Розділи економіки

Сучасний стан розвитку виробництв кольорової металургії України

Кольорова металургія України характеризується різноманітністю виробництв, технологічних схем та процесів і на квітень 2011 року до неї належать 52 підприємства різних форм власності, на яких працюють 46,3 тис. чоловік. Обсяг товарної продукції у 2010 році становив близько 5,8 млрд. гривень. На цей час кольорова металургія має такі підгалузі: мінерально-сировинну, гірничорудну, алюмінієву, мідну, титаномагнієву, напівпровідникову, твердосплавну, свинцево-цинкову, ртутно-сурм'яну, вуглецеву, порошкову, рідкіснометалеву, золото-видобувну, вторинну.

Особливістю кольорової металургії є те, що практично ні одне виробництво не має замкнутого циклу і Україна не має освоєних родовищ для виробництва алюмінію, міді, цинку, свинцю, олова, вольфраму, молібдену, германію та інших.

На власній сировині базуються лише виробництва титану, феронікелю, цирконію, кремнію, ртуті. Повністю відсутні первинні виробництва електролітичної міді, нікелю, олова, титанових сплавів і зливків, алюмінієвого і титанового прокату, труб з алюмінію та його сплавів, які імпортуються. Проте надра України, а також техногенні родовища мають ряд кольорових металів, необхідних народному господарству. Для їх добування потрібні значні капітальні вкладення.

Для зменшення залежності України від імпортних поставок сировини необхідно прискорити розвиток власної сировинної бази - добування сульфідних мідно-нікелевих руд Прутовського родовища і самородної мідної руди Волинської області, комплексних руд Жовторіченського та Крапивенського родовищ, рідкіснометалевих та рідкісноземельних руд Азовського та Новополтавського родовищ.

Одним з основних джерел задоволення потреб України в кольорових металах є вторинна кольорова металургія.

На гірничодобувних підприємствах кольорової металургії добувають, збагачують і здійснюють металургійну переробку руди нікелю, ртуті, титанового і цирконієвого концентрату, високоякісних кварцитів.

У цей час в Україні є чотири гірничодобувні підприємства кольорової металургії: Вільногірський державний гірничо-металургійний комбінат, ВАТ "Іршанський гірничо-збагачувальний комбінат", ВАТ "Микитівський ртутний комбінат" та ВАТ "Побузький феронікелевий завод".

Для підтримки існуючих потужностей з виробництва концентратів необхідно ввести в експлуатацію на діючих комбінатах вже розвідані родовища:

титанових руд - Стремигородське, Міжріченське;

нікелевих руд - Тарноватське силікатних руд.

Для забезпечення існуючих металургійних потужностей з виробництва алюмінію, цинку, свинцю, міді та спецлігатур необхідно:

у алюмінієвій підгалузі - будівництво рудника на родовищі Діан-Діан (Гвінея);

у свинцево-цинковій підгалузі - введення в експлуатацію Мужіївського та Біляївського родовищ.

Щодо рідкісних, чистих металів та спецлігатур необхідно здійснити переробку попелу теплоелектростанцій та надсмольних вод коксохімзаводів (германій), переробку лежалих хвостів хіміко-металургійної фабрики ВАТ "Металургійний комбінат імені Ілліча" (тантал, ніобій); переробку шламів теплоелектростанцій, які працюють на нафтопродуктах (ванадій); збирання та переробку вторинної сировини (вольфрам); переробку фосфорвмісних руд Донбасу (рідкісноземельні елементи).

Алюмінієва підгалузь. До підприємств цієї галузі належать: ВАТ "Миколаївський глиноземний завод", ВАТ "Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат", заводи з виробництва вторинного алюмінію спільні підприємства: "Інтерсплав", "Укргермет", "Обімет" і Броварський завод алюмінієвих будівельних конструкцій. Загальні потужності цих підприємств становлять: глинозему - 1,2 млн. тонн на рік, первинного алюмінію та сплавів - 110 тис. тонн на рік, вторинного алюмінію та сплавів на його основі - 158 тис. тонн на рік, будівельних алюмінієвих профілів - 15 тис. тонн на рік.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Організація економічної служби на підприємстві ПОСП Рояківка
Важливу роль у виробництві сільськогосподарської продукції відіграють АПК, що єдиною цілісною виробничо-економічною системою, яка охопила цілий ряд галузей народного господарства спеціалізованих на виробництві продовольства. Головне ...

Переоснащення процесу пакування продукції з використанням інноваційних технологій
Актуальність обраної теми в умовах динамічного розвитку науки і техніки полягає в тому, що все більше підприємств постають перед проблемою морального старіння власних основних фондів та необхідністю їх заміни новітнім обладнанням. Тако ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.