Розділи економіки

Поняття продуктивності праці і значення продуктивності праці у збільшенні обсягу виробництва с/г продукції

Ч - чисельність працівників;

W - показник, що характеризує рівень продуктивності праці і називається "виробіток".

З формули зрозуміло, що обсяг виробництва може зазнати змін внаслідок зміни рівня продуктивності праці або зміни чисельності працівників. Проблема підвищення продуктивності праці є особливо актуальною для підприємства в умовах дефіциту трудових ресурсів або недостатності коштів для залучення додаткових працівників. Єдиним напрямком зростання обсягу виробництва за певних умов є підвищення рівня продуктивності праці[6].

У плановій соціалістичній економіці проблема зростання продуктивності праці належала до пріоритетних напрямків розвитку підприємств. Сьогодні ця категорія відійшла дещо на другий план, проте деякі вітчизняні компанії, які зіштовхнулися із загостренням конкуренції, падінням рентабельності, зростанням частки витрат на оплату праці у собівартості продукції, почали виявляти інтерес до проблеми вимірювання і підвищення продуктивності праці як чинника забезпечення конкурентних переваг (за рахунок економії витрат на персонал, економії умовно-постійних витрат підприємства внаслідок підвищення рівня продуктивності праці) і показника оперативного контролю за роботою менеджменту підприємства. Доцільним є також застосування показників рівня продуктивності праці в системах мотивації персоналу.

Продуктивність праці - дуже важливий показник, оскільки він може сигналізувати про серйозні недоліки на підприємстві. Очевидно, що одним з найбільш точних показників ефективності роботи компанії є обсяг надходження грошових коштів. Проте коли продукція відвантажується з відстрочкою платежу або на реалізацію, потік грошових надходжень в поточному місяці (тобто за продукцію, відвантажену в минулому місяці) не відображає реальної картини, і менеджери можуть не помітити проблему, яка приближується. А продуктивність праці однозначно вкаже.

Вплив продуктивності праці на обсяг виробництва розглянемо на умовному підприємстві на основі таблиці 1.

Таблиця 1.

Динаміка обсягу виробництва та чисельності персоналу на умовному підприємстві

Показник

Базовий рік

Звітний рік

Відхилення звітного року від базового

абсолютне

відносне

Обсяг виробництва(Q), ум. од.

20

25

5(25-20)

(5 : 20) • 100 = 25 %

Середньооблікова чисельність працівників (Ч), осіб

5

6

1 (6 - 5)

(1:5)-100 = 20 %

У випадку, коли індекс чисельності (Іч) не перевищує одиниці, тобто чисельність не збільшувалась, увесь приріст обсягу виробництва буде досягнуто за рахунок зростання рівня продуктивності праці.

Перейти на страницу: 1 2 3 4 5

Подібні статті по економіці

Проблеми розвитку сучасного сільськогосподарського виробництва
Для України нарощування виробництва сільськогосподарської продукції має стратегічне значення для підйому національної економіки, тому що при успішному його розвитку створюються умови для подолання кризового стану ряду суміжних галузей. ...

Підвищення використання виробничих та трудових ресурсів підприємства
Перехід до ринкової економіки потребує від підприємства підвищення ефективності виробництва, конкурентоздатності продукції і послуг на основі впровадження досягнень науково-технічного прогресу, ефективних форм господарювання і управлін ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.