Розділи економіки

Методологічні основи мікроекономіки

Під методологією розуміється сукупність засобів пізнання, що застосовуються даною наукою. Вони розділяються на загальні і специфічні. В ролі загальних мікроекономіка використовує ті ж, що і макроекономіка, принципи пізнання. (Вони характеризуються в курсі макроекономіки. Див. Макконнелл До., Брю С. Економікс Т.І.). Тому далі звернемося до аналізу специфічних принципів пізнання, що використовуються в мікроекономіці.

Початковим пунктом мікроекономічних досліджень є економічний суб'єкт, його потреби, які він може задовольнити, споживаючи економічні блага. Очевидно, що першорядне значення в мікроекономічному аналізі має попит як зовнішній прояв потреб. Подальша логіка така: від попиту до виробництва і знову до попиту. (Попит обумовлює необхідність виробничої діяльності, результатом якої є товари і послуги, що цей попит задовольняють. Власники чинників виробництва одержують за них певну платню у формі заробітної платні, прибутку, відсотку, ренти . Одержавши дохід в тій або іншій формі, вони знову з'являються на ринку, але вже як покупці економічних благ).

У мікроекономічному аналізі широко використовуються граничні величини (гранична виручка, граничні витрати, гранична корисність і ін.). Це обумовлено тим, що при дослідженні поведінки окремих економічних суб'єктів застосовується техніка оптимізації, а значить, основні поняття в аналізі мають граничний характер.

Використовування граничних величин дає можливість застосовувати математичні методи в мікроекономічному аналізі, а використовування математичних величин, їх кількісна визначеність і взаємообумовленість дозволяє поглибити економічні знання.

При вивченні взаємозв'язків економічних суб'єктів одного з одним на мікрорівні широко використовується метод визначення рівноваги.

Одним з найважливіших методологічних посилань мікроекономіки є гіпотеза про раціональну поведінку людей. Раціональна поведінка - це поведінка, направлена на досягнення максимуму результатів при існуючих обмеженнях. Зрозуміти, що мається на увазі під раціональною поведінкою, допоможуть слова героя повести Ф.М. Достоєвського " Записки з підпілля": "З чого узяли ці всі мудреці, що людині потрібно якогось нормального, якогось доброчесного бажання? З чого це представили вони, що людині потрібно неодмінно розсудливо вигідного бажання? Людині потрібно одного - тільки самостійного бажання, чого б ця самостійність не коштувала і до чого б не привела?" З цієї точки зору однаково раціональною буде визнана поведінка, наприклад, і запеклого курця, і ненажери, і доброчесної людини, поведінка якої підлегла занепокоєнню про здоров'я. Економістів цікавить лише те, як люди реалізують свої "самостійні бажання," або суб'єктивно зрозумілі інтереси в світі обмежених можливостей, і що з цього може вийти.

Одним з методів наукового аналізу пізнання є моделювання, що дозволяє досліджувати економічні явища шляхом побудови і вивчення їх умовних образів, моделей. Оскільки через специфіку ринкової економіки експериментальне моделювання (експеримент) неможливе, то використовується теоретичне. Мікроекономічний процес, що вивчається, можна описати словами (словесна модель), виразити математично у вигляді рівняння або системи рівнянь (математична модель) або намалювати (графічна модель). Можливе одночасне застосування всіх способів. Виділяють також лінійні і нелінійні моделі.

Перейти на страницу: 1 2 3 4

Подібні статті по економіці

Переваги та недоліки показників ВНП та ВВП
Метою даної роботи є характеристика і аналіз комплексу понять, а саме основних макроекономічних показників, які використовуються в системі національних рахунків(СНР). Вони були створені з метою виміру сукупного виробництва в ринковій екон ...

Суть и развитие монополий
Монополії бувають різні. Економічні, політичні і технологічні. Гло­бальні і локальні. Державні і приватні. Абсолютні і відносні. Природні і штучні. Внутрішні та зовнішні. Національні і міжнародні. Монополії влади, управління та власнос ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.