Розділи економіки

Принципи здійснення підприємницької діяльності. Види суб’єктів підприємницької діяльності. Ліцензування та патентування підприємницької діяльності

Найбільш розповсюдженою є класифікація комерційних юридичних осіб за організаційно-правовою формою на: господарські товариства (повні і командитні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю і додатковою відповідальністю, акціонерні товариства), приватні, державні і комунальні підприємства, а також виробничі кооперативи.

Ліцензування та патентування підприємницької діяльності

Згідно ст.4 Закону України "Про підприємництво" в редакції 23 грудня 1997 року встановлено, що без спеціального дозволу (ліцензії), що видається Кабінетом Міністрів України чи уповноваженим органом не можуть здійснюватись ряд видів діяльності.

Ліцензування є одним з видів зовнішньої перманентної легалізації діяльності підприємця. Вона визначається законом, який дає перелік видів діяльності, що підлягають ліцензуванню. Закон встановлює виключний перелік таких видів діяльності і цей перелік не може бути розширений нормативними актами. Передумовою ліцензування підприємництва є реєстрація, а для підприємця - юридичної особи також безпосередня вказівка на цей вид діяльності в його установчих документах.

Ліцензії за способом дозволу бувають:

· відкриті з загальним опублікованим дозволом займатися вказаною діяльністю на термін не менше одного місяця;

· генеральні ліцензії -дозвіл на заняття певної діяльністю , операціями з певними товарами чи з певною країною або їх групою на вказаний в ліцензії період ліцензування;

· виключні ліцензії надають монопольне право на здійснення певного виду діяльності;

· разові ліцензії, які мають іменний характер і видаються на здійснення кожного окремого виду підприємницької діяльності конкретним суб'єктам на період не більший, ніж технологічно необхідний для здійснення такої ліцензованої операції.

Порядок видачі ліцензії

У заяві про видачу ліцензії повинні міститися такі дані:

) відомості про суб'єкта господарювання-заявника:

) вид господарської діяльності, на провадження якого заявник має намір одержати ліцензію.

Патент, як і ліцензія, виступає своєрідним обмеженням підприємницької діяльності. Патент - державне свідоцтво, яке посвідчує право суб'єкта підприємницької діяльності на особливий порядок оподаткування і видається відповідним податковим органом.

Існує три види патентів:

патент на винахід;

патент на корисну модель;

патент на промисловий зразок.

Порядок придбання торгових патентів.

. Згідно із ч. 1 ст. 1 Закону України "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності" патентуванню підлягає торговельна діяльність за готівкові кошти, а також з використанням інших форм розрахунків та кредитних карток на території України, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.

. Патентуванню підлягає діяльність з надання побутових послуг, яка здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами як в окремих приміщеннях, будівлях, їх частинах, так і за їх межами.

. Патентуванню підлягають операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах обміну іноземної валюти

. Патентуванню підлягають операції з надання послуг у сфері грального бізнесу, які здійснюються суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами.

Практична частина

Оцінити доцільність реалізації заходів плану технічного розвитку та підвищення ефективності виробництва підприємства по величині чистої поточної вартості, якщо життєвий цикл заходу дорівнює 3 рокам, загальні витрати по роках життєвого циклу дорівнюють С1 = 210 тис. грн., С2 = 225 тис грн., С3 = 280 тис. грн.; загальні вигоди по роках життєвого циклу проекту рівні В1 = 175 тис. грн., В2=565 тис. грн., В3= 595 тис. грн.

Номінальна величина інвестицій дорівнює 135 тис. грн. у першому році та 125 тис. грн. у другому році. Планова ставка дисконту дорівнює r = 18 %,

Розв’язок

Для того, щоб виявити чи доцільними були введені заходи, треба оцінити обсяг доходу, який отримає підприємство.

Формула розрахунку суми чистого грошового потоку

NPV =

де І - обсяг інвестування, І1 = 135 тис. грн , І2. = 125 тис. грн.;- чистий грошовий приплив в кінці t-го періоду;

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Підприємство і його роль в ринковій економіці
Будь-яка нація пишається плодами діяльності своїх підприємств. Але будь-яка нація і кожен її окремий представник пишаються і своєю причетністю до втілення якої-небудь конкретної підприємницької ідеї. Зараз ми усі є свідками кризового ...

Підприємство та підприємництво
  Будь-яка нація пишається плодами діяльності своїх підприємців. Але будь-яка нація і кожен її окремий представник пишаються і своєю причетністю до втілення якої-небудь конкретної підприємницької ідеї. Підприємництво як одна з конкретних фор ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.