Розділи економіки

Планування виробництва продукції

Важливість планування врожайності сільськогосподарських культур випливає з того, що з нею пов’язано багато інших питань виробничо-фінансової діяльності господарств: розміри і структура посівних площ, рівень товарності виробництва, продуктивність праці, рентабельність, собівартість.

Прогнозуючи врожайність а також аналізуючи її тенденції користуються методом екстраполяції: знаходження наступних рівнів динамічного ряду за відомих попередніх. Недоліком цього методу є те, що він зовсім не враховує вплив окремих факторів на врожайність. Під час планування та факторного аналізу врожайності враховують різний вплив факторів на врожай та неоднакову залежність їх від людини. Збільшення внесення мінеральних добрив в оптимальних співвідношеннях при вдосконаленні технології позитивно впливає на врожай, а збільшення тривалості збирання сільськогосподарських культур, як правило, негативно; упровадження нових сортів, внесення добрив, застосування пестицидів - це керовані фактори, а погодні умови, склад грунту - некеровані; тип грунту, рельєф, світло, тепло, повітря - постійні фактори, оскільки їх вплив на врожай у конкретних умах практично не змінюється, а опади, добрива, пестициди, сорти, матеріальна зацікавленість, технічне озброєння - динамічні.

Поточне планування врожайності практично зводиться до визначення можливого приросту врожаю внаслідок зміни динамічних факторів з наступним збільшенням фактичної середньорічної врожайності на величину обчисленого приросту. Обчислюють приріст урожаю за рахунок: добрив, що вноситимуться додатково понад використовувану в базовому періоді кількість; поліпшення попередників у наслідок освоєння сівозмін; упровадження продуктивних сортів; розширення площ культур, що вирощуються за інтенсивними технологіями; збільшення площ посівів на зрошуваних і осушуваних землях та на землях, де проведено вапнування та фосфоритування кислих і гіпсування солонцюватих грунтів; розширення площ обробки гербіцидами. Крім того визначають збільшення валових зборів завдяки зменшенню втрат урожаю під час вирощування та збирання, зумовленому розширенням площ обробки фунгіцидами та інсектицидами, скороченням строків збирання та використанням нових комбайнів, які забезпечують менші втрати продукції .У кожному господарстві обчислюють приріст урожаю лише за рахунок тих факторів, зміна яких передбачена в плановому періоді.

Тому в господарстві найчастіше застосовують метод планування врожайності за середніми даними на підприємстві, у передових господарствах зони. При цьому використовують показник середньозваженої за посівними площами врожайності.

Таблиця 5

Визначення нормативної урожайності кукурудзи на зерно у “Райз-Максимко”

Культура

Середньозважена урожайність, ц/га

Приріст урожайності, ц/га

Нормативна урожайність, ц/га

Кукурудза на зерно

50,11

3%

1,50

51,60

Середньозважену урожайність знайшли шляхом відношення валового збору за три роки до посівних площ за три роки по підприємству і становить 50,11 ц.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Організація оплати праці на підприємстві (на матеріалах ТОВ Олімп)
Організація праці - це спосіб поєднання безпосередніх виробників із засобами виробництва з метою створення сприятливих умов для одержання високих кінцевих соціально-економічних результатів. Організація праці є об’єктивною необхідністю ...

Розміщення продуктивних сил Німеччини
Тема курсової роботи - “Розміщення продуктивних сил Німеччини”. На сьогоднішній час дана тема є більш ніж актуальною для нашої країни, адже Німеччина є найбільшим донором України на двосторонньому рівні. Державні заходи підтримки з бок ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.