Розділи економіки

Собівартість і рентабельність виробництва продукції рослинництва

Якщо говорити про рівень рентабельності досліджуваного мною господарства, то тут зовсім інша ситуація. Найвищий рівень рентабельності ТОВ «Олімп» мало у 2008 році (майже 60%), коли лише набирала обертів економічна криза. Наприкінці 2009 року цей показник знизився на 23,7% за рахунок того, що зменшились трудові ресурси і чистий прибуток, проте у 2010 році тенденція поволі пішла до збільшення і на кінець аналізованого періоду рівень рентабельності становив 35,6%.

Наступним важливим пунктом мого дослідження в цьому питанні стала структура собівартості і розмір статей витрат, тобто співвідношення окремих статей витрат у загальних витратах виробництва на 1 ц зерна пшениці, визначення якого є дуже важливим для того, щоб побачити, чи варта ця продукція таких витрат, чи доцільно її далі виробляти і які методи потрібно застосовувати для поліпшення її виробництва. В даному випадку загальні витрати на 1 ц зерна пшениці мінімального значення набули наприкінці досліджуваного періоду, тобто, у 2010 році (0,149 грн). Якщо брати по окремим статтям, то скрізь відбулася тенденція до зниження за рахунок збільшення виробництва зерна. Виняток становлять лише відрахування на соціальні заходи - їхній розмір на 1 ц зерна всі три роки становив 0,001 грн.

Для визначення собівартості 1 ц зерна при витратах 2010 року і урожайності 2008 року я брала співвідношення витрат 2010 року і урожайності 2008 року. Цей показник ми визначаємо для того, щоб побачити зміну собівартості за рахунок таких факторів, як витрати і урожайність. Нижче видно, що собівартість 1 ц зерна змінилася за рахунок витрат виробництва на 4 грн, а за рахунок урожайності - на 10,9 грн. В загальному собівартість зросла на 14,9 грн за аналізований період, оскільки знизилась урожайність в зв’язку із посушливим літом 2010 року і виробник змушений був підняти значення цього показника, щоб мати більші прибутки, які покрили б збитки від засухи.

Це дало змогу дещо втримати такі показники як прибуток і рентабельність на доволі пристойному рівні принаймні у порівнянні із 2009 роком, хоча вони все одно знизились за аналізований період на 20,3% і 31,3% відповідно.

Прослідковуючи загальну зміну собівартості, слід сказати, що вона збільшилась по всіх культурах, оскільки відбувалися зміни в площі і урожайності, а також технології виробництва, кількості працівників тощо. Найбільше собівартість збільшилась по гречці - на 105,3 грн. за 1 ц. Майже не змінилась собівартість цукрових буряків - зросла лише на 1,3 грн. за 1 ц. Розглянемо зміну собівартості за рахунок урожайності і затрат на 1 га. За рахунок урожайності найбільше зросла собівартість гречки (на 153,4 грн. за 1 ц), оскільки урожайність цієї культури знизилась. Найбільше знизилась собівартість соняшнику (на 44,6 грн. за 1 ц), оскільки за аналізований період зросла його урожайність. За рахунок затрат на 1 га різких коливань у собівартості не відбулося, оскільки ті значно зросли і це дало зворотній ефект. Найбільше зросла собівартість сої (61,3 грн. за 1 ц), оскільки дана культура потребує особливого обробітку і догляду. Як не дивно, саме за рахунок затрат найбільше знизилась собівартість гречки (на 48,1 грн. з 1 ц).

Ефективність використання виробничого потенціалу галузі рослинництва за аналізований період знизилась - рівень рентабельності знизився з 59,3 % до 35,6 %. Слід відмітити, що в порівнянні з 2009 роком (31,6 %) у 2010 р. він дещо підвищився. Це є позитивною тенденцією.

Загалом економічна ефективність вирощування сільськогосподарських культур мала тенденцію до збільшення за аналізований період. Виняток становлять лише гречка і соняшник: чистий дохід і рівень рентабельності по даним культурам мають від’ємні значення - відповідно, гречка -1201,6 грн. з 1 га і -5,9%, а соняшник -31,0 грн. з 1 га і -5,5%. Щодо гречки, то такі зміни відбулись за рахунок того, що знизилась урожайність даної культури, що дало збільшення собівартості, яку не змогла покрити виручка від реалізації. Якщо говорити про соняшник, то на його ефективність значний вплив дали виробничі затрати, які за 2008-2010 роки зросли більше, ніж в два рази. В порівнянні із гречкою, його виробництво не являється настільки збитковим, тому основним шляхом до подолання збитковості являється зниження собівартості.

Найбільш рентабельним за аналізований період було виробництво пшениці (не дивлячись на те, що в 2008 році воно було взагалі збитковим) і ячменю. Чистий дохід з 1 га пшениці у 2010 році становив 758,8 грн., а рівень рентабельності 61,0%. Відповідно по ячменю: 753,6 грн. і 36,3%. Ці показники по даним культурам зросли за рахунок того, що зросли площі посіву і урожайність. Не дивлячись на те, що по обом культурам зросла собівартість, по пшениці також знизилась ціна, за рахунок чого зросли виручка від реалізації і прибуток, а по ячменю ціна теж мала вплив на виручку, оскільки найвищий рівень вона мала у 2009 році (62,0 грн. за 1 ц), тож у 2010 році внаслідок її зниження зросла виручка від реалізації.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Сутність конкуренції, олігополії, монополії
конкуренція олігополія монополія Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм, що складається з різноманітних виробничих, комерційних, фінансових та інформаційних структур, які взаємодіють на тлі розгалуженої системи правових ...

Розміщення продуктивних сил Німеччини
Тема курсової роботи - “Розміщення продуктивних сил Німеччини”. На сьогоднішній час дана тема є більш ніж актуальною для нашої країни, адже Німеччина є найбільшим донором України на двосторонньому рівні. Державні заходи підтримки з бок ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.