Розділи економіки

Наслідки впливу монополії на соціально-економічне середовище

Соціально-економічні наслідки монополізму.

Деякі обставини можуть свідчити на користь монополій (ефект масштабу, можливість застосування досягнень НТП, переваги на світовому ринку тощо), але все одно переважають аргументи проти (відсутність конкуренції не сприяє зниженню цін, неефективно розподіляються ресурси, зростають адміністративні витрати тощо).

Оскільки розвиток досконалої конкуренції об’єктивно приводить до виникнення недосконалої конкуренції (в тому числі, монополій), тобто до свого заперечення, уряд повинен підтримати конкуренцію, що є основою економічної демократії (а через неї і політичної). Уряди промислово розвинутих країн усвідомили це ще наприкінці ХІХ ст. Першою країною, де було створене антимонопольне законодавство, були США. Антитрестівське законодавство (antitrust laws) - це збірка законів, що спрямовані проти створення у фірм (трестів) монопольної влади, що небезпечна для суспільства.

Перший закон (закон Шермана) був прийнятий ще в 1890 р. й розповсюджувався лише на сферу торгівлі й комерційної діяльності. Його недоліки були усунуті в подальших законах (1914, 1936, 1950 рр. тощо).Антитрестівське законодавство США значно вплинуло на розвиток антимонопольного законодавства в інших країнах. З початком ринкових перетворень в Україні відповідний закон був прийнятий і в нашій країні. Хоча українські монополії мають зовсім інше походження (в командній економіці вони створювалися штучно, для зручності керування центром), становлення ринкової економіки передбачає формування конкурентного середовища. В 1992 р. в Україні був прийнятий закон "Про обмеження монополізму та недопущення недобросовісної конкуренції у підприємницькій діяльності". При цьому монопольним вважається положення на ринку, коли частка підприємця становить більше, ніж 35 % сукупного обсягу продаж на відповідного ринку.

Стратегія конкурентної боротьби

У 80 - 90-ті рр. відбулися значні зміни в економічному житті:

структурна перебудова внаслідок випереджаючого зростання сфери послуг;

значного посилення конкурентоспроможності малого бізнесу;

зміна соціально-економічного клімату підприємництва (економічні реформи, що мали за мету масову демонополізацію, приватизацію).88 Палехова В.А.

Означені зміни не могли не відбитися на характері конкуренції. Сучасний ринок заснований на своєрідному "поділі ролей" між різними формами бізнесу.

В цих умовах успіх на ринку визначається не розмірами фірми, а вірно визначеною стратегією, її відповідністю конкретним умовам.

Теорія бізнесу виділяє чотири типи чистої стратегії конкурентної боротьби й відповідні їм чотири типи фірм.

. Віоленти (силова стратегія): гігантські масштаби, наукові дослідження, великі рекламні кампанії.

. Патієнти (стратегія пристосування): вузька спеціалізація, контролюється вузький сегмент ринку.

. Комутанти (з’єднуюча стратегія): звичайний бізнес в локальному масштабі - малі підприємства там, де неефективні великі.

. Експлеренти (піонерська стратегія): створення нових, або радикальне перетворення існуючих сегментів ринку.

Таким чином, сучасна економіка потребує фірм різних типів, можливе їхнє успішне співіснування. Сьогодні легко простежити прагнення фірм до

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Сучасна просторова організація та перспективи розвитку господарства Кременецького району
Кременецький район - адміністративно-територіальна одиниця Тернопільської області України. Площа - 918 км². Районний центр - місто Кременець. Проблема збереження генетичних ресурсів рослинного і тваринного світу, пам‘яток істор ...

Санація і реструктуризація підприємства
Становлення і розвиток в Україні ринкової інфраструктури суттєво змінюють економічне, інформаційне і правове середовище функціонування підприємств, зміст їхньої фінансової діяльності. Фінанси підприємств є основою фінансової системи країни. Фінансови ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.