Розділи економіки

Аналіз ритмічності виробництва

Одним з об’єктів аналізу виробничої діяльності підприємства є ритмічність виробництва і реалізації продукції. Виконання плану з виробництва продукції, її якості і ефективності роботи значною мірою залежить від того, на скільки рівномірно працювало підприємство, об'єднання.

Ритмічність випуску продукції розуміють як виробництво і реалізацію продукції відповідно до встановленого графіка в обсязі і асортименті, передбаченими планом. Але ритмічність не завжди означає рівномірність (випуск однакової кількості продукції в рівні проміжки часу), враховуючи особливості галузей, підприємств, виробництва та споживання продукції.

Ритмічність виробництва - це насамперед чітка, стійка і збалансована діяльність підприємства, яка дає змогу рівномірно випускати продукцію і виконувати свої зобов'язання перед споживачами.

Ритмічну роботу забезпечують не лише основні, а й допоміжні цехи та обслуговуючі господарства.

Ритмічна робота підприємства свідчить про раціональну організацію виробництва. Показники ритмічності дають змогу охарактеризувати своєчасність поставки продукції споживачам і відповідність фактичного обсягу поставленої продукції завданням плану.

Підвищення ритмічності виробництва має значний вплив на основні техніко-економічні показники підприємства, а саме призводить до:

поліпшення якості продукції;

поліпшення використання основних та оборотних засобів;

оліпшення використання трудових ресурсів;

більшення обсягу виробництва продукції;

зниження собівартості продукції;

підвищення рентабельності та поліпшення фінансового стану підприємства.

Ритмічність роботи підприємства визначається за днями чи декадами всередині місяця, за місяцями - всередині кварталу із розподілом за декадами у відсотках до місячного (квартального) випуску продукції. Для характеристики ритмічності випуску продукції протягом року доцільно будувати динамічні ряди за місяцями, кварталами, роками з розподілом за декадами.

Для оцінки виконання плану по ритмічності використовуються прямі і непрямі показники.

Прямі показники: коефіцієнт ритмічності, коефіцієнт варіації, коефіцієнт аритмічності, питома вага виробництва продукції за кожну декаду (добу) в місячному випуску, питома вага виробленої продукції за кожний місяць в квартальному випуску, питома вага виробленої продукції за кожний квартал в річному обсязі виробництва, співвідношення продукції, яка вироблена в першу декаду звітного місяця до третьої декади попереднього місяця.

Непрямі показники: наявність доплат за понадурочні роботи, оплата простоїв за виною господарюючого суб'єкта, втрати від браку, виплата штрафів за недопостачання і несвоєчасне відвантаження продукції, наявність понаднормативних залишків незавершеного виробництва і готової продукції на складах.

Один з найбільш розповсюджених показників - коефіцієнт ритмічності, який розраховується за допомогою методу найменшого числа (методу зарахування) як за абсолютними показниками випуску, так і за їх питомою вагою в певні проміжки часу (декади, місяці, квартали).

Коефіцієнт ритмічності дорівнює відношенню суми, зарахованої у виконання завдання, до розрахункового загального рівня.

Критм= ВПзарах / ВПпл., де

ВПзарах - обсяг продукції, зарахованої у виконання плану за ритмічністю у періоді;

ВПпл. - заплановий випуск продукції в діючих оптових цінах у періоді.

В Таблиці 2.2 наведено приклад розрахунку ритмічності випуску продукції:

Таблиця 2.2. Економічний аналіз розрахунку ритмічності випуску продукції (умовний приклад)

Декада

Випуск продукції, тис. грн.

Сума, що враховується

Виконання плану, %

За планом

Фактично

при розрахунку Кт

тис. грн.

питома вага, %

тис. грн.

питома вага, %

тис. грн.

питома вага, %

1

13200

33,46

13000

32,91

13000

32,91

98,49

2

13100

33,21

13100

33,16

13100

33,16

100,00

3

13150

33,33

13400

33,93

13150

33,33

101,90

Разом

39450

100

39500

100

39250

99,4

101,13

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Розрахунок техніко-економічних показників роботи сумішоприготувального відділення
Ливарне виробництво, одна з галузей промисловості, продукцією якої є відливки, що отримуються в ливарних формах при заповненні їх рідким сплавом. Річний обсяг виробництва відливок в світі перевищує 80 млн. т. Методами литва виготовляєт ...

Статистичне дослідження
Статистика - це наука, яка вивчає кількісну сторону масових суспільних, соціально-економічних та інших явищ в нерозривному зв'язку з їх якісною стороною в певних умовах місця і часу. Отже, предмет статистики - кількісна сторона масов ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.