Розділи економіки

Участь Німеччини у міжнародному територіальному поділі праці та економічних зв’язках

На прикладі Німеччини чітко просліджується взаємозв'язок між товарним і географічним розподілом зовнішньої торгівлі: ведучими партнерами ФРН є західні капіталістичні країни, структури економік яких мають загальні риси зі структурою господарства Німеччини. Так, у 2010 році торгівля з промислово розвинутими країнами склала 77,5% експорту Німеччини і 75% її імпорту. На розвитку зовнішньоторговельних відносин ФРН відбилося і поглиблення європейської інтеграції: близько 57% німецького експорту і 54% імпорту приходиться на країни Євросоюзу; для ряду країн Німеччина є основним ринком збуту їхньої продукції. Наприклад, для Австрії частка експорту в Німеччину складає 42% для Нідерландів - 18%, для країн Бенілюксу - 29%, для Данії - 21%, для Греції - 13%. Що стосується інших країн Євросоюзу, те Німеччина поглинає до 20% їхнього експорту.

Загальне число торгових партнерів ФРН - 234, з них всього 69 є імпортерами країни. Найважливіший торговий партнер Німеччини - Франція: у 2010 році ФРН експортувала в цю країну товарів на 113 мільярдів німецьких марок, а обсяг французького імпорту в Німеччину склав майже 90 мільярдів марок. Другим за величиною ринком збуту німецької продукції є США (у 2008 році експорт склав 101 мільярд марок); ця країна займає також друге місце в списку імпортерів Німеччини (у 2009 році зі США завезене товарів на 71,2 мільярди марок).

Частка різних країн в експорті й імпорті Німеччини представлена в таблиці 5.

Таблиця 5 - Основні зовнішньоторговельні партнери Німеччини в 2010 році

Держава

Частка в експорті Німеччини

Частка в імпорті Німеччини

Франція

11%

10%

Об'єднане королівство

8%

9%

Італія

8%

7%

Нідерланди

6%

7%

Продовження табл.

Бельгія/Люксембург

5%

5%

США

10%

9%

Японія

2%

5%

Що стосується останніх тенденцій, то тут варто виділити безпрецедентний ріст у 2010 році зовнішньоторговельного обороту ФРН із Україною: експорт виріс на 33,4% (0,44 мільярди євро), а позитивне сальдо торгового балансу збільшилося на 5,5%, склавши 0,8 мільярдів євро. Це, скоріше, відбиває зміна економічної ситуації в Україні. Таким чином, Україна стає потенційним торговим партнером Німеччини, так називаним «цільовим ринком». З огляду на поточну ситуацію і високий рівень конкурентноздатності німецької продукції в порівнянні з українською, можна прогнозувати подальший ріст зовнішньої торгівлі з Україною.

Важливе економічне значення як перспективний ринок збуту для Німеччини здобувають і країни Центральної і Східної Європи. За даними федерального статистичного відомства на їхню частку в 2009 році приходилося близько 10% зовнішньої торгівлі Німеччини. Самими великими торговими партнерами Німеччини в цьому регіоні є Польща, Чехія й Угорщина. Слід зазначити, що Німеччина є основним закордонним інвестором у країнах ЦСЄ, далеко випередивши в загальному обсязі інвестицій всіх інших членів Євросоюзу. Деякою мірою тут позначаються перспективи розширення ЄС на схід і прагнення ФРН стати безперечним лідером у розширеному Євросоюзу.

Перейти на страницу: 1 2 3 

Подібні статті по економіці

Історія розвитку макроекономічної науки
Є області знань і життєвого досвіду, про яких, здається, може судити будь-кого з нас. Крім політики, до таких сфер відносяться медицина і, звичайно ж, економіка. Це не випадкове, адже економіка - наука емпірична, пов'язана з практикою ...

Монопольна та конкурентна рівновага, цінова еластичність попиту
Сучасна ринкова економіка являє собою складний організм , що складається з величезної кількості різноманітних виробничих, комерційних, фінансових і інформаційних структур , які взаємодіють на тлі розгалуженої системи правових ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.