Розділи економіки

Роль та значення продуктивних сил у розвитку господарського комплексу Німеччини

Німеччина - одна з найрозвинутіших країн світу та Західної Європи. Вона розташована в центрі Європи. На півночі країна має вихід до Північного і Балтійського морів, на сході межує з Польщею і Чехією, на заході - з Нідерландами, Бельгією, Францією, Люксембургом, на півдні - з Швейцарією і Австрією, на півночі - з Данією [4, с. 136].

Німеччина - федеративна республіка, яка в адміністративно-територіальному відношенні складається з 16 земель: Баварія, Баден-Вюртемберг, Берлін (столиця країни), Бранденбург, Бремен, Гамбург, Гессен, Мекленбург-Передня Померанія, Нижня Саксонія, Рейнланд-Пфальц, Саар, Саксонія, Саксонія-Анхальт, Північний Рейн-Вестфалія, Тюрінгія і Шлезвіг-Гольштейн (всі адміністративні одиниці країни, з позначенням кордонів між ними відображає картосхема 1, що розташована в додатку 1). В цілому ж вся територія Німеччини займає на земній кулі площу у 356 тис. км. кв.

Населення країни складає 81,9 млн. чол. За цим показником Німеччина посідає 12 місце в світі.

Так, як Німеччина розташована у центрі Західної Європи, то через її територію проходять важливі трансєвропейські шляхи як широтного, так і меридіонального напрямків. Північний і південний кордони країни збігаються з природними рубіжами, західні й східні відкриті і не раз являли собою театри воєнних сутичок.

Найважливішою особливістю географічного положення Німеччини є розташування її між: економічно високорозвиненими країнами на заході та менш розвиненою частиною Європи на сході.

Щодо поняття “продуктивні сили”, то, як відомо воно означає систему особистих (людина) та уречевлених (засоби виробництва), факторів виробництва та науки, що виражається в активному ставленні до явищ природи і суспільства [10, с. 35].

Склад продуктивних сил відображає схема 1.

Схема 1 - Склад продуктивних сил

До загальних економічних показників, що характеризують загальний рівень розвитку продуктивних сил як Німеччини, так і інших країн світу належать: ВВП, експорт, імпорт, інфляція тощо. Взагалі ж основні показники соціально-економічного розвитку даної країни відображено в таблиці 1.

Основні соціально-економічні показники країни наведені в таблиці 1 у відсотках приросту чи спаду, щодо попереднього року, а 2008 рік порівнюється з 2007 роком.

Таблиця 1 - Основні соціально-економічні показники Німеччини, (темпи приросту, % до попереднього року)

Показник

2007

2008

2009

ВВП

1,4

2,9

3,0

Виробничі інвестиції

2,2

3,5

3,9

Обсяг валової продукції с/г, млн. марок

82316

82348

82391

Інфляція

0,7

1,6

1,8

Бюджетний дефіцит (% до ВВП)

- 1,2

- 1

- 1,2

Експорт

3,6

9,5

7,5

Імпорт

6,1

6,5

6,7

Торговий баланс, млрд. євро

64

73

79

Платіжний баланс, млрд. євро

- 16,8

- 10,2

- 2

Кількість безробітних, млн. чол.

4,011

3,825

3,450

Рівень безробіття, % до працюючих

10,5

9,5

8,6

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Інфляційні очікування
Перехід нашої економіки на ринкові відносини різко підвищив значення грошей. Проблеми грошового господарства стають основними і в практичних заходах по реконструкції народного господарства, і в теоретичних дослідженнях. Тому, незважаючи на ...

Організація, планування і шляхи підвищення економічної ефективності виробництва кукурудзи на зерно на площі 320 га в умовах східного регіонального управління ПРАТ Райз-максимко
Сільське господарство є однією з основних галузей народного господарства, оскільки виробництво продуктів харчування - перша умова життя безпосередніх виробників. Водночас воно є сировинною базою легкої та харчової промисловості. Попи ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.