Розділи економіки

Основні чинники та ризики розвитку промисловості України на сучасному етапі

Таке зростання цієї галузі є найбільшим за останні чотири роки. Відтак, якщо в 2006 р. 31,7% приросту промислового виробництва забезпечили металургійне виробництво та виробництво готових металевих виробів, то в 2007 р. в зростанні промисловості визначальну роль мав розвиток машинобудування, внесок якого збільшився до 34,9% (з 24,2% в 2006 р.). Внесок металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів зменшився майже вдвічі - до 19,0%. Внесок харчової промисловості (14,6%), виробництва іншої неметалевої мінеральної продукції (6,2%), хімічної та нафтохімічної промисловості (3,9%) був на порядок нижчим. При цьому порівняно з 2006 р. трійка «лідерів» залишилася незмінною - зростання виробництва в машинобудуванні, металургії і харчовій промисловості забезпечило 68 % приросту промисловості в цілому.

Відносно висока динаміка промислового зростання поступово спирається на оновлення технологій та інновації, які в сучасному світі забезпечують конкурентоспроможність економіки.

Разом з тим, їхня динаміка залишається все ще не на достатньому рівні, щоб забезпечити значний прорив у конкурентоспроможності промисловості. В 2007 р. обсяг інноваційних витрат порівняно з минулим роком збільшився майже в 1,7 разу (до 10850,9 млн грн.) і реалізація інноваційної продукції на 30,0 %. Проте частка підприємств, що впроваджували інновації, хоча й зросла за останній рік на 1,5 в.п. до 11,5%, залишається надзвичайно низькою. В зазначений період інноваційною діяльністю в промисловості займалося лише 1472 підприємства, що на 31,6% більше, ніж в 2006 р. Як наслідок, на 3,0 в.п. - до 14,2%, зросла і частка інноваційно активних підприємств.

Поступово відбувається оновлення технологічної бази промисловості. В 2007 р. було впроваджено 1419 нових технологічних процесів. При цьому, у 2007 р. зафіксовано також збільшення кількості впроваджених інноваційних видів продукції майже на 5% - до 2526 найменувань. Разом з тим, результативність інноваційної діяльності в 2007 р. за рядом напрямів поступається рівню попередніх років.

Свідченням посилення традиційних чинників зростання машинобудування є зниження у 2007 р. порівняно з 2006 р. частки машинобудування в структурі інноваційних витрат на 10,7 в.п. - до 24,0%, хоча абсолютні обсяги інноваційних витрат в цій галузі зростали (близько 20 %). Частка інноваційно активних підприємств у машинобудуванні зросла на 2,1 в.п. - до 23,3%. Відтак відбулося й зростання частки машинобудування в структурі реалізованої інноваційної продукції на 4,9 в.п. - до 33,3%. Проте значною мірою останнє пов’язане з витратами на інноваційну діяльність галузі в минулі роки, тоді як її поточний розвиток створюватиме можливі обмеження для розширення в найближчі роки.

Разом з тим, в промисловості України зберігаються стійкі диспропорції, які суттєво обмежують перспективи її зростання в довгостроковому періоді, формують значні ризики та обмеження для зміцнення конкурентоспроможності економіки України. Серед них, зокрема, наступні:

Протягом 2008 р. динаміка промислового виробництва мала стійкий спадний характер (16,3% на початку року і 10,2% в грудні).

Розвиток початку 2008 р. показав, що динаміка зростання в більшості галузей промисловості поступається відповідному періоду минулого року, лише целюлозно-паперове виробництво, виробництво та розподілення електроенергії, газу та води і машинобудування зростають вищими темпами. Зокрема, у виробництві коксу та продуктів нафтопереробки наявний значний спад на рівні 17,3%, близьким до стагнаційного є розвиток металургійного виробництва (2,3% проти 17,4% роком раніше). Нестійкість промислового зростання в основному зумовлена поєднанням зростання вартості основних складових витрат і посиленням конкуренції з боку імпорту.

Перейти на страницу: 1 2 

Подібні статті по економіці

Оцінка та механізм забезпечення економічної безпеки підприємства
Сучасне підприємство знаходиться в умовах безперервної зміни середовища його існування. Ця нестабільність вимагає від господарюючих суб‘єктів постійної адаптації, зокрема пошуку нових і вдосконалення вже відомих засобів забезпечення си ...

Регулювання і розподіл доходів
Будь-яке суспільство є складним утворенням, що складається з людей, об'єднаних певними ознаками. Однією з основних характеристик людини в сучасному суспільстві є розмір і засоби одержання нею свого сукупного доходу. Доход у самому зага ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.