Розділи економіки

Порядок виконання та документального оформлення складських операцій

В цілому комплекс складських операцій являє собою наступну послідовність:

розвантаження транспорту;

приймання товарів;

розміщення на зберігання (укладання товарів у стелажі, штабелі);

відбірки товарів з місць зберігання;

комплектування і пакування товарів;

навантаження;

внутрішнє переміщення вантажів.

Організація складських операцій включає такі основні елементи, як приймання, зберігання, облік і контроль за відпуском матеріальних цінностей. З метою організації первинного обліку запаси можна розділити на такі групи:

- малоцінні предмети і предмети, що швидко зношуються;

- готова продукція, виготовлена на підприємстві для продажу;

товари, придбані торговим підприємством з метою подальшого продажу.

Первинні документи з обліку названих вище запасів можна розділити на: документи з оприбуткування запасів і відпуску на сторону, документи із складського обліку і внутрішнього переміщення запасів, документи з відпуску (списання) сировини, матеріалів на виробництво і власні потреби.

Усі матеріальні цінності, що прибувають на підприємство, своєчасно оприбутковуються відповідними складами. Запаси, що надходять на склади підприємства підлягають реальній перевірці щодо відповідності їх асортименту (кількості, вазі, об’єму, рахунку-фактурі) і якості, вказаних у супровідних документах. Приймання і оприбуткування матеріалів, що надходять із сторони від постачальників, оформляються відповідними складами підприємства шляхом складання типової форми № 4 «Прибутковий ордер», який виписується на підставі рахунка-фактури постачальника та інших супровідних документів(Додаток). На масові однорідні вантажі , що прибувають від одного того ж самого постачальника декілька разів протягом дня, дозволяються складати прибутковий ордер у цілому за день. При встановленні невідповідності матеріальних цінностей, що надійшли, їх асортименту, якості і кількості, вказаних у рахунках-фактурах та інших документах постачальника, складається типова форма №7 «Акт про приймання матеріалів». Акт складається у двох примірниках: один є підставою для оприбуткування цінностей комірником; другий передається до юридичного відділу для впорядкування претензій постачальнику.

Матеріальні цінності, що надійшли від постачальника автомобільним транспортом, оприбутковуються на склад на підставі товарно-транспортної накладної, одержаної від вантажовідправника(додаток 11,12). Товарно-транспортна накладна складається з трьох самостійних розділів: відомості про вантаж, вантажно-розвантажувальні роботи та інша інформація. Перший розділ накладної служить для списання матеріалів у вантажовідправника і оприбуткування на склад.

У разі надходження вантажу на склад без документів, відділ постачання виписує наказ складу про прийом вантажу без документів. Завідуючий складом здає наказ до бухгалтерії разом із прибутковими ордерами.

Для одержання матеріалів від іногороднього постачальника, покупець повинен видати експедитору (або представнику відділу постачання) Довіреність т. ф №2 (або №4), зареєстровану в журналі реєстрації довіреностей. Необхідно вести суворий контроль за своєчасним оприбуткуванням матеріалів та повернення невикористаних доручень.

Поряд з іншими первинними документами з оприбуткування матеріалів використовується податкова накладна(додатоки13,14). Податкова накладна є підставою для нарахування суми податкового кредиту покупцем і суми податкового зобов’язання постачальником. Податкова накладна складається в момент виникнення податкового зобов’язання продавця у двох примірниках. Оригінал надається покупцю, друга копія залишається у продавця. При цьому видаються товарний чек, інший розрахунковий та платіжний документ, що підтверджує передачу товарів або прийняття платежу із зазначенням суми податку. Дані податкових накладних покупцем записуються до журналу реєстрації податкових накладних.

Всіма операціями по руху товарів на складі керує завідувач складом, що є матеріально відповідальною особою. З урахуванням великої кількості одночасно вироблених операцій, пов'язаних з прийманням і відпуском товарів, структурно можливо поділ матеріально відповідальної персоналу складу, що працює безпосередньо з товарами (вантажами) на наступні групи: приймання, комплектації, відпуску (відвантаження), інвентарного контролю. При прийомі на роботу з даними персоналом укладають договори про повну індивідуальну матеріальну відповідальність(додаток 15). Працівники складу мають посадові інструкції(додаток 16,17). Звільнення будь-якої матеріально відповідальної особи від роботи здійснюється тільки після суцільної інвентаризації та передачі матеріальних цінностей іншій особі.

Коли на підприємство надійшов транспорт з товарами, він в найкоротші терміни розвантажується і приймається. Швидкість виконання розвантажувальних операцій залежить від наявності та застосування необхідного підйомно-транспортного устаткування (авто-та електронавантажувачів, вантажних візків, і т. п.) і чіткої організації робіт з розвантаження транспорту(Додаток).

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Полиграфия
Для написання курсової роботи на тему “Аналіз господарської діяльності підрозділу поліграфічного підприємства” за базу для досліджень мною було обрано дільницю глибокого друку відкритого акціонерного товариства “Зоря”. Дана те ...

Місце та роль ринкової конкуренції у суспільному виробництві
Необхідною умовою ефективного функціонування механізму саморегулювання ринкової економіки є конкуренція. Вона є важливою рушійною силою розвитку ринкової економічної системи. Конкуренцію породжують об'єктивні умови ринкового господарюв ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.