Розділи економіки

Проблема обмеженості ресурсів і необхідність вибору

Не тільки окрема людина, але і все суспільство, існує в світі обмежених можливостей, незважаючи на те, що за століття своєї історії людство істотно розширило між цих обмежень. Але і сьогодні обмеженість наявних ресурсів залишається важливою проблемою.

Обмеженість ресурсів має відносний характер. Вона полягає в принциповій неможливості одночасного і визначеного задоволення всіх потреб. Якби ресурси не були обмежені, не було б необхідності турбуватися про як найкраще їх використовування.

Помітимо, що обмежені ресурси називають економічними благами. Але є і вільні блага, що „розподіляються” шляхом простого привласнення, наприклад, атмосферне повітря.

Найближчим слідством обмеженості ресурсів є конкуренція між альтернативними цілями використовування ресурсів, тому що практично всі ресурси можуть бути використані для задоволення найрізноманітніших потреб.

Помітимо, що як перед суспільством, так і перед окремою людиною завжди встає проблема вибору напрямів і засобів використовування обмежених ресурсів з різних конкуруючих між собою цілей. Методи рішення цієї проблеми і складає предмет економічної науки.

В процесі вибору, який нав'язаний обмеженістю наявних ресурсів, люди стикаються з необхідністю рішення трьох фундаментальних завдань: Що, тобто, які товари або послуги і в якій кількості виробляти? Як, тобто за допомогою яких обмежених ресурсів і технічних засобів, виробляти необхідні людям блага? Для кого виробляти ці обмежені миттєві блага?

При обговоренні цих і інших, пов'язаних з ними завдань, економісти широко використовують різного роду моделі, що дозволяють в компактній формі одержати певні результати.

Спробуємо за допомогою найпростішої моделі сформулювати основну економічну проблему, „що, як і для кого виробляти?”. Допустимо, що жителі якоїсь гіпотетичної країни можуть використовувати свої природні і людські ресурси для виробництва засобів виробництва і предметів споживання. Побудуємо графік виробничих можливостей цієї країни (рис.1).

Рис.1 - Графік виробничих можливостей

На осі абсцис відкладатимемо кількість предметів споживання (Х), на осі ординат - кількість засобів виробництва (У). Крива АВСД, що має назву крива виробничих можливостей, характеризує максимально можливі об'єми виробництва засобів виробництва і предметів всіх наявних ресурсів. Це означає, що кожна крапка на цій кривій показує певну комбінацію товарів цих двох видів. Наприклад, крапка В показує комбінацію Хв одиниць предметів споживання і Ув одиниць засобів виробництва.

Графік кривої виробничих можливостей дозволяє мати чіткіше уявлення про три взаємопов'язані поняття: обмеженість ресурсів, вибір, витрати.

Крапка F, що знаходиться в межах виробничих можливостей, показує таку комбінацію засобів виробництва і предметів споживання, яка значно менше можливого об'єму при ефективному використовуванні всіх ресурсів. Якщо вибрати цю крапку, то матимемо тих, що недовикористають ресурсів (наприклад, безробіття) або низьку ефективність використовування ресурсів (наприклад, великі витрати, у тому числі і робочого часу).

Точка М характеризує такий випуск продукції, який є недосяжним при повному використовуванні наявних ресурсів і існуючих технологій.

Таким чином, крива АВСД (межа області виробничих можливостей) характеризує одночасно і можливий, і бажаний об'єм виробництва. Крапки на найкривішій АВСД представляють різні можливі з'єднання об'ємів випуску засобів виробництва і предметів споживання, необхідно вибрати ту комбінацію, що є найефективнішою.

Порівняємо крапки В і С. Якщо вибрати крапку В, то віддаємо перевагу більшому виробництву засобів виробництва (Ув) і меншій кількості предметів споживання (Хв). Якщо вибираємо крапку З, одержимо протилежну ситуацію. При переході від крапки В до крапки З одержимо додатково DХ=ОХс-ОХв в одиницях предметів споживання, жертвуючи DУ=ОУс-ОУв одиниць засобів виробництва.

Кількість одного товару, яка необхідна принести в жертву для збільшення виробництва іншого товару на одиницю, називають альтернативними витратами, або витратами втрачених можливостей.

Далі розглянемо форму кривої АВСД. Вона опукла справа - догори. Це пов'язано з тим, що одні ресурси можуть більш продуктивно використовуватися при виробництві предметів споживання, інші - засобів виробництва. Рухаючись по межі виробничих можливостей справа - донизу і змінюючи таким чином структуру виробництва на користь збільшення випуску предметів споживання, у виробництво притягується все більше малоефективні для виробництва предметів споживання ресурси. Тому кожна додаткова одиниця випуску предметів споживання вимагатиме все більшого скорочення виробництва засобів виробництва. У міру наближення до будь-якої з осей координат нахил кривої (до даної осі) ростиме, а це приводить до зростання Якщо нові технологічні процеси упроваджуватимуться одночасно і рівномірно у всіх галузях, то зрушення КВМ буде таким, як показано на графіку (мал. 2). Точка М, що знаходилася поза межами першої КВМ, стане тепер досяжною.

Перейти на страницу: 1 2

Подібні статті по економіці

Регіональний розвиток внутрішньої торгівлі України
З переходом України до ринкової економіки в усіх сферах діяльності, в тому числі й торговельній, відбуваються суттєві перетворення. Роздержавлення й приватизація торговельних підприємств сприяли створенню конкурентного середовища в то ...

Комерційні банки
Промайнуло чотири роки розбудови самостійної банківської системи. Безумовним досягненням є створення дворівневої банківської системи на чолі з Національним банком України, який дійсно став Центральним банком ...

Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.