Розділи економіки

Предмет і функції мікроекономіки

Мікроекономіка має довгу і складну історію, що бере початок від класичної політекономії (навчання А. Сміта про „незриму руку ринку”).

Проте становлення мікроекономіки як самостійної науки доводиться на останню третину ХІХ ст.

Створення мікроекономіки як науки пов'язують з іменами А. Вальраса (1834-1910), До. Менгера (1840-1921), А. Маршалла (1842-1924). Ці учені-економісти незалежно один від одного і різними шляхами дійшли створення теорії ринкової рівноваги, яка надалі була розвинене видатними економістами Ф. Візером в Австрії, Ф. Еджуортом і В. Джевонсом в Англії, В. Парето в Італії, Д. Кларком і І. Фішером в США.

В межах даної теорії була створена струнка система формул, графіків і схем, які описують поведінку споживача, розвиток і співвідношення попиту і пропозиції, ринкову рівновагу і інші економічні процеси.

У центрі уваги мікроекономіки знаходиться окремий економічний суб'єкт з його потребами, смаками, пріоритетами. Окремий економічний суб'єкт - це первинний елемент господарської системи, який самостійно здійснює економічні функції. Це може бути фірма, домашнє господарство, виробник, споживач, власник землі, капіталу, робочої сили.

Помітимо, що відмічені економічні суб'єкти різнопланові. Так, фірма одночасно є і виробником, і споживачем, і інвестором, і власником. Тому мікроекономіка розглядає фірму в кожному з її станів окремо.

Предметом мікроекономіки є вивчення поведінки окремого економічного суб'єкта, тобто процесу вироблення, ухвалення і реалізації рішення про те, як діяти в певній економічній ситуації.

Мікроекономіка виконує позитивну і нормативну функції. Позитивна - мікроекономіка вивчає факти, пов'язані з економічною поведінкою окремих економічних суб'єктів, залежності між ними - це описова, пояснювальна функція. В той же час, аналізуючи поведінку економічних суб'єктів, вивчаючи, якими правилами економічний суб'єкт керується при ухваленні рішень, можна передбачити величину попиту, сформувати прогноз на майбутнє. При цьому мікроекономіка виконує нормативну функцію.

Завданням мікроекономіки є формування економічного мислення для ринкових умов.

Подібні статті по економіці

Комплексний аналіз діяльності вагонного депо
Залізничний транспорт - є складним багатогалузевим господарством з широкою розгалуженою інфраструктурою. В організації та забезпеченні єдиного технологічного процесу залізничних перевезень безпосередньо приймають участь залізниці, дире ...

Податок на прибуток
Державний податковий контроль є суттєвим елементом державного регулювання економіки й обов’язковою умовою ефективного функціонування фінансової системи та економіки країни в цілому. Тому дотримання платниками податків податкової дисципліни потр ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.