Розділи економіки

Напрями зниження собівартості на промислових підприємствах України

Ефективним методом виявлення резервів зниження собівартості продукції є функціонально-вартісний аналіз (ФВА). Він являє собою комплексний системний аналіз діяльності підприємства, його складових (технічних і технологічних, маркетингових, фінансових, збутових підрозділів, управлінських функцій), а також оцінку ефективності використання витрат на реалізацію кожної з цих функцій з метою виявлення неефективних, нераціональних витрат, існуючих внутрішніх резервів і розробки програм підвищення ефективності діяльності та збільшення прибутковості підприємства [35, с. 217]. Метою застосування ФВА є мінімізація витрат на одиницю корисного ефекту. Цей метод дозволяє знизити собівартість продукції за рахунок економії матеріальних і трудових ресурсів, більш ефективного використання основних засобів підприємства, технологічних змін у виробництві тощо [11, с. 199].

Значне зниження витрат виробництва досягається у результаті застосування прогресивних методів організації праці. Прикладом служить розроблена в Японії система організації виробництва «just in time», яка набула широкого застосування в усьому світі. За рахунок використання цього методу витрати виробництва знижуються шляхом своєчасного постачання ресурсів. Його сутність полягає в тому, що матеріальні ресурси постачаються споживачеві у визначене місце, у потрібний час і у необхідній кількості. Якщо ж трапляються недоброякісні ресурси, виробничий процес припиняється, адже на робочому місці немає запасів. Система «just in time» сприяє зниженню витрат за двома напрямками: знижуються витрати на складування і зберігання напівфабрикатів як у споживача, так і у виробника. Застосування цієї системи неможливе без забезпечення бездефектного виготовлення продукції з боку постачальника. Саме тому японські підприємства навчають усіх своїх співробітників різних методів контролю якості, підвищують відповідальність виробничих робітників за якість продукції та використовують автоматичні пристрої для контролю якості. В результаті, знижуються витрати виробництва, пов’язані з повторним опрацюванням бракованих виробів, витратами сировини і заробітної плати [35, с. 218].

Попри те, що контроль справді виступає дуже важливим елементом успішної діяльності підприємства, ефективність зниження собівартості продукції та послуг передусім забезпечується не контролем перевитрат ресурсів, а пошуком і впровадженням кардинально вдосконалених способів здійснення виробничих та обслуговуючих процесів, що й обумовлюють рівень витрат на підприємстві [11, с. 190].

Наступний метод - кайдзен - полягає у тому, що зниження витрат відбувається за видами продукції, що вже виробляється підприємством, завдяки підвищенню ефективності бізнес-процесів. За допомогою цього методу можна визначити, на скільки повинні бути знижені витрати на виробництво продукції. Після досягнення поставлених цільових значень витрат, повноваження передаються безпосередньо виробничим підрозділам. З метою забезпечення зниження собівартості продукції за короткий термін, і витрат по підприємству загалом, фінансовому директору слід послідовно виконати такі кроки: визначити статті витрат, які можуть бути скорочені; спільно з керівниками виробничих підрозділів скласти план зниження витрат і розподілити між менеджерами відповідальність за його виконання [35, с. 219].

На відміну від концепції кайдзен, метод кайдзен-костинг більш конкретизований. Кайдзен-костинг (японська назва Genkakaizen) - це спосіб забезпечення заданого рівня собівартості продукції та пошук шляхів його постійного зниження до встановленого цільового рівня. На відміну від методу управління цільовою собівартістю, метод кайдзен-костингу не супроводжується набором попередньо визначених підходів чи процедур, застосування яких автоматично дозволяє знизити витрати. Кайдзен-костинг є одним із ключових елементів японської тотальної системи управління витратами, до якої також входить метод таргет-костингу та функція підтримки досягнутої собівартості.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Системи та методи мотивації трудової діяльності на підприємствах
Необхідною умовою існування й розвитку суспільства є праця, як доцільна діяльність людей, що спрямована на задоволення їхніх життєвих потреб. Однією з складових праці є її мотивування на рівні агентів (учасників) трудових відносин. Сис ...

Проблеми розвитку сучасного сільськогосподарського виробництва
Для України нарощування виробництва сільськогосподарської продукції має стратегічне значення для підйому національної економіки, тому що при успішному його розвитку створюються умови для подолання кризового стану ряду суміжних галузей. ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.