виготовлення і реалізації. Не менш важлива і складна задача - правильне віднесення витрат на виробничі підрозділи й окремі види діяльності підприємства.

Третя особливість витрат складається в труднощі їх виміру, обліку й оцінки. Абсолютно точних методів виміру й обліку витрат немає.

Четверта особливість - це складність і суперечливість впливу витрат на економічний результат. Наприклад, підвищити прибуток підприємства можна за рахунок зниження поточних витрат на виробництво, що, однак, забезпечується підвищенням капітальних витрат на НДОКР, техніку і технологію. Високий прибуток від виробництва продукції нерідко значно скорочується через високі витрати на її утилізацію і т.п.

Згідно зі своїми завданнями, теорія витрат, що ґрунтується на аналізі виробництва, дає можливість об'єктивно визначити ступінь його економічності. Для цього в моделях витрат повинні враховуватися фактори й управлінські рішення, що впливають на їх рівень у певному періоді виробництва.

Передусім чинники, що впливають на величину витрат, варто знайти і систематизувати в залежності від того, випливають вони безпосередньо з процесу виробництва або пов'язані з іншою діяльністю підприємства, необхідної для виготовлення продукції, стосуються кількісного або вартісного компонентів витрат. Водночас слід з'ясувати, якою є взаємна залежність між чинниками впливу на витрати. Відтак аналізують напрям і ступінь впливу їх на величину останніх. І, нарешті, слід визначити, які існують можливості використання цих чинників для прийняття коротко-, середньо- і довгострокових рішень, тобто чи можна їх вважати у визначених границях функціональними перемінними, брати до уваги як дані, що не підлягають змінам. Ступінь впливу різних чинників на витрати виробництва визначається в процесі їх формування [22, c. 291].

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Підприємство та підприємництво
  Будь-яка нація пишається плодами діяльності своїх підприємців. Але будь-яка нація і кожен її окремий представник пишаються і своєю причетністю до втілення якої-небудь конкретної підприємницької ідеї. Підприємництво як одна з конкретних фор ...

Інноваційна діяльність підприємства
Всю сукупність процесів і явищ, що відбуваються на підприємствах різних галузей народного господарства, можна умовно поділити на дві групи — традиційні і інноваційні. Традиційні процеси і явища характеризують звичайне функціонування на ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.