Розділи економіки

Визначення коефіцієнту локалізації товарообороту регіонів

У більшості депресивних, аграрних районів півночі, центру і заходу нашої держави Ккт постійно знижується і не перевищує 0,75 (Вінницька, Черкаська, Хмельницька, Тернопільська, Житомирська, Сумська, Рівненська, Івано-Франківська області). Натомість, промислово розвинені регіони (Дніпропетровська, Запорізька, Київська, Харківська, Львівська області) характеризуються високими показниками коефіцієнта локалізації товарообороту, а в Закарпатській області також відбувається його постійне зростання. Майже вдвічі зросли показники Ккт в м. Києві. На решті територій відбувається їх незначне коливання в напрямку зменшення.

Це свідчить про те, що за останні роки відбулась глибока диференціація рівня торговельного обслуговування між урбанізованими територіями і сільською місцевістю, між північними, західними, центральними і східними територіями, які мають різний господарський потенціал та фактори територіальної організації. Прискорений розвиток торгівлі має місце переважно у великих і надвеликих містах. У середніх та малих містах і, особливо, у сільській місцевості відбулось різке скорочення кількості торговельних об’єктів, істотно знизивши територіальну доступність торговельних послуг для населення.

По регіонах України існують суттєві відмінності у розмірах середньодушового товарообороту ( табл. 3.3.2.) Максимальні відмінності між значеннями цього показника складають 4,6 раз. Особливо низький товарооборот в розрахунку на одну особу спостерігається в Тернопільській, Луганській, Івано-Франківській, Черкаській, Вінницькій, Рівненській, Хмельницькій та Житомирській областях, де відхилення від середньо національного показника по Україні становлять, відповідно, 56,2, 56,6, 59,0, 63,0, 63,0, 65,2, 66,0, 66.0%%. Сприятлива ситуація склалась у Дніпропетровській, Харківській, Одеській областях та мм. Києві та Севастополі, а також, (можна вважати за величиною відхилення, що коливається у межах 3-3,7%%) у Запорізькій та Львівській областях. Решта регіонів України мають недостатній рівень розвитку внутрішньої торгівлі.

З огляду на окреслені вище тенденції, в сучасній територіальній структурі внутрішньої торгівлі України доцільно виділити чотири регіональні угруповання:

· Регіони з високим рівнем розвитку внутрішньої торгівлі (Київська з м. Києвом, Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька, Львівська і Закарпатська області). Коефіцієнт концентрації товарообороту в них змінюється від 0,9 до 2. Це переважно території з високим рівнем урбанізації, розвитком промислового виробництва (Львівщина, Придніпров’я) і соціального комплексу (Київська, Харківська області), в яких знаходиться 29,3% всіх торговельних підприємств України та сконцентровано понад 30% їх роздрібного товарообороту. Вони мають специфічну структуру зайнятості населення і високий рівень доходів, що також позитивно впливає на показники розвитку торговельної діяльності. Закарпатська область потрапила до цієї групи через близькість до західного кордону України, розвиток багатосторонніх економічних відносин із східноєвропейськими державами, прикордонної торгівлі, а також через високий потенціал рекреаційної сфери.

· Регіони із середнім рівнем розвитку внутрішньої торгівлі (АР Крим, Херсонська, Полтавська, Волинська, Миколаївська, Чернівецька і Кіровоградська області) отримали показники від 0,7 до 0,9 завдяки впливу цілої низки факторів. Перш за все, більшість з них мають значну мережу рекреаційно-туристичних закладів, що забезпечує зростання чисельності населення їх в літні місяці „пік" і сприяє збільшенню частки закупівель товарів літнього пляжно-купального асортименту та продовольства, особливо, овочів й фруктів.

Також ці області мають достатньо значний потенціал промислового комплексу і високу концентрацію населення, особливо навколо обласних центрів.

· В регіонах із низьким рівнем розвитку внутрішньої торгівлі (Житомирська, Рівненська, Сумська, Чернігівська, Черкаська, Вінницька, Хмельницька ), останнім часом особливо стрімко проходили процеси скорочення роздрібного товарообороту та кількості торговельних підприємств. Переважно це відбулось за рахунок масового скорочення стаціонарних підприємств торгівлі, розвитку вуличної і пересувної форм, які, в переважній більшості, офіційно не зареєстровані. Це області з доволі низьким рівнем урбанізації, переважним розвитком аграрного сектору та значними показниками природного скорочення населення. Все це істотно знизило їх торговельний потенціал.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Розробка плану відкриття підприємства
Основною ланкою економіки в ринкових умовах господарювання є підприємства, що виступають у ролі господарюючих суб'єктів. Тут вирішуються питання виробництва продукції та надаються послуги, потрібні суспільству, створюються відповідні доходи і накопич ...

Статистичне вивчення товарних ринків в регіоні
В умовах розвиненої ринкової економіки інформація про стан товарних ринків є важливим фактором, що визначає ефективність управлінських рішень. При цьому мова йде не тільки про фірми, для яких така інформація грає важливу роль при вибор ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.