Розділи економіки

Теоретико-методичні підходи дослідження регіонального розвитку внутрішньої торгівлі

Регіональний розвиток внутрішньої торгівлі моделюється у вигляді зв’язаного графу планерного типу (G). Його елементи задаються вершинами графу (V), а зв’язки з переміщення людей, речовини, енергії та інформації - ребрами графу (Е). Існує безліч топологічних мір, що характеризують різні форми територіальної структури графу, кожна з яких описується певними параметрами і показниками. Однак, універсальна і загальна класифікація теоретико-графових мір структури опорного каркасу внутрішньої тогрівлі ще не сформувалась. В нашому дослідженні ми зупинимося лише на аналізі найбільш поширених показників, що моделюються графами - міри центральності, міри зв’язаності та міри форми.

Міри центральності (доступності) характеризують значимість окремого елемента торговельного комплексу в його територіальній структурі та визначаються множиною співвідношень між вершинами графу. До мір центральності належать декілька показників, з яких в роботі розраховується індекс оптимальної зв’язаності вершини і показник ступеня центральності.

Індекс оптимальної зв’язаності (доступності) Si характеризує позиційне розташування і міру центральності торговельних заколадів між собою та по відношенню до центру системи. Розв’язок задачі побудовано на встановленні матриці найкоротших відстаней між парами вершин графу і розрахунках індексу доступності за формулою:

, де

Si - індекс доступності (оптимальної зв’язаності), n - загальна кількість міст, Rij - найкоротша відстань між парами вершин і та j. Чим нижче показник Si - тим вище роль елемента графу в системі торговельних закладів. Центральним являється елемент з мінімальним значенням індексу оптимальної зв’язаності.

Показник ступеня центральності (Zi) вказує на відносне положення вершини Vi в ієрархічному ряді вершин G і визначається за формулою:

де

Zi - показник ступеня центральності, Si - індекс оптимальної зв’язаності і вершини графу, Smin - мінімальне значення індексу оптимальної зв’язаності серед об’єктів, що включені в дослідження, Smax - максимальне значення індексу оптимальної зв’язаності серед об’єктів, що включені в дослідження. Значення показника Zi зростає в міру віддалення від центру графу.

Міри форми графу вимірюють взаємовідношення і взаєморозташування елементів торговельного комплексу на множині відносин між ребрами графу. Найбільш характерним параметром є показник форми (π). Його розрахунок нерозривно пов’язаний із визначенням діаметру графу (δ). Останній являє собою топологічну довжину графу, яка дорівнює числу ребер в найкоротшому ланцюгу, що з’єднує дві найвіддаленіші одне від одного вершини. Показник форми (π) таким чином розраховується як співвідношення загальної довжини ребер (Е) графа (G) до його діаметра (δ):

Значення (π) зростає у послідовності переходу від деревовидного графу до поліциклічного. Його підвищення трактується, як покращення зв’язаності і посилення оптимізації територіальної структури внутрішньої торгівлі, усунення диспропорції транзиту людей, речовини, енергії, інформації.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5 6

Подібні статті по економіці

Особливості діяльності транснаціональних корпорацій в Україні
Найважливішим елементом розвитку світової економіки та міжнародних економічних відносин є транснаціональні корпорації (ТНК). В останні десятиріччя їм приділяється багато уваги. Сьогодні немає жодного значного процесу в світовій економіц ...

Особливості господарської діяльності СТОВ Ольгопіль
Підприємство - це самостійний суб’єкт господарювання, який має права юридичної особи і здійснює свою діяльність (виробничу, комерційну, науково-дослідну) з метою одержання прибутку. Таке визначення підприємства є узагальненим. Проте с ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.