Розділи економіки

Напрями зниження собівартості на промислових підприємствах України

Концепція управління цільовою собівартістю (таргет-костинг, target-costing) спрямована на формування проективного середовища цільового планування витрат і прибутків. Вона передбачає визначення собівартості нової продукції, виходячи з прогнозованих ринкових цін, обсягів реалізації та встановленої норми прибутку, а також реалізує стратегію превентивного контролю витрат до початку виробництва - на стадії досліджень, розробок та проектування нової продукції [11, с. 190].

Тобто, метод таргет-костингу, як і кайдзен-костингу, призначений для зниження рівня окремих статей витрат та собівартості кінцевого продукту в цілому до певного допустимого рівня. Проте, на відміну від кайдзен-костингу, який застосовується на стадії виробництва, метод таргет-костингу застосовується на стадії планування, досліджень та розробок.

Окрім застосування будь-якого з перелічених вище методів, вирішальною умовою зниження собівартості служить також безперервний технічний прогрес. Тобто, надзвичайно велику роль відіграє впровадження нової техніки, комплексна механізація і автоматизація виробничих процесів, вдосконалення технології, запровадження прогресивних видів матеріалів, що дозволяє вагомо знизити собівартість продукції [36, с. 306].

Важливим резервом зниження собівартості продукції на промислових підприємствах виступає розширення спеціалізації і кооперації. На спеціалізованих підприємствах з масово-потоковим виробництвом собівартість продукції значно нижча, ніж на підприємствах, що виробляють цю ж продукцію у невеликих кількостях. Розвиток спеціалізації вимагає також встановлення найраціональніших кооперованих зв’язків між підприємствами.

У боротьбі за зниження витрат на виробництво продукції важливу роль відіграє дотримання найсуворішого режиму економії на всіх ділянках виробничо-господарської діяльності підприємства. Послідовне здійснення режиму економії на підприємствах виявляється перш за все у зменшенні витрат матеріальних ресурсів на одиницю продукції, скороченні витрат на обслуговування виробництва і управління, ліквідації втрат від браку та інших непродуктивних витрат [36, с. 307].

Основною умовою зниження витрат сировини і матеріалів на виробництво одиниці продукції є поліпшення конструкцій виробів і вдосконалення технології виробництва, використання прогресивних видів матеріалів, а також запровадження технічно обґрунтованих норм витрат матеріальних цінностей.

Скорочення витрат на обслуговування виробництва і управління також знижує собівартість продукції. Розмір цих витрат на одиницю продукції залежить не тільки від обсягу випуску продукції, але і від їх абсолютної суми. Чим менша сума цехових і загальновиробничих витрат у цілому по підприємству, тим нижча собівартість кожного виробу за інших рівних умов.

Значні резерви зниження собівартості закладено у скороченні втрат від браку та інших непродуктивних витрат. Вивчення причин браку та виявлення його винуватця дає можливість скоротити частку втрат від браку у загальних витратах і раціонально використовувати відходи виробництва.

Оцінка ефективності діяльності підприємств у сучасних умовах здійснюється за допомогою системи показників, серед яких важливе місце займає показник зниження витрат на виробництво, що є одним із найважливіших критеріїв використання виробничих ресурсів на підприємстві. Витрати виробництва знаходяться у взаємозв’язку з показниками ефективності виробництва, зокрема, з прибутком, показниками рентабельності, витратами на 1 грн. реалізованої продукції тощо. Тому отримання максимального ефекту з найменшими витратами, економія трудових, матеріальних та фінансових ресурсів залежать від того, як вирішуються питання зниження витрат виробництва. Так, ефективним напрямом зниження витрат є дотримання принципів ефективного розміщення продуктивних сил, а саме - скорочення відстані між виробником і споживачем та між виробництвом і сировинною базою. Слід пам’ятати, що дотримання загальних економічних принципів та законів - це важливий напрям зниження витрат виробництва, що не призводитиме до погіршення якості кінцевого продукту і дасть товаровиробникам можливість привернути увагу більшої кількості покупців та отримати додаткові прибутки [35, с. 199].

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Проблема дискримінації на ринку праці України та шляхи її подолання
Актуальність обраної теми доводиться тим, що й зараз ми живемо у середовищі, де дискримінація є поширеною. Ми не тільки маємо уяву про дискримінацію у трудовій сфері, але деякі знайомі кожного з нас стикався з цією проблемою, це я можу ...

Контроль розрахунків по оплаті праці та аналізу трудових ресурсів (на матеріалах Управління пенсійного фонду в Рокитнівському районі)
Ефективність функціонування та соціальний розвиток тих чи інших суб’єктів господарювання забезпечується передусім формуванням належних індивідуальних і колективних матеріальних стимулів, провідною формою реалізації яких є оплата праці ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.