Розділи економіки

Оптимізація процесу управління збутовими запасами продукції підприємства

Оптимальне управління збутовими запасами - одне з головних питань в господарській діяльності підприємства, тому що при їх значному збільшенні на складах "заморожуються" оборотні засоби, сповільнюється товарно-грошовий оборот, не забезпечується ритмічність виробництва. Але підприємство змушене мати певні об’єми запасу для реалізації своєї цільової функції: безперебійне забезпечення споживачів товарами необхідної номенклатури у встановленій кількості незалежно від технологій та виробничого циклу або у форс-мажорних обставинах для зниження ймовірності упущеної вигоди (втрати клієнтів, неможливості задовольнити попит). Тому в задачі управління запасами виникає необхідність знаходження оптимального варіанту величини товарів, що зберігаються на складі підприємства, у вигляді запасів.

На даний час в теорії та практиці управління запасами не існує єдиної методології та критерію для вирішення задачі оптимального рівня запасів. На практиці найбільш розповсюдженими є евристичні методи, але їх ефективність залежить від достатньої компетентності експертів. Також використовуються економіко-математичні методи та моделі, які дають можливість відобразити більш реальну ситуацію в області оптимізації величини запасів, але складання на їх основі прогнозів є досить проблематичним. Тому найбільш оптимальним варіантом методології управління запасами є раціональне поєднання експертних оцінок, які основані на інтуїції досвідчених спеціалістів, та відповідних математичних розрахунків, які проводяться на базі існуючих економіко-математичних методів та моделей.

При розробці методики управління збутовими запасами для підприємства необхідно дотримуватися таких оптимальних умов: на складі не повинні утворюватися нульові запаси готової продукції; витрати на формування та утримання запасів повинні бути мінімальними.

Методика управління у такому випадку повинна ґрунтуватися на принципі прогнозування майбутніх замовлень на поповнення запасу готової продукції. У зв’язку з тим, що підприємство довго працює на ринку, накопичені дані дозволяють здійснити статистичний аналіз часових рядів відвантажень кожної товарної продукції в попередніх планових періодах. Часові ряди відвантажень товарів (за даними відділу збуту підприємства) є стаціонарними, тобто відвантаження товарів володіють постійними, а також середніми й стандартними відхиленнями. Тому кількість реалізованої продукції є випадкова величина, яка підкорюється певному закону розподілу.

За часовими рядами будуються емпіричні закони розподілу. Припустимо, що відвантаження товарної позиції "Крупа пшенична ярова" є реалізацією випадкової величини, що підпорядковується нормальному закону розподілу з певним середнім та стандартним відхиленням. Розрахунок закону розподілу необхідний для прогнозування відвантажень в майбутні планові періоди. Очікуваний об’єм реалізації продукції визначається з тією чи іншою ймовірністю, тому що прогноз величини відвантажень не може бути здійснено з необхідною точністю.

Рис. 3.7. Часовий ряд відвантажень товарної позиції

Більшість економіко-математичних моделей пропонує використання в якості прогнозної величини середній рівень продажу. Але у такому випадку ймовірність того, що об’єм продажу перевищить цей середній рівень, складає 50 %, а це у свою чергу спричиняє ризик виникнення нульових залишків на складі. Для уникнення подібних ситуацій доцільніше використовувати не середню величину, а квантиль закону розподілу, який розраховується на основі достатньо великої ймовірності. Даний рівень продажу - гарантований рівень відвантажень продукції (рис. 3.8). Використання даного показника дозволяє з певною ймовірністю розрахувати величину реалізації продукції завтрашнього дня, яка не перевищує даний гарантований рівень відвантажень. Отримані показники дозволяють розрахувати величину відвантажень товарної позиції, яка не перевищує гарантований рівень за будь-який інтервал часу. Для цього розрахунку використовуються різні варіанти: теоретико-імовірнісний метод згортки розподілу, у результаті якого встановлюється підпорядкованість величини відвантаження певному закону, наприклад, розрахунок тижневої величини відвантажень (при умові, що щоденне відвантаження є реалізація нормальної випадкової величини); початкова побудова та аналіз часових рядів відвантажень за тиждень.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Монополістичні тенденції і монополії в ринковій економіці
Проблеми монополізації господарського життя , конкуренція на товарних ринках привертають сьогодні пильну увагу не тільки спеціалістів, але і широких прошарків населення. З початку 90-х років ці проблеми гостро стали перед Україною ...

Статистичне вивчення товарних ринків в регіоні
В умовах розвиненої ринкової економіки інформація про стан товарних ринків є важливим фактором, що визначає ефективність управлінських рішень. При цьому мова йде не тільки про фірми, для яких така інформація грає важливу роль при вибор ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.