Розділи економіки

Проблеми переходу до відкритої економіки і проведення макроекономічної політики в Україні

Ситуацію, що склалася в економіці України, можна характеризувати відсутністю узгодженості між грошово-кредитною і бюджетно-податковою політикою. Незбалансованість бюджету зосереджує переважну частину грошово-кредитних ресурсів на ринку кредитування державних витрат, що обмежує можливості кредитування економіки.

Аналіз інвестиційного процесу свідчить про те, що Україна не має реальної бази для швидкого переходу до економічного зростання. Тенденції структурних перетворень в економіці України свідчать, що до останнього часу структура інвестицій складалася без належної цілеспрямованої політики з боку як держави, так і господарських систем. Визначені стратегією ринкових реформ пріоритети не підкріплюються конкретними джерелами інвестування.

Поряд з нерозвинутістю ринку капіталів і банківської системи розвитку інвестиційної активності перешкоджає також існуюча податкова система України, оскільки рівень вилучення реального прибутку є надзвичайно високим. [19, c. 109]

Незбалансований бюджет є вирішальним чинником, що обмежує інвестування в основний капітал. Створюючи додатковий тиск на процентні ставки, він стримує кредитування економіки. Одночасно низькі доходи бюджету зумовлюють обмежені державні капітальні вкладення.

Незначний прогрес у процесі приватизації і дерегуляції обумовив збереження низького рівня припливу прямих іноземних інвестицій. Більш широкому залученню іноземного капіталу заважають загальна політико-економічна нестабільність в нашій державі, неврегульована правова база підприємницької діяльності, значна корумпованість українських чиновників, що спричинює несприятливі передумови інвестиційного процесу в Україні.

Спрямованість до дерегуляції в економіці, яка не має характеру селективного відбору, слід вважати поспішною, тому що це сприяє зростанню розбалансованості і та викривленню в структурі окремих сфер економіки. Підвищення ефективності макроекономічної політики вимагає раціонального поєднання дії керованих централізовано і ринкових саморегулюючих процесів, створення сприятливих економічних умов для розвитку підприємництва у тих сферах, які адаптовані до конкурентного середовища.

Серед ключових напрямків структурних перетворень в економіці - реструктуризація підприємств, оптимізація відносин власності, проведення адміністративної реформи, удосконалення кадрової політики.

У цьому зв`язку найбільш важливим на сучасному етапі є вирішення проблеми бюджетної незбалансованості і дестабілізуючої ролі фіскальної політики.

Для поповнення дохідної частини бюджету слід активізувати потенціал непрямих податків. Збільшення обсягів надходжень від них дасть змогу зменшити тиск з боку прямих податків.

Одним із головних завдань реформування монетарної політики в Україні слід вважати докорінний перегляд її концепції і засад. Йдеться, перш за все, про досягнення справжньої, а не декларованої незалежності головної банківської установи - НБУ - шляхом вдосконалення відповідного законодавства і затвердження Державної програми грошово-кредитного регулювання строком на 3 - 5 років, яка б визначала основні параметри монетарного розвитку і участь головного банку країни у вирішенні задач структурної перебудови. [15, c. 432]

З метою підвищення показника монетизації рекомендується орієнтуватися на зниження рівня ліквідності загального грошового агрегату М3. Для цього при здійсненні монетарної політики слід сприяти зниженню частки готівки у складі грошової маси, стимулювати безготівкові розрахунки і використання населенням чекових рахунків і кредитних карток.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6 7

Подібні статті по економіці

Поняття та структура світового ринку
На сучасному етапі суспільного розвитку значну роль для економіки кожної окремої країни і світу вцілому відіграє світове господарство, яке поєднує національні господарства, що пов’язані і взаємодіють за законами міжнародного поділ ...

Напрями удосконалення управління збутовими запасами продукції підприємства переробної галузі
господарський збутовий запас продукція Сучасна система господарювання обумовлює зміну форм і методів управління підприємством, вимагає нових підходів до визначення ефективності його діяльності. Однією із складових загальної ефективності підприємства ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.