Розділи економіки

Поняття, види та показники рівня концентрації та спеціалізації виробництва

Рівень розвитку продуктивних сил і виробничих відносин на підприємствах під впливом науково-технічного прогресу зумовлює процеси подальшого економічного розвитку держави та суспільного поділу праці. Вони проявляються в еволюційному розвитку різних форм організації виробництва: концентрації, спеціалізації, кооперування, комбінування тощо. Кожна з цих форм має свої об'єктивні види та показники рівня розвитку.

Так, концентрація виробництва означає збільшення розмірів підприємств, зосередження робочої сили, засобів виробництва й випуску продукції на все більших підприємствах. Отже, чим більшою є частка продукції, що виробляється на великих підприємствах, тим вищим є рівень концентрації виробництва.

Спеціалізація - одна з форм суспільної організації виробництва, в основі якої лежить поділ праці. Поділ праці веде до диференціації її окремих видів, а їх концентрація на основі збільшення економічно раціональних розмірів - до масового, або спеціалізованого, виробництва. Отже, спеціалізація, з одного боку, є наслідком концентрації однорідного виробництва, а з іншого - результатом суспільного поділу праці.

Зважаючи на актуальність даної проблеми, ми обрали наступну тему курсового дослідження: «Поняття, види та показники рівня концентрації та спеціалізації виробництва».

Об’єкт дослідження - суспільні форми виробництва.

Предмет дослідження - поняття, види та показники рівня концентрації та спеціалізації виробництва.

Мета курсової роботи полягає у теоретичному обґрунтуванні концентрації та спеціалізації виробництва на підприємстві.

Згідно з метою і предметом дослідження було визначено такі завдання:

) розглянути теоретичні засади концентрації виробництва;

) охарактеризувати види та форми концентрації виробництва;

3) дослідити спеціалізацію як форму суспільної організації виробництва;

) охарактеризувати показники рівня спеціалізації виробництва;

) розглянути стандартизацію та уніфікацію як напрями розвитку спеціалізації.

Методи дослідження. Для розв’язування поставлених завдань використано такі методи наукового дослідження: теоретичний аналіз наукових літературних джерел, синтез, узагальнення, порівняння, конкретизація.

    Подібні статті по економіці

    Розвиток і вдосконалення льотної промисловості України
    Подальший розвиток і вдосконалення льотної промисловості України тісно пов'язаний з розвитком систем електропостачання, за допомогою яких забезпечуються нормальна життєдіяльність людей, які користуються послугами льотного транспорту і ...

    Ринкова інфраструктура
    На сучасному етапі розвитку ринкової економіки в Україні науковці та економісти все більше уваги приділяють розвитку та проблемам функціонування риноковою інфракструктурою, яка є одним з головних чинників, що забезпечує збалансованіст ...

    Якісна економічна теорія на сайті www.uaeconomic.com : © 2024 рік.