Розділи економіки

Огляд ювелірного ринку України

Ювелірна промисловість, галузь легкої промисловості, що продукує ювелірні вироби засобами обробки дорогоцінного каміння, також виробляє прикраси з золота, срібла та платини. На території України ювелірне виробництво відоме з давніх часів, про що свідчать археологічні розкопки, що виявили різноманітність цього виробництва в різних осередках, зокрема на Київщині, Південній і Західній Україні. Українська ювелірна промисловість - на підйомі. Ювелірний ринок України за останні 5 років виріс за всіма показниками. За підрахунками експертів, сумарний дохід ювелірних підприємств за 2009 рік досяг 8,5 млрд. гривень. У 2009 році в Україні було випущено 56,2 тонн прикрас із золота і срібла, або 17417 тис. шт. ювелірних виробів, що на 16,2 тонни більше, ніж в 2008 р. Експорт ювелірних виробів зі срібла у 2009 році становив 0,71 млн. доларів США, що склало 1,2 тони. Імпорт у 2009 році склав 3,418 млн. доларів США,а вже імпорт у 2010 році склав 302,7 млн. дол. США . [6, с. 264]

На рисунку 1.1. показано діаграму порівняння імпорту та експорту за 2007-2009 роки.

Рис. 1.1 Діаграма порівняння імпорту та експорту

Сьогодні в Україні у виробництві ювелірних виробів зайнято 14,5 тис. чоловік, в торговій мережі - 22 тис. чоловік. Середня рентабельність складає 40 - 50%. Особливістю українського ювелірного ринку є те, що всього 48 ювелірних підприємств займають сьогодні 70% ринку. В Україні створена Асоціація ювелірів, в якій перебуває 63 підприємства,з них 46 - виробники.

Привабливість українського ювелірного ринку оцінили багато крупних компаній з Єгипту, Туреччини, Індії і Китаю. Вони беруть участь у виставках на території нашої країни.

Собівартість виробництва ювелірної продукції в Україні набагато вища, ніж в країнах, які володіють власними запасами золота. У вартості виробів з дорогоцінних металів 75-80% складає зарубіжна сировина, крім цього вітчизняні ювеліри вимушені витрачати чималі засоби на покупку за кордоном унікального виробничого устаткування [7, с. 134].

Характеризуючи конкурентне середовище функціонування ювелірних виробників, зауважимо, конкуренція дуже жорстка,особливо з іноземними фірмами . Російські виробники можуть скласти потужну конкуренцію українським. На відміну від імпортерів західних ювелірних брендів вони працюють переважно в тій же ціновій категорії, де сконцентрований ринок вітчизняних ювелірів. І мають потужну конкурентну перевагу - сировинну базу (золото, алмази, інші дорогоцінні й напівкоштовні камені). Уже зараз зрозуміло, що потенційна погроза з боку росіян для українських виробників ювелірних виробів набагато серйозніше, ніж дешеве контрабандне турецьке золото сумнівної якості, що не дає спокою вітчизняним виробникам в останнє десятиліття, або бурхливий розвиток імпорту елітних прикрас.

На даний момент на ювелірному ринку в Україні освоєні практично всі сегменти - починаючи від виробів для покупця із «середнім» достатком до елітних виробів на замовлення для заможного покупця.

Із зростанням добробуту українців пожвавився попит на ювелірну продукцію. За останні декілька років обсяги продажів виросли майже в три рази.

Основу для зростання вітчизняної ювелірної промисловості було закладено в другій половині 90-х років, коли в цю галузь України прийшов приватний капітал. Нові власники не тільки модернізували устаткування і попереучували кадри, але і вперше зайнялися маркетингом, бо необхідно було зрозуміти, що саме хочуть купувати українці.

Молодь у віці до 35 років віддає перевагу моднішим виробам, в яких на перший план виходить оригінальність, а не чистота каменя. Тому в хід йдуть крупні камені другої і третьої групи: топаз, аквамарин, аметист, бірюза, гірський кришталь, агат і т.п. Ті кому за 40, найчастіше замовляють вироби з каменями так званої першої групи (діамант, сапфір, смарагд, рубін). Також близько 50% золотих ювелірних виробів, які реалізовуються в магазинах на території України, контрабандні і виготовлені з додаванням сплавів, які містять шкідливі метали.

Практично неосвоєним залишається сегмент дитячих ювелірних прикрас. Він на нашому ринку представлений слабко, на відміну від російських виробників ("Ювелірний будинок "Садко"). Вони не тільки розробляють вироби для дітей, але й мають ексклюзивні права на використання образів улюблених персонажів, створених кіностудією "Союзмультфільм".

Перейти на страницу: 1 2 3

Подібні статті по економіці

Роздержавлення та приватизація
Державне управління процесами приватизації Одним з елементів економічної політики і однією з найваж­ливіших функцій держави у період переходу до ринку є зміна еко­номічної структури - створення структури змішаної економіки. Структура змішан ...

Особливості діяльності транснаціональних корпорацій в Україні
Найважливішим елементом розвитку світової економіки та міжнародних економічних відносин є транснаціональні корпорації (ТНК). В останні десятиріччя їм приділяється багато уваги. Сьогодні немає жодного значного процесу в світовій економіц ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2023 рік.